Angle down Atgal

Greitųjų testų pirkimas – dviejų lygiagrečiai vykstančių, tačiau skirtingų teisinių procesų akiratyje

Atsižvelgiant į tai, kad, prasidėjus teisminiam procesui civilinėje byloje dėl Generalinis prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorų pateikto ieškinio, kuriuo siekiama niekiniais ir negaliojančiais pripažinti sudarytus sandorius dėl greitųjų testų COVID-19 EXPRESS įsigijimo, žiniasklaidai ir visuomenei kilo klausimų dėl baudžiamosios atsakomybės už šio sandorio sudarymą taikymo, prokuratūra dar kartą atkreipia dėmesį į tai, kad minimų greitųjų testų įsigijimo aplinkybės ir atsakomybės dėl šių sutarčių sudarymo klausimai yra šiuo metu tebevykstančio ikiteisminio tyrimo objektas.

Prokuratūra pateikia esminius dviejų lygiagrečiai vykstančių teisinių procesų – viešojo intereso gynimo civilinėje byloje ir ikiteisminio tyrimo, įtariant galimai padarytą nusikalstamą veiką, – skirtumus bei pagrindinius faktus.

Išnagrinėję greitųjų testų pirkimų dokumentus, Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai nustatė, kad šie pirkimai vykdyti neįvertinus kitų tiekėjų teiktų pasiūlymų ir neieškant tiekėjo, galinčio parduoti šias prekes už konkurencingą kainą, todėl sudaryta sutartimi galimai buvo sumokėta žymiai daugiau, nei tai buvo racionalu. Prokuratūros manymu, tuo buvo pažeisti Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtinti reikalavimai.

Įvertinę šias aplinkybes Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai, gindami viešąjį interesą, šių metų sausį kreipėsi su civiliniu ieškiniu į teismą, prašydami pripažinti niekinėmis ir negaliojančiomis sudarytas sutartis ir valstybės naudai priteisti virš 4 mln. eurų.

Minimo ieškinio nagrinėjimas teisme iš esmės prasidės 2021 m. birželio 14 d.

Civilinės bylos nagrinėjimo teisme metu tiek ieškovai, tiek atsakovai gali prašyti teismo kviesti liudyti asmenis, kurių liudijimai, šalies manymu, yra reikšmingi tokiame procese ir / ar įrodo proceso šalies ginamą poziciją. Sprendimą dėl asmens liudijimo teisme poreikio priima tik teismas.

Pabrėžtina, kad šio civilinio teismo proceso metu nėra ir negali būti sprendžiami jokie baudžiamosios atsakomybės dėl tokių sutarčių sudarymo klausimai.

Atsakomybės dėl galimai įvykdytos nusikalstamos veikos sudarant minimas sutartis klausimai keliami bei visos reikšmingos aplinkybės nagrinėjamos šiuo metu tebevykstančiame ikiteisminiame tyrime, kuris buvo pradėtas 2020 m. gegužės mėnesį.

Šį didelės apimties ikiteisminį tyrimą organizuoja ir kontroliuoja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento ir Vilniaus apygardos prokuratūros Trečiojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorai, tyrimą atlieka Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Specialiųjų užduočių valdybos pareigūnai.

Šiuo metu įtarimai dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų pareikšti šešiems asmenims, toliau renkami tyrimui reikšmingi duomenys, todėl detalesnė informacija apie tyrimo eigą, atliktus procesinius veiksmus, jų rezultatus bei jau nustatytas faktines aplinkybes kol kas negali būti skelbiama viešai.

Iki dabar nė vienam asmeniui, kuris šiame ikiteisminiame tyrime buvo apklaustas apie savo galimai padarytą nusikalstamą veiką, nebuvo įteikti pranešimai apie įtarimą, ir jie netapo įtariamaisiais.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite