Grafienė Pranciška Butlerienė ir katės

Marijampolė
Loreta Akelienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Kaip pasakoja seni mūsų krašto žmonės, Marijampolės miesto įkūrėja grafienė Pranciška Butlerienė labai mylėjo kates. Jos globėja buvo šventoji Pranciška Romietė. Roma, dar kitaip vadinama Amžinuoju miestu, garsėja ne tik puikiais pastatais, savo įspūdinga istorija, bet ir kačių gausa. Tad jaukiame Marijampolės senamiesčio kiemelyje buvo įkurdintos su vandeniu žaidžiančios grafienės P. Butlerienės katės (skulptorius Kęstutis Balčiūnas). Sakoma, kad paglosčius visas tris kates išsipildo noras...

Traukia į kačių skverelį miesto svečiai, glosto kates... Nenumoja ranka į šį faktą ir vietiniai gyventojai. Norų daug, negi kiekvieną kartą bėgsi kačiukus glostyti... Taip ir kilo idėja per technologijų pamoką susikurti savo laimę nešantį kačiuką, kuris visad būtų greta kaip žaislas, pagalvėlė, aprangos detalė ar suvenyras. Ši mintis labai greitai išsirutuliojo į integruotą pamoką-mažąjį projektą „Grafienė P. Butlerienė ir katės“.

Technologijų pamokoje mokiniai ieškojo idėjų, kūrė eskizus, darė iškarpas, projektavo savo būsimus gaminius. Sunku buvo nepasiklysti tarp idėjų gausos: pagalvėlė-kačiukas, pirkinių krepšelis su kačiuku ar tiesiog dekoratyvus namų elementas. Per istorijos pamokas (mokytoja Gintarė Chilčenkienė) mokiniai rinko informaciją apie miesto įkūrimą, kūrė stendus iš senų miesto fotografijų. Biologijos pamokose mokiniai domėjosi kačių anatomija, fiziologija, rinko įdomius faktus. Dailės pamokose (mokytoja Ernesta Boželytė-Liobienė) gimė nuostabūs kūrybiniai darbai kačių tematika. Mokiniai fotografavo savo augintines.

Baigiamasis renginys – atvira integruota pamoka įvyko skaitykloje ir jos prieigose. Koridoriuje, ant laiptų turėklų atsiradusios kačiukų pėdos tarsi intrigavo sekti, kur nuves. O jos vedė į skaitykloje įrengtą netikėtai „sukatinėjusią“ knygų parodą. Ją paruošė skaityklos vedėja Laimutė Vaičiūnienė. Tarp knygų lentynų slėpėsi mokinių sukurti darbai. Kiekvienas apsilankęs turėjo užduotį suskaičiuoti, kiek yra pasislėpusių katinėlių. Greta darbų buvo paruošti programa „QR Extreme“ sukurti kodai. Juos nuskenavę mokiniai galėjo sužinoti, kas yra darbelio autorius. Tai buvo tikrai svarbu, nes gražiausio kūrinio autoriaus laukė „katiniškų“ meduolių dėžutė.

Į renginį buvo pakviesti 7a, 4a ir 5c klasių mokiniai. Trys mielos 3a klasės „katytės“ Justė, Liepa ir Saulė padainavo nuotaikingą dainą apie kačiukus (ačiū muzikos mokytojai Žydrūnei Zubrickienei). Mokiniai pristatinėjo savo surinktą informaciją. Renginį aplankė pati grafienė P. Butlerienė ir ją atlydėję trys marijonų vienuoliai (ačiū septintokams Žiedei, Nedui, Gyčiui ir Augustui). Grafienė pakvietė mažuosius dalyvius spalvinti autentiškai atkurtus senojo miesto vaizdus. Vyko mini viktorina apie Marijampolę. Buvo žiūrimas filmas apie gimtąjį miestą. Šeštokas Aleksas skaitė įvairių kūrinių ištraukas apie kates. Reikėjo pasakyti ne tik kūrinio pavadinimą, bet ir autorių. Su J. Biliūno kūriniu „Kliudžiau“, K. Kubilinsko „Katinėlis ir gaidelis“ buvo puikiai susidorota, o štai su visiems girdėto kūrino „Katės namai“ autoriumi buvo sunkiau.

Renginys prabėgo neįtikėtinai greitai. Štai taip maža idėja išsirutuliojo į renginį, kuriame puikiai susipynė istoriniai faktai, biologijos žinios, kūryba, knygos. Manau, dabar visi sužinojo ir galės papasakoti, kodėl ant akcijos „Surink Lietuvą“ Marijampolės magnetuko puikuojasi katinas.

Rita DIJOKIENĖ,

Rimanto Stankevičiaus pagrindinės mokyklos technologijų mokytoja

Mokyklos nuotraukos