Gera burnos higiena – kelias link sveikos šypsenos

Šiauliai
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Dantų ėduonis – labiausiai paplitusi liga tiek išsivysčiusiose, tiek besivystančiose pasaulio šalyse. Ši liga – didelė visuomenės sveikatos problema, nes jos gydymas daug kainuoja ir ji yra tiesiogiai susijusi su žmogaus gyvenimo kokybe. Remiantis PSO duomenimis 60-90% mokyklinio amžiaus vaikų bei arti 100% suaugusiųjų turi dantų ėduonį, ne išimtis ir Lietuvoje. Lietuvoje šis rodiklis labai aukštas išlieka ilgus metus skirtingose amžiaus grupėse Tinkama higiena yra profilaktikos priemonė, o ne gydymo būdas, būtent todėl atsakingai rūpintis burnos švara reikia pradėti, kol dar nėra jokių dantų ar dantenų pažeidimų.

„Gera burnos higiena pirmiausia prasideda nuo taisyklingo ir kokybiško dantų valymo” – nuo atrodo, iki skausmo žinomos tiesos savo paskaitas pradeda lektorė Asta Donėlaitė - Tai reikėtų daryti 2 kartus per dieną – ryte po pusryčių ir vakare prieš einant miegoti. Dantis reiktų valyti 2 minutes. Būtina nepamiršti ir tarpdančių – juos valyti reikia dantų siūlu arba tarpdančių šepetėliais. Reikalinga nuvalyti ir mūsų liežuvį, nes ant jo kaupiasi daugiausia bakterijų. Taip pat būtina tinkamai pasirinkti ir asmenines burnos higienos priemones, t.y. dantų šepetėlį, dantų pastą ir pagalbines burnos higienos priemones: dantų siūlą, burnos skalavimo skystį, liežuvio valiklį ir pan. Dantų šepetėlis turėtų būti minkštas, nes vidutinio kietumo šepetėliai traumuoja dantenas. Dantų pasta turėtų būti kasdieninė, turinti fluoro.

Burnos higiena skirstoma į individualią (asmeninę) ir profesionalią. Individuali burnos higiena yra viskas, ką kiekvienas žmogus atlieka namuose: dantų valymas, tarpdančių siūlo naudojimas ar tarpdantinių šepetėlių naudojimas, burnos skalavimo skysčių naudojimas, išimamų protezų priežiūra ir kita. Tačiau, kad ir kaip stengiamės kruopščiai išsivalyti dantis šepetėliu, idealiai to padaryti praktiškai neįmanoma. Visuomet lieka apnašų ant tolimesnių galinių dantų, liežuviniuose paviršiuose ar dantų vagelėse, kurių nepasiekia šepetėlio šereliai. Minkštos baltos apnašos susiformuoja iš maisto likučių, seilių ir burnoje nuolat gyvenančių bakterijų, kurios pačios savaime nėra pavojingos. Apnašoms ilgiau užsibūnant ant danties, bakterijos jose vykdo chemines reakcijas (jas ypač paskatina saldus ar krakmolo turintis maistas), kurių metu išsiskiria rūgštys. Šios rūgštys silpnina danties paviršių ir jis pradeda irti, vystosi dantų ėduonis ir atsiranda ertmė. Taigi mums reikalinga ir profesionali burnos higiena – tai procedūros, kurias reikia atlikti odontologo kabinete bent vieną kartą per metus ar dažniau.

Burnos higienistas vizito metu atliks profesionalią burnos higieną, patars kaip dar kokybiškiau prižiūrėti savo dantis, pasakys ką darote neteisingai rūpindamiesi savo burnos higiena, taip pat patikrins ar nėra ėduonies pažeistų dantų, jei reikės, nusiųs pas gydytoją odontologą. Nors profesionali burnos higiena yra profilaktikos priemonė, tačiau kai kuriais atvejais ji yra ir pirminis gydymo etapas, pavyzdžiui sergant dantenų ligomis. Pagrindinės ir dažniausios periodonto (audinių, palaikančių ir supančių dantį) ligos yra gingivitas ir periodontitas. Abiejų susidarymo svarbiausia priežastis yra ant dantų nuolat besikaupiančios ir užsilaikančios bakterinės apnašos bei dantų akmenys. Nemažą įtaką daro rūkymas, nevisavertė mityba, stresas, genetinis polinkis, vartojami vaistai ar tam tikros ligos, pvz., cukrinis diabetas.

Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdydamas „Akmenės rajono savivaldybės gyventojų sveikatos saugojimas ir stiprinimas, ligų prevencija", finansuojamą ESF lėšomis,nemažą dėmesį skyrė ir šiai, iš pirmo žvilgsnio visiems žinomai temai – burnos higienos profilaktiką. Paskaitos vyko įvairioms tikslinėms grupėms: vaikams („Saulėtekio” progimnazijoje, „Ramučių”, Akmenės, Ventos, Papilės „Simono Daukanto“ gimnazijose), vyresnio amžiaus žmonėms (Naujosios Akmenės bei Akmenės TAU), neįgaliesiems (Akmenėje, Papilėje, Ventoje), kaimo bendruomenėms (Agluonų, Kairiškių kaimuose), socialinių bei švietimo įstaigų darbuotojams (Akmenės rajono socialinių paslaugu namuose, Kruopių pagrindinėje mokykloje).

Paskaitų dalyviai, klausydamiesi šios paskaitos sužinojo ne tik apie asmeninę bei profesionalią burnos higieną, bet ir apie dantų ir dantenų ligas, apie dantų traumas, dantų spalvos pokyčius bei dantų balinimą, aptartos temos apie ortodontiją bei protezavimą, atsakyta į rūpimus klausimus šia tema: kaip nepasiklysti burnos priežiūros priemonių pasirinkime, kuris dantų valymo metodas tinkamiausias, kaip pasitikrinti ar tikrai gerai išsivalėte dantis, kur mūsų rajone galima būtų atlikti profesionalią burnos higieną ir t.t.

Dėkojame visiems aktyviai dalyvavusiems. Rūpinkitės savo burnos sveikata, juk sveiki dantys – graži šypsena, laimingas žmogus.