Angle down Atgal

Įdomi jaunųjų lentvariečių pažintis su žydų bendruomene

2020 metai paskelbti Gaono ir Lietuvos žydų metais. Vasario 28 dieną Lentvario miesto bibliotekoje lankėsi Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky. Susirinkusiems Lentvario Henriko Senkevičiaus ir Motiejaus Šimelionio gimnazijos moksleiviams ji pristatė parodą apie žydų kilmės gydytoją, visuomenės veikėją, medicinos teoretiką, humanistą ir bendruomenės lyderį Cemachą Šabadą.

Žydai į Vilnių ir jo apylinkes atsikėlė XV amžiaus viduryje ir ėmė steigti savo autonomines bendruomenes. Metams bėgant religinė žydų bendruomenė perėjo į modernią pasaulietinę su visomis žydų tradicijomis. Žymus bendruomenės lyderis ir buvo daktaras Cemachas Šabadas.

C. Šabadas gimė Vilniuje. Buvo labai aktyvus žmogus, dalyvavęs visuose miesto ir žydų bendruomenės reikaluose. Pagal profesiją gydytojas. Nedalyvavo politikoje, o už pasisakymus prieš carinės armijos veiksmus pakliuvo į kalėjimą Lukiškėse. Pirmojo pasaulinio karo metais rūpinosi Vilniuje susitelkusiais pabėgėliais. Nuo 1919 metų iki pat mirties buvo Vilniaus miesto tarybos narys. Kartu dalyvavo svarbiausių to meto litvakų organizacijų veikloje. C. Šabadas buvo žinomas ir už Vilniaus ribų – bendravo su žymiais to meto Europos intelektualais, tokiais kaip A. Einšteinas, J. Pilsudskis, A. Smetona. Visada padėjo paprastiems žmonėms, gydė juos nemokamai. Jo šūkis – lygios teisės visiems žmonėms. Dėl to jis tapo rusų rašytojo Kornejaus Čiukovskio pasakos vaikams „Daktaras Aiskauda“ prototipu.

Viešniai F. Kukliansky pasidomėjus, ką mokiniai žino apie žydus, jų veiklą, mažai kuris prasitarė kažką žinantis. Todėl ji pakvietė moksleivius atvykti į Vilnių, kur žydų bendruomenė ne tik pavaišins tradicinėmis „baronkomis“, bet ir plačiau supažindins su savo bendruomene, parodys istorinius pastatus. Atsisveikindama viešnia padovanojo kilnojamos parodos leidinį „Lietuva. Lita. Lite. Vienas amžius iš septynių“.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite