Angle down Atgal

Į bendrą kapą perlaidoti restauruojant Zapyškio bažnyčią atkasti šimtmečius išgulėję palaikai

Naujosiose Zapyškio kapinėse, Kluoniškių kaime, trečiadienį atsirado kapas ir masyvus kryžius su užrašu „Zapyškio senojo miesto gyventojai, XVI-XVIII amžius“.

Čia buvo perlaidoti Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios šventoriuje archeologinių kasinėjimų metų rasti palaikai. Zapyškio šv. Jono Krikštytojo bažnyčios klebonas Juozas Fakėjavas pašventino kapą, maldą baigdamas žodžiais: „Ilsėkitės ramybėje.“

Pasak pranešimo, archeologiniai tyrimai su pertraukomis vyko 2017–2018 metais. Ištirta 80 perkasų, kurių bendras plotas – 5 079 kv. m. Aptikta daugiau kaip 500 individualių radinių (žiedų, medalikėlių, kryželių), virš tūkstančio XV-XIX a. monetų, keli tūkstančiai keramikos, stiklo dirbinių šukių. Per archeologinius kasinėjimus šalia bažnyčios buvo aptikta buvusios zakristijos vieta, medinio priestato bei osuarijaus (kaulų sandėliavimo vietos) pamatai, senosios mūrinės šventoriaus tvoros fragmentai. Fiksuoti 52 kapai ir kaulų sankaupos.

Ceremonijoje dalyvavęs archeologas Justinas Račas pasakojo, kad palaidojimų buvo rasta ir bažnyčios viduje. Palaikai sulaidoti keliais sluoksniais, iš viso jų galėjo būti maždaug 200. „Šie žmonės pasitarnavo ir mokslui – kasinėjimų metu daug sužinojome apie jų gyvenimą, buitį, papročius“, – sakė archeologas.

„Tai buvo mūsų protėviai, padėję vertybinius pamatus ateinančioms kartoms, už tai esame jiems dėkingi“, – kalbėjo Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, kurio vaikystė ir jaunystė taip pat prabėgo Zapyškyje.

Meras pasidžiaugė, kad kartu su Vilkaviškio vyskupija pavyko prikelti Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią naujam gyvenimui. Viena seniausių Lietuvos bažnyčių ilgus metus kentėjo nuo karų, gaisrų ir potvynių. Dabar šventovėje ir šalia įrengtoje aikštėje vyksta kultūros renginiai, bendruomenės šventės. 

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite