Angle down Atgal

Į ką atkreipti dėmesį, renkantis kuprinę?

Kup­ri­nės pa­si­rin­ki­mui rei­kė­tų skir­ti ypa­tin­gą dė­me­sį – gy­dy­to­jai per­spė­ja, kad ji ga­li tu­rė­ti įta­kos moks­lei­vio lai­ky­se­nai ne tik pra­di­nė­je mo­kyk­lo­je, bet ir paaug­lys­tė­je.

Sunkesnės knygos – arčiau nugaros

Tinkamos ir patogios kuprinės parinkimas ypač svarbus 7–10 metų moksleiviams, pradedantiems reguliariai ją nešioti. Tiesa, kineziterapeutė Jolita Gelūnaitė perspėja, kad 12–17 metų paaugliams tai taip pat aktuali tema, mat tokio amžiaus vaikai išgyvena augimo spurtą, kuprinė svarbi jų laikysenai.

Tiek pradinukams, tiek paaugliams per didelis ar netolygus nugaros apkrovimas ilgainiui gali suformuoti netaisyklingą stuburo padėtį, kurią vėliau pakoreguoti labai sudėtinga.

„Įsigyjant kuprinę, reikėtų atsižvelgti į keletą svarbių kriterijų. Visų pirma, kuprinei reikėtų pagrindo – nugarą liečianti jos dalis turėtų būti su orui laidžiu paminkštinimu. Dar geriau rinktis kuprinę, padalytą į skyrius, ir sunkesnes knygas dėti arčiau nugaros, o smulkmenas – į mažesnes kišenes. Tai padeda sumažinti spaudimą nugarai, kas labai aktualu pradinių klasių moksleiviams, kurių raumenų sistema dar nėra tvirta“, – teigia J. Gelūnaitė.

Gydytoja pastebi, kad šiek tiek rečiau atkreipiamas dėmesys į kuprinės petnešas. Jos turėtų būti ne siauresnės kaip 3,5 cm ir dvigubai paminkštintos, nes tai padeda sumažinti nugaros raumenų spaudimą. Beje, jau įsigijus kuprinę, petnešas svarbu tinkamai sureguliuoti. Jeigu jos bus per laisvos, tuomet nuolat smukčios nuo pečių, nešamas svoris nepasiskirstys tinkamai. Petnešas suveržus per stipriai, po kurio laiko gali imti skaudėti pečius, kaklą ar net galvą.

Prasta kuprinė – prasta savijauta

J. Gelūnaitė pabrėžia, kad svarbus yra ir kuprinės svoris bei aukštis. Tuščia pradinių klasių moksleivio kuprinė turėtų sverti ne daugiau kaip 700 g, vyresnių mokinių – ne daugiau kaip 1 kg. Sukrauta kuprinė turėtų neviršyti 10–15 proc. vaiko kūno svorio. Taip pat, tinkamai sureguliavus kuprinės petnešas, jos dugnas neturėtų būti žemiau juosmens, o viršus – aukščiau pečių. Tai patikrinti reikėtų dar prieš perkant.

„Taisyklinga laikysena – labai svarbi. Jei stuburo padėtis netinkama, gali būti užspaudžiami vidaus organai, suprastėti organizmo aprūpinimas deguonimi. Be to, netolygiai įtempiami raiščiai ir apkraunami sąnariai. Vėliau dėl to gali kamuoti tokie negalavimai kaip nugaros ir sąnarių skausmai, galvos svaigimas, pykinimas ar net atminties pablogėjimas. Tėvams patariu ne tik atidžiai rinkti kuprinę, bet ir stebėti atžalų laikyseną ir, pamačius neraminančius pokyčius, kreiptis į specialistą“, – apibendrina J. Gelūnaitė.

„Etaplius“ informacija

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite