Angle down Atgal

Iki gyvos galvos kalėti nuteistą kunigo R. Mikutavičiaus žudiką pataisos namai siūlo paleisti anksčiau

Už kunigo Ričardo Mikutavičiaus nužudymą iki gyvos galvos kalėti nuteistas Vladas Beleckas tikisi tapti dar vienu iš iki gyvos galvos kalėti pasmerktų kalinių, po kovą priimtų įstatymo pataisų sulaukusių galimybės išeiti į laisvę. Kad V. Beleckui galima skirti terminuotą laisvės atėmimo bausmę, sutinka Pravieniškių pataisos namai, tačiau teisėjai tam prieštarauja.

Lietuvos apeliacinis teismas sulaukė V. Belecko advokato skundo, kuriuo prašoma garsiajam žudikui suteikti malonę ir vietoje laisvės atėmimo iki gyvos galvos skirti terminuotą laisvės atėmimo bausmę. Teismo atstovė Vilma Budėnienė informavo, kad šis skundas teisme bus atverstas rugpjūčio 20 d.

Kiek anksčiau V. Beleckas laimę bandė Kauno apygardos teisme, kuriam teikimą dėl laisvės atėmimo iki mirties bausmės pakeitimo pateikė Pravieniškių pataisos namų administracija. Tačiau liepos 11 d. šį teikimą išnagrinėjusi teisėja jį atmetė, konstatavusi, kad net 20 metų už grotų praleidęs žudikas savo elgesiu rodo, kad nėra iki galo pasitaisęs.

Galimybė išeiti į laisvę iki gyvos galvos nuteistiems asmenims atsirado po praėjusį pavasarį Seime priimtų Baudžiamojo kodekso pataisų, kurias teko inicijuoti po 2017 m. Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) priimto sprendimo. Iki šiol Lietuva buvo viena iš kelių ES šalių, kuriose teisinis mechanizmas sušvelninti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę nebuvo sukurtas. Liepos 5 d. Vilniaus apygardos teismas pirmą kartą patenkino iki gyvos galvos kalėti nuteisto kalinio prašymą – pirmasis nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje mirties bausme nuteistas Rimas Bražinskas į laisvę gali tikėtis išeiti po kelerių metų. Vėliau laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės buvo pakeistos dar keliems nuteistiesiems.

Nepaisant to, kad įstatymų pataisos buvo priimtos prieš kelis mėnesius, V. Beleckas jau anksčiau prašė teisėjų prašydamas pakeisti jam paskirtą bausmę. 2018 m. rugsėjį Vilniaus apygardos teismas išnagrinėjo žudiko prašymą pakeisti jam paskirtą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę, tačiau prašymo netenkino.

Kunigą nužudė, jo kolekcija dingo

Amžiaus nusikaltimu vadinamas kunigo R. Mikutavičiaus nužudymas įvykdytas 1998 m. birželio 30 d. Ne tik kunigas, bet ir poetas bei žymus kolekcininkas, sulaukęs 63 metų, buvo pagrobtas savo namuose, iš kurių taip pat pavogta meno kūrinių kolekcija, prieš 20 metų vertinta 5 mln. litų.

Tą birželio dieną iš buto Kaune, Laisvės alėjoje, dingo ne tik meno kūriniai, bet ir pats jų savininkas. Praėjus beveik savaitei ėmė aiškėti, kad prie kunigo dingimo galėjo prisidėti V. Beleckas kartu su pažįstamais jaunuoliais, kurie jau anksčiau buvo susidūrę su kunigu. O po kelių savaičių rastas skenduolis – vėliau paaiškėjo, kad R. Mikutavičius buvo paskandintas dar būdamas gyvas.

R. Mikutavičiaus kaupta kolekcija buvo pagrobta ir iki šiol nėra visiškai surasta – dalis jos paslapčia parduota užsienyje už gerokai mažesnę nei rinkos kainą. 2001 m. dalis kolekcijos buvo atgauta atlikus unikalią tarptautinę operaciją Vokietijoje, 2008 m. sulaikyta grupė asmenų, kurie ketino iš Lietuvos kontrabandos būdu pervežti pagrindinę R. Mikutavičiaus kolekcijos dalį.

V. Beleckas tikino esą tenorėjęs apvogti savo draugą, tačiau planas susiklostė tragiškai – jo bendrai atėmė R. Mikutavičiaus gyvybę.

Ilga kova už grotų

2000 m. iki gyvos galvos kalėti nuteistas V. Beleckas, pareigūnų apibūdintas kaip itin gudrus melagis ir manipuliatorius, ilgai ir nuosekliai kovojo dėl savo laisvės – dar prieš siekdamas, kad laisvės atėmimo bausmė jam būtų sušvelninta, prašėsi iš Lukiškių kalėjimo būti perkeltas į pataisos namus.

Ilgus metus V. Beleckas teikė daugybę prašymų dėl tokio perkėlimo, tačiau koją kišdavo arba padaryto nusikaltimo sunkumas, arba prasižengimai.

Galiausiai 2016 m. pradžioje Vilniaus apygardos teismas sutiko, kad V. Beleckas, tuo metu jau 15 metų praleidęs už grotų, būtų perkeltas į pataisos namus. Iki 2011 m. kalinys elgėsi nedrausmingai ir turėjo keletą nuobaudų, tačiau 2011 m. jis ėmė elgtis geriau.

Alfa.lt

comment Skaitytojų komentarai (1)

Taip pat skaitykite