REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2019 m. Kovo 15 d. 16:57

Iniciatyva „Dydis nesvarbu“ Rūdiškių bibliotekoje

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


76090

Šių dienų realybė tokia, kad žurnaluose, skirtuose moterims ir merginoms bei naujienų portaluose daug tekstų ir reklamos, susijusios su dietomis: „Mitybos specialistė pataria: kaip sveikai numesti 5 kg antsvorio per mėnesį?“, „Kaip per savaitę be dietų numesti 3 kg“, „Tobulas kūnas per 100 dienų“, „Greita ir efektyvu! 48 valandų dieta: riebalai tirpsta akyse“, „Stebuklinga arbatos dieta“, „Stebuklinga sriubos dieta“ ir t.t.

Laimė, vis dažniau tenka aptikti ir išgirsti kitokią nuomonę, specialistų, kalbančių apie visokiausių stebuklingų dietų žalą organizmui, ypač jauname amžiuje. Valgymo sutrikimai mūsų visuomenėje tampa labai didele problema, dėl drastiškų dietų, pernelyg intensyvaus sporto, badavimo susergama nervine anoreksija ar persivalgymu. Valgymo sutrikimai yra labai paplitusi problema, su kuria ypač dažnai susiduria jaunos merginos ir moterys, norėdamos atrodyti tobulai – taip, kaip atrodo visi modeliai, reklamuojantys įvairių dizainerių kolekcijas. Tačiau kodėl mums kartais taip sudėtinga mylėti save tokius, kokie esame?

Grožio veidas yra labai skirtingas, jis turi begalę formų, todėl iniciatyva „Dydis nesvarbu“ tapo tikru atradimu ir atgaiva sielai. Šios iniciatyvos įkūrėja Giedrė Valavičiūtė save pristato taip: „Esu moteris, mergina, žmogus, asmenybė, dukra, draugė, slapta mylimoji. Ir bet kuriam vaidmeny būdama aš tikiu, kad stiliui ir grožiui, meilei ir bučiniams, žavesiui ir išmonei, draugams ir mylimiesiems, aktyviam gyvenimo būdui ir dar daug visam, kam dydis nesvarbu!“. Tobulo įvaizdžio rodymas medijose ir lemia kylančias pagrindines problemas, todėl laikas pokyčiams – reikia laužyti standartus.

Pradžių pradžia – 1996 metais įkurtas judėjimas „Body positive“ („Pozityvus požiūris į kūną“), kai dvi merginos – viena, turinti valgymo sutrikimų, kita psichoterapeutė, dirbanti su tokiomis pacientėmis, – nusprendė pakeisti požiūrį į grožio kultą.

Socialiniai tinklai ta vieta, kurioje ir vyksta kova su stereotipais. Kaip tai vyksta? Prie nuotraukų ir įrašų naudojamos įvairios grotažymės, skatinančios mylėti savo kūną, gerbti jį ir laužyti stereotipus, susijusius su apkūnumu. Grotažymė #bodypositive reiškia meilę ir pagarbą sau, #fyourbeautystandarts – mitų griovimą, #fatkini – nuotraukos su bikiniais ir kt. Taip, dėka šiuolaikinių technologijų, sklinda „Body positive“ žinia.

Bet svarbiausia čia ne medijos, o žmogaus suvokimas: „Viskas turi prasidėti nuo mūsų pačių. Labai dažnai tie, kurie nepriima kitokių ir netgi garsiai tai išreiškia, patys turi kažkokią problemą – tai, kas tau nepatinka savyje, dažnai matai ir kituose“, – mano G. Valavičiūtė.

2015 metais, neapsikentusi nuo vaikystės lydinčių piktų žvilgsnių ar siūlymų laikytis dietų, ji įkūrė judėjimą „Dydis nesvarbu“, kurį šiandien jau galima laikyti labai sėkmingu projektu, kuris sėkmingai pristatomas mokyklose ir įvairiose įstaigose.

Susitikimo metu Giedrė pasakojo, kodėl stipri ir įdomi asmenybė yra didesnė vertė nei tobulas atvaizdas veidrodyje, dalijosi pozityviais kitų žmonių pavyzdžiais, kurie padėjo jai auginti ir stiprinti pasitikėjimą savimi, kalbėjo apie tai, kaip kritiškai vertinti medijos kanaluose rodomus vaizdus bei publikuojamus tekstus, siekė įtraukti dalyvius į diskusiją apie pasitikėjimą. Buvo paliesta ir patyčių tema.

Tai kaip gi pamilti savo kūną, kai esi toks netobulas? Įjungti kritinį mąstymą, suvokti, kad gyvenime įvairovė tiesiog būtina, pozityviai mąstyti, daugiau dėmesio skirti kūno jėgai nei vaizdui, suvokti, kad žmogaus stiprybė – jo asmenybė, vengti stereotipų bei netikrų draugų ir, žinoma, skaityti! Šiuos ir kitus patarimus išgirdome iš Giedrės lūpų, o pusantros valandos trukęs susitikimas prabėgo akimirksniu. Tikime, kad Giedrės siųsta žinutė apie tai, kad stipri ir įdomi asmenybė yra didesnė vertė nei tobulas atvaizdas veidrodyje, pasiekė dalyvaujančių širdis ir mintis.

Tokių susitikimų mūsų vaikams reikia kaip oro! Dėkojame mokytojai Zitai Bartkevičienei ir kartu atėjusiems moksleiviams už dalyvavimą!

„Pasauliui tavo dydis nesvarbus. Siek, norėk, bandyk. Tu gali mylėti, gerbti ir džiaugtis savimi tiesiog čia ir dabar. Rytoj jau bus kita diena.“ (Giedrė Valavičiūtė)



REDAKCIJA REKOMENDUOJA