REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2018 m. Liepos 1 d. 19:06

Įdomūs faktai apie bites ir medų

Vilnius

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


43415

Ar žinojote, kad viena bitelė per savo gyvenimą prirenka nektaro, kurio užtenka pagaminti vos 1/12 šaukštelio medaus? Štai dar keletas įdomių faktų apie bites ir jų nepaprastą produktą – medų.

1. Su šaukštu kabindami medų, dažnai nė nesusimąstome, o ir nežinome, kokį didelį darbą tenka atlikti bitėms. Tam, kad pagamintų pusę kilogramo medaus, jos turi surinkti nektaro iš 200 milijonų žiedų.

2. Vienos „išvykos“ metu bitė aplanko nuo 50 iki 100 žydinčių augalų, gali įveikti iki 10 km siekiančius atstumus, o jos greitis siekia net 20 km/h. Palyginimui, žmogaus ėjimo greitis – apie 5 km/h.

3. Bičių smegenys yra ovalios formos, sezamo sėklos dydžio. Nepaisant to, bitės sugeba išmokti ir prisiminti įvairius dalykus bei atlikti pakankamai sudėtingus skaičiavimus atstumų įveikimui.

lukas-nuotr-stocksnap-ntyyg.jpg

4. Bičių avilyje gali gyventi nuo 20 000 iki 60 000 bičių darbininkių. Visos jos yra moteriškos lyties ir šiltuoju metų laiku gyvena vos 6 savaites, visą savo trumpą būtį skirdamos darbui.

5. Bičių motinėlė gyvena nuo 3 iki 5 metų. Palikusi lopšelį, ji po savaitės išskrenda iš avilio apsivaisinti. Ją ima vytis 300–400 tranų. Tie tranai, kuriems pavyksta apvaisinti bičių motinėlę, iš karto miršta. Tranų spermą motinėlė saugo specialiame organe – jos pakanka visam gyvenimui. Intensyviausiai kiaušinėlius bičių motinėlė deda vasaros mėnesiais – tuomet aviliui reikia daugiausiai darbininkių. Bičių motinėlė per dieną gali padėti iki 2 500 kiaušinėlių.

lukas-nuotr-stocksnap-fg9ca.jpg

6. Medus laikomas ne tik maisto produktu, bet ir vaistu. Manoma, kad jis gali padėti nuo visų ligų: pradedant peršalimu ir baigiant odos problemomis.

7. Medų bitės gamina maždaug 150 milijonų metų. Per visą tą laiką medaus gaminimo procesas nepasikeitė. Tik tiek, kad į jį įsikišo žmogus.

8. Medaus galiojimo laikas labai ilgas. Vienas tyrinėtojas Egipto kapuose atrado stiklainį medaus ir neatsispyrė pagundai. Vėliau teigė, kad medus buvęs labai skanus.

9. Bičių dūzgimą skleidžia jų plazdantys sparneliai. Per minutę jie suplazda 11 400 kartų.

pexels-nuotr-bee-1850116.jpg

10. Kai bitė suranda žiedą, turintį daug nektaro, ji skrenda atgal į avilį parodyti kitoms bitėms, kur yra nektaro šaltinis. Šią informaciją bitė perteikia „šokdama“. Bičių šokis – tai specifiniai bičių judesiai, nurodantys, kiek toli ir kokia kryptimi (pagal saulę) reikia skristi bei koks laimikis laukia darbininkių.

„Etaplius“ informacija



REDAKCIJA REKOMENDUOJA