Angle down Atgal

Gimdymas su kauke: medikai teisinasi, jog buvo neteisingai suprasti

Internete plinta pasipiktinimas Kauno klinikų specialistų tiesioginės „Facebook“ transliacijos metu išsakytu pareiškimu, kad gimdymo metu moterys privalo dėvėti kaukes, o toms, kurių COVID–19 testas neigiamas bus leidžiama „šiek tiek įkvėpti oro“. Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Jolanta Nadišauskienė aiškina, kad tai – tiesiog nesusipratimas ir gimdyvių nuo medikų ginti nereikia.

Tiesioginės Facebook transliacijos metu kalbėjosi ir į klausimus atsakė Gimdymo skyriaus vadovas prof. Mindaugas Kliučinskas, Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadovė, gydytoja akušerė ginekologė prof. Meilė Minkauskienė ir vyresnioji akušerė Virginija Stankevičiūtė.

„Taip, gimdyvė turi dėvėti veido kaukę. Tačiau šioje situacijoje mes žiūrime lanksčiai, tuo labiau, kad personalas dėvi visas reikalingas apsaugos priemones. Gimdymas reikalauja daug fizinių pastangų, todėl stangų metu, jei žinome, kad COVID-19 testo atsakymas neigiamas, moteris nejaučia jokių virusinės infekcijos simptomų ir neturėjo kontakto su sergančiu asmeniu, tuomet gimdyvei leidžiame įkvėpti oro šiek tiek nusimovus apsauginę veido kaukę“ – šių žodžių ekrano nuotrauka nuo pat ketvirtadienio ryto pasklido po „Facebook“ tinkle ir sulaukė per 300 pasidalijimų.

Dr. Rūta Jolanta Nadišauskienė sako žinanti apie kilusį pasipiktinimą. Medikės aiškinimu, gimdyvėms nekeliami tokie makabriški reikalavimai, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio: tiesioginio eterio metu specialistai netinkamai suformulavo informaciją.

„Kauno klinikose visos atvykstančios gimdyti moterys ir gimdyme pasiliekantys artimieji tiriami dėl Covid-19 infekcijos. Gimdančiai moteriai, kuri neturi šiai infekcijai būdingų simptomų ir tyrimas dėl Covid-19 neigiamas, tikrai leidžiame gimdymo metu nedėvėti kaukės. Tuo atveju, jei gimdo moteris, kurios Covid-19 tyrimo atsakymo dar neturime, prašome dėvėti kaukę. Išimtis daroma, jei moteriai būtina skirti deguonį, ar gimdymo nuskausminimui naudoja taip vadinamųjų linksminančių dujų ir deguonies inhaliacijas ar moteriai su kauke labai sunku kvėpuoti.

Tuo tarpu jei gimdanti moteris turi Covid-19 infekcijai būdingų nusiskundimų (sloga, karščiavimas ne dėl akušerinės situacijos ir kt.) ir neturime Covid-19 tyrimo atsakymo, siekdami valdyti epidemiologinę situaciją, primygtinai prašome gimdančią moterį dėvėti kaukę“, – aiškino klinikos vadovė.

Pasak jos, gimdyme dalyvaujantys tretieji asmenys – dula arba gimdyvės vyras, privalo likti su kauke net paaiškėjus, kad atlikto COVID–19 testo atsakymas neigiamas.

Freepik.com nuotr.
Freepik.com nuotr.

„Labai suprantame nepatogumą gimdančiai kvėpuoti per kaukę, tačiau manome, kad visuomenė lygiai taip pat supranta kokio masto būtų problema, jei gimdymo stacionare pradėtų infekcija plisti tarp nėščiųjų, gimdančiųjų ir naujagimių bei personalo. Tikrai suprantame ir kviečiame kiekvienu klinikiniu atveju aptarti saugumo ir infekcijos plitimo riziką bei galimybę gimdančiai moteriai dėvėti kaukę“, – aiškino R. J. Nadišauskienė.

Tuo tarpu „Facebook“ tinkle moterys ėmė dalintis įspūdžiais apie gimdymus dėvint kaukes. Jų liudijimai kiek skiriasi nuo medikų piešiamos idilės:

„Gimdžiau su kauke ir maniau isprotesiu. Oro trūkumas tikrai jaučiasi. O stūmimo metu tiesiog impulsyviai ją nusiėmiau. Tai tiek rėkė ją atgal užsidėti, kad net personalas nebedirbo, tik rėkė, kad užsidėti ją, O aš nuo tų rėkimų pasimečiau ir stangintis net nebėjo. Patirtis tikrai nekokia“, – įspūdžiais dalinosi viena gimdyvė.

Kita neseniai gimdžiusi moteris pasakojo, kad jai teko būti su kauke net ekstrinės Cezario operacijos metu ir pooperacinėje palatoje.

Ne visos patirtys neigiamos: moterys dalinasi ir teigiamais medicinos darbuotojų elgesio pavyzdžiais:

„Gimdžiau gegužės gale ir tuo metu visi kalbėjo kad gimdyti reikės su kauke ir pan. Bet taip nebuvo. Gimdykloje iš karto pasakė kad galiu būti be jos, nes užteks to kad personalas visas su kaukėmis“, – pasakoja jauna mama.

Lietuvos akušerių ir ginekologų draugijos (LAGD) rekomendacijose nėra griežto nurodymo gimdančiai moteriai dėvėti kaukę, tačiau, tai labiau reglamentuoja gydymo įstaigų nustatyta tvarka.

Šiuo metu yra peržiūrimos kovo mėnesį paskelbtos LAGD rekomendacijos ir kaukės dėvėjimo gimdymo metu klausimas. Artimiausiu metu bus aiškiau perteiktas, paliekant daugiau patogumo gimdančiai moteriai.

Alfa.lt

comment Skaitytojų komentarai (1)

Taip pat skaitykite