Angle down Atgal

Grūšlaukės bažnyčią papuošė skulptoriaus A. Mončio sukurtos „Kryžiaus kelio stotys“

Sekmadienį per vykstančius Šv. Mato atlaidus Grūšlaukėje, Šv. Jono Nepomuko bažnyčioje, atidaryta fotografijų paroda „Antano Mončio (1921–1993) Kryžiaus kelio stotys. Laonas“. Anksčiau eksponuota Palangos Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje, o dabar lankanti skulptoriaus ir jo tėvų amžinojo poilsio vietą, ši paroda – padėka gimtajai žemei, jos žmonėms, skulptoriaus tėvams, sakoma Antano Mončio namų-muziejaus pranešime.

„Gera matyti šią parodą tose apylinkėse, kurios buvo brangios A. Mončiui. Tai tarsi įrėmina jo paties gyvenimą: netoli – gimtoji vieta Mončių kaimas, parodoje – įspūdinga kūryba, jungianti Lietuvą ir Prancūziją, šalia – Grūšlaukės kapinaitės, amžinoji poilsio vieta“, – sako Antano Mončio namų-muziejaus direktorė, menininko dukterėčia Loreta Birutė Turauskaitė, pridurdama, kad tuo pačiu metu šią atidarytą parodą papildo ir kita, Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos Grūšlaukės filiale eksponuojamų A. Mončio sukurtų plakatų paroda.

A. Mončio namų-muziejaus kartu su partneriais – Palangos miesto savivaldybe, Grūšlaukės biblioteka ir bendruomene – surengtoje fotografijų parodoje „Antano Mončio (1921–1993) Kryžiaus kelio stotys. Laonas“ pateikiamas pasakojimas apie vieną ankstyviausių ir įspūdingiausių menininko projektų, kurio metu buvo sukurta 14 Kryžiaus kelio stočių, kelio madonos ir šv. Juozapo skulptūros Laone esančiai Šv. Marcelio bažnyčiai. Yra žinoma, kad 1952 m. buvo parengtas šiai šventovei sukurtų kūrinių ekspozicinis pristatymas, kuris tapo pirmąja asmenine A. Mončio kūrinių paroda.

Įvertinant didelę šių kūrinių meninę ir estetinę vertę, svarbią reikšmę lietuvių dailės kontekste, minint skulptoriaus gimimo šimtmetį, Lietuvoje nuspręsta surengti tam dedikuotą parodą. O kadangi fiziškai perkelti sukurtų bareljefų ir skulptūrų neįmanoma, kūriniai atspindėti fotografijose.

Pasak L. B. Turauskaitės, taip šiuo metu pajūryje natūraliai susiklostė A. Mončio biografinis-kūrybinis kelias. Čia atvykusieji galės susidaryti atitinkamą ir lankstų vienos dienos maršrutą: aplankyti gimtąjį menininko Mončių kaimą, Grūšlaukės Šv. Jono Nepomuko bažnyčioje eksponuojamą fotografijų parodą ir pažinti sakralius A. Mončio kūrinius, tuomet užsukti į Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos Grūšlaukės filiale eksponuojamų A. Mončio sukurtų plakatų parodą ir pažinti jo „pasaulietinę“ kūrybą, aplankyti Grūšlaukės kapinaitėse esantį menininko kapą, o vėliau atvyti į Palangoje esančius Antano Mončio namus-muziejų.

Grūšlaukėje surengtos A. Mončio atminimui dedikuotos parodos veiks iki spalio 30 dienos.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite