Angle down Atgal

Gyventojų dėmesiui: žaliųjų atliekų šalinimas ir rūšiavimas – ką svarbu žinoti?

Prasidėjęs žaliųjų atliekų šalinimo sezonas dažnam gyventojui sukelia daug klausimų apie tam tikrų rūšių žaliųjų (biologiškai skaidžių) atliekų rūšiavimą bei šalinimą. Gyventojai aktyviai tvarko ir gražina savo aplinką: sodina gėles ir įvairius augalus, tvarko sodus, daržus, pjauna žolę, geni krūmus ir medelius, todėl natūraliai susidaro žaliųjų atliekų.

Žaliosios atliekos – sodų, parkų ir želdynų tvarkymo biologiškai skaidžios atliekos (šakos, lapai, žolė, daržo atliekos), miškininkystės atliekos, sodo ir daržo atliekos, vaisiai, daržovės. Jas griežtai draudžiama mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį ir šalinti sąvartynuose ar deginti sklypuose. Šioms atliekoms surinkti skirti žaliųjų atliekų surinkimo konteineriai, specialūs didmaišiai.

VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) pastebėjo, kad į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles atvežamos biologiškai suyrančios (žaliosios) atliekos, dažnai būna užterštos kitos rūšies atliekomis. Todėl informuojame, kad biologiškai skaidžios (žaliosios) atliekos į žaliųjų atliekų surinkimo konteinerius turi būti metamos be plastikinių maišų, negali būti maišomos kartu su mišriomis komunalinėmis atliekomis, pakuočių atliekomis ir antrinėmis žaliavomis, kapinių ar kitomis atskirai surenkamomis atliekomis, o taip pat – be gyvūnų išmatų.

Susikaupusias žaliąsias atliekas priima ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės. Žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėje iš 1 gyventojo per metus nemokamai priimama iki 300 kg žaliųjų atliekų, iš kurių vėliau gaminamas kokybiškas kompostas. Svarbu paminėti, kad į žaliųjų atliekų surinkimo aikšteles atvežus biologiškai skaidžias atliekas, gyventojas turi nepamiršti su savimi turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą, nes reikės užsipildyti deklaraciją.

Į kompostavimo aikšteles atvežamos ir priimamos žaliosios atliekos, tinkamos kompostavimui:

  • želdynų karpymo ir sodo atliekos, nukritę medžių lapai, nupjauta žolė, gėlės;

  • vaisių, daržovių atliekos;

  • medžio žievė, pjuvenos, drožlės, skiedros;

  • smulkios medžių, krūmų genėjimo šakos.

Šiaulių regione yra įrengtos 5 žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles. Aikštelių adresus ir darbo laiką rasite paspaudę nuorodą: https://tinyurl.com/ys3krk6n

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras primena, kad gyventojai žaliąsias atliekas taip pat gali kompostuoti patys. Žaliąsias atliekas galima kompostuoti specialiose kompostavimo dėžėse arba dėti į tam skirtus konteinerius. Yra ir tokių žaliųjų atliekų, kurių nebūtina kompostuoti, o galima dėti tiesiai į dirvą. Taip susitaupo vietos žaliųjų atliekų rūšiavimo konteineriuose, o pačių pasigamintas kompostas yra natūrali ir ekologiška trąša, kuri gali puikiai atstoti ir chemines trąšas.

Išsamesnę informaciją apie kompostavimą rasite paspaudę nuorodą: http://www.sratc.lt/zaliosios-atliekos/.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite