REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Vasario 26 d. 15:01

Gimtosios kalbos diena Žalpiuose

Šiauliai

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


119345

2017 m. vasario 21-ąją atkurtas Lietuvių kalbos draugijos Kelmės skyrius puoselėja gražią tradiciją drauge paminėti Gimtosios kalbos dieną. Gimtoji kalba – žmogaus galia, išreiškianti esybę, per kalbą žmogus yra susijęs tiek su savo paties buvimu, tiek su bendruomene, savo tauta.

Šiais metais LKD Kelmės skyriaus nariai ir jų bičiuliai buvo pakviesti į renginį „Kelmės krašto šviesuolių keliais: Žalpiai“. Susitikimas prasidėjo Žalpių kraštotyros muziejuje. Alina Žalandauskienė – bibliotekininkė, muziejininkė ir Žalpių bendruomenės pirmininkė – atvykusiems LKD nariams, TAU studentams, Kelmės „Kražantės“ progimnazijos ir Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos mokiniams, mokytojoms bei kitiems kalbai ir kultūrai neabejingiems svečiams muziejaus ekspozicinėje patalpoje vedė istorijos pamoką – pasakojo apie Žalpius ir Kelmės kraštą garsinusius žmones. Vienas iš jų – vertėjas Jeronimas Ralys, pirmasis iš graikų kalbos į lietuvių kalbą išvertęs Homero „Odisėją“ ir dvylika „Iliados“ giesmių.

Jo dėka šios poemos į lietuvių kalbą buvo išverstos daug anksčiau nei į kai kurias kitas pasaulio kalbas. Kita ekspozicija skirta garsiam styginių instrumentų, vargonų meistrui Jonui Garalevičiui. Jis gyveno 1871–1943 metais ir, be gausybės vargonų, yra sukūręs pirmąjį Lietuvoje sklandytuvą, parašęs vadovėlių, kaip skambinti kanklėmis ir citra, dalyvavęs lietuvių tautinio atgimimo sąjūdyje. Trečiojoje ekspozicijoje pasakojama apie Lietuvos Steigiamojo Seimo narį, visuomenės veikėją, literatą Kazimierą Ralį, gyvenusį 1885–1958 metais. Būtent šis žmogus rūpinosi, kad Žalpiuose atsirastų mokykla.

Muziejaus edukacinėje klasėje svečiai pateko į tarpukario mokyklos gimtosios kalbos pamoką: sėdo į senovinius suolus, susikaupę rašė dailyraštį plunksna, klausėsi pasakojimų apie mokyklą Žalpiuose, apie tai, kaip anksčiau mokėsi vaikai, taip pat galėjo pavartyti 1955 ir vėlesnių metų dienynus. Vyresni svečiai prisiminė savo mokymosi pradinėje mokykloje laikus.

Svečiai apžiūrėjo Šv. Benedikto bažnyčią, pastatytą 1928 metais. Ji, kaip ir daugelis tuometinių Žemaitijos bažnyčių ir varpinių, yra medinė, interjeras kuklus, vyrauja šviesiai mėlyna spalva. A. Žalandauskienė papasakojo bažnyčios istoriją.

Kelmės rajono savivaldybės mero pavaduotojas, aktyvus LKD Kelmės skyriaus narys, istorikas Egidijus Ūksas prisiminė dar vieną Žalpių šviesuolį, buvusį tremtinį Juozapą Razmantą, 1967–1997 metais klebonavusį Žalpių Šv. Benedikto parapijoje. Juozapas Razmantas rengė katalikiškas misijas į Sibirą, buvo pogrindinės patriotinės organizacijos narys, patyrė sovietų valdžios persekiojimą. 2017 metais šiam dvasininkui suteiktas Kelmės rajono garbės piliečio vardas (po mirties) už nuopelnus Lietuvos išsilaisvinimo kovoje, sielovadinę veiklą ir tikinčiųjų teisių gynimą sovietmečiu.

E. Ūksas pacitavo Stulgių parapijos klebono Jono Bučinsko ir Juozapo Razmanto protesto pareiškimą tuometiniam Lietuvos komunistų partijos sekretoriui Petrui Griškevičiui, atkreipė dėmesį į šio teksto kalbos vaizdingumą, argumentaciją.

Neseniai rekonstruotuose šiltuose ir jaukiuose Žalpių bendruomenės namuose Gimtosios kalbos dienos proga nuotaikingai koncertavo Pakražančio kultūros centro vokalinis tercetas, vadovaujamas Sauliaus Venckaus, žemaičių tarme linksmą nutikimą papasakojo Rūta Palubeckienė. Žemaitiškai tekstus skaitė žalpiškės moksleivės Augustė Samuilytė ir Rugilė Dumšaitė, parengtos kultūros centro darbuotojos Danutės Anankaitės ir mokytojų. Pamokomai Gimtosios kalbos dieną nuskambėjo pasakojimo moralas, kad prieš išsižiodamas turi pagalvoti.

Renginio dalyvius sveikino Pakražančio seniūnas Alfonsas Sakalauskas, Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Danutė Laivienė. LKD Kelmės skyriaus pirmininkė Alma Paulauskienė trumpai pristatė 2019 metų skyriaus veiklos ataskaitą. TAU atstovė Genovaitė Urbonavičienė pabrėžė, kaip svarbu kiekvienam suvokti gimtosios kalbos svarbą ir grožį.

Pakeliauti Kelmės krašto šviesuolių keliais po Žalpius, paminėti Gimtosios kalbos dieną ir pabendrauti kelmiškiams suteikė galimybę Kelmės rajono savivaldybės administracijos Teisės ir personalo skyriaus vyriausioji kalbos tvarkytoja dr. Ona Laima Gudzinevičiūtė ir Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Stonienė, pateikusios projektą, kurį finansavo Valstybinė lietuvių kalbos komisija, tarpininkaujant Kelmės rajono savivaldybės administracijai.

Renginį organizavo Lietuvių kalbos draugijos Kelmės skyrius, Kelmės rajono savivaldybės suaugusiųjų mokymo centro Trečiojo amžiaus universitetas, Žalpių kaimo bendruomenė ir Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešosios bibliotekos Žalpių biblioteka.

Visi šventės dalyviai ne tik prasmingai paminėjo Gimtosios kalbos dieną ir prasidėjusias Lietuvių kalbos dienas, bet ir šiltai pabendravo su Žalpių bendruomenės nariais, kurie džiugino savo vaišingumu ir nuoširdumu.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA