Grendavės pievas sudrebins atviros kultūros festivalis „Laumių pieva“

Vilnius
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Atviros kultūros festivalis „Laumių pieva“ šiemet vyks liepos 18 d. po atviru dangumi Trakų rajono Grendavės kaimo paplūdimio teritorijoje.

Puikią vasaros dieną atvirame ore festivalio programa bus plėtojama visoje teritorijoje vienu metu – taip, kad kiekvienas lankytojas galėtų pasirinkti sau įdomiausius užsiėmimus. Visa festivalio veikla paremta asmeninėmis kūrėjų iniciatyvomis ir laisva valia.

Festivalio metu lankytojai galės susipažinti su tradicinėmis kultūros vertybėmis – dainomis, sutartinėmis, instrumentine muzika, žaidimais, šokiais, taip pat liaudies menu, amatais ir kitomis kultūros išraiškos formomis.

Klubas „Rimti Žygiai“ kvies bent šiek tiek arčiau priartėti prie gamtos bei protėvių palikimo, smagiai praleisti laiką ir pažinti istoriją ne iš teorinės, bet iš praktinės pusės. Pasak klubo narių, kurie save vadina miško broliais, protėviai mums paliko unikalią istorijos skrynią, kurioje apstu gražiausių dirbinių, pasakų, žaidimų bei tradicijų. Tūkstantmečius menančios žinios vis dar užrakintos, tačiau „Rimti Žygiai“ komanda turi raktą ir kvies festivalio dalyvius iš naujo atrasti tai, kas iš tikrųjų buvo svarbu protėviams, yra primiršta mūsų ir, tikimasi, kas bus svarbu ateities kartoms.

Kauno taikomosios dailės mokyklos Alytaus filialo amatininkai kvies kartu nusipiešti įvairius senovės lietuvių simbolius ant marškinėlių, supažindins su batikos menu. Alytaus dailiųjų amatų mokykla 2018 m. tapo Kauno taikomosios dailės mokyklos filialu ir jau trečią dešimtmetį ruošia meninio profilio amatininkus, liaudies meistrus, ne tik puoselėjančius tautinę kultūrą, bet ir kuriančius šiuolaikiškus meno dirbinius, bei reprezentuojančius Lietuvos taikomąją dailę šalyje ir užsienyje.

Festivalio edukacinėse erdvėse vyks duonos kepimo ant laužo edukacija, kurią ves duonos kepėja ir ūkininkė Elvyra Vasiliauskienė. Ruginė duonelė įmaišant meilę bus minkoma jūsų pačių rankomis.

Taip pat vyks „Sapnų lėlytės“ rišimo edukacija. Programa skirta ugdyti pažinimo ir menines kompetencijas per lėlių gamybą, atskleisti mūsų šalies etinės kultūros išskirtinumą, jos archajiškumą, neišsenkantį kūrybiškumą. Dalyviai bus trumpai supažindinami su lėlių istorija, naudojimo prasme, ypatybėmis. Edukacijos metu surišama lėlė seniausiu – rišimo būdu: lėlės kūnas ir drabužiai iš audinio skiaučių. Edukacijos metu pačių pasigaminta ypatinga lėlė bus puiki dovana sau ar artimam. Edukaciją ves edukatorė Rasa Pavilionienė.

Vienoje iš edukacinių erdvių vyks edukacija-paskaita „Gyvenimo harmonija su bitėmis: bitininkystė ir apiterapija“. Atsidarę tikrą avilį, sužinosime api-terapijos paslaptis, degustuosime bičių produktus, aiškinsimės kiekvieno jų gydomąsias savybes. Pažinsime unikalią, per tūkstančius metų nepakitusią Žemės bendruomenę – bičių šeimą. Lauks ir kūrybinės dirbtuvės, kurių metu gamtos puošmenos ir bičių vaškas virs kai kuo, skleidžiančiu šviesą ir šilumą. Tad kviečiame ateiti ir sužinoti, kokia ji – bičių gyvenimo filosofija? Bus įdomu visiems – ir vaikams, ir suaugusiems. Edukaciją ves bitininkė Aušrinė Raudoniūtė.

Folkloro kolektyvai iš Trakų rajono „Verknė“ (vad. V. Lengvinas) ir „Volunga“ (vad. I. Okuškienė) susirinkusius mokys dainuoti sutartines.

Koncertinėje dalyje lankytojus džiugins alternatyvios muzikos grupės. Pirmieji pasirodys grupė „Folk Trio“. Tai gerai Lietuvoje žinomi muzikantai, susibūrę kitomis spalvomis ir netradiciniais sąskambiais perteikti lietuvių liaudies dainas bei jų interpretacijas. Senosiose dainose užfiksuota mūsų tautos istorija, o išgirstas legendas dar ne vieną dieną nešiositės širdyse. Akordeonu gros Nerijus Bakula, saksofonu – Jan Maksimovič, dainuos Ineta Meduneckytė Tamošiūnienė.

Laumių pievą pernai drebino žymiausia Lietuvos folk roko grupė „Žalvarinisׅ“. Šiemet scenoje pasirodys „Žalvarinio“ lyderių duetas Sigita Jonynaitė ir Robertas Semeniukas, pasivadinę Siga & Rob acoustic duo. Duetas susivienijo, nes abu dievina kokybišką muziką, amerikietišką rock, pop, country ir blues stilius. Savo repertuare duetas atliks lengvai perkusijai aranžuotas garsiausių pasaulio žvaigždžių hitus bei vieną kitą lietuviškos muzikos hitą.

Pirmą kartą Trakų rajone savo muzika mus šildys grupė SKYLĖ. Tai kūrybinis sambūris, susikūręs Vilniuje 1991-aisias, Lietuvos istorinio lūžio metu byrant Sovietų Sąjungai. Dar ištakose suformuluoti pagrindiniai principai – alternatyvios muzikinės ir poetinės minties, paremtos filosofija, mitologija ir istorija, sklaida – nepakito iki šių dienų. Grupės kūrybiniame bagaže jau daugiau nei dvidešimt albumų, tarp kurių ir muzika reginiams-spektakliams. Grupės stilistiką apibrėžti sunku – nuo susikūrimo, iš pradžių be charizmatiškosios Aistės Smilgevičiūtės, komanda kryptingai kūrė savitą poetinį – muzikinį eliksyrą. Pagrindas iš roko muzikos apaugo ir įsiurbė neofolko, bard, punk, artroko gijas ir kitus elementus. Su pagrindinės vokalistės Aistės atėjimu 1997-aisiais muzikiniame ir tekstiniame audinyje išryškėjo gaivališka baltiškoji linija. Instrumentuotę nuolat spalvina akustiniai instrumentai – smuikas, akordeonas, fleita, violončelė, kanklės, dambrelis.

Festivalį pabaigs ugnies ir šokių studijos „Čiutyta“ kulminacinis pasirodymas ežero pakrantėje.

Festivaliu siekiame plėtoti kultūrinės raiškos gabumus, puoselėti ir įtvirtinti protėvių kultūrinį palikimą. Į festivalį įtraukiame Lietuvos bei Trakų miesto ir rajono kaimų jaunimo atstovus, kitus bendruomenių narius, aktyviname šeimas. Festivalis yra nemokamas, tai suteikia didesnį veiklų prieinamumą regiono vietovėse gyvenantiems, socialinės atskirties grupėms.

Atviros kultūros festivalis „Laumių pieva“ yra projektas, kurį tikimės tęsti bei organizuoti ir kitais metais. Ir toliau sieksime, kad į tradicijas, į etnokultūrą, į liaudies meną būtų pažvelgta kitokiu kampu.