REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Lapkričio 19 d. 10:45

Geologijos tarnyba apie arsenu užterštą vandenį: žmonės gali patys pasidaryti tyrimus

Vilnius

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


60935

Tyrimų dėl arseno kilmės rezultatų galima tikėtis maždaug po mėnesio, Eltai teigė Lietuvos geologijos tarnybos vadovė Jolanta Čyžienė.

Praėjo beveik 8 mėnesiai po to, kai pasirodė pirmos žinios apie Raseinių rajono kaimų vandentiekiuose arsenu užterštą geriamąjį vandenį. Tačiau tarnyba atlikti arseno kilmės tyrimus įpareigota tik šį mėnesį.

„Tyrimus esame pradėję vykdyti, turime paėmę mėginius Raseinių rajone. Šiandien dar neturime iki galo visų rezultatų, bet tyrimai yra daromi.

Per mėnesį (galima tikėtis tyrimų rezultatų. - ELTA), gal šiek tiek anksčiau. Reikėtų pasižiūrėti, kiek laboratorijoje užtruks laiko“, - Eltai sakė J. Čyžienė.

Pasak Geologijos tarnybos vadovės, žmonės, nežinantys, ar jų gręžinių vandenyje esantis arseno kiekis neviršija normos, gali patys pasidaryti tyrimus.

„Jeigu kalbame apie privačius gręžinius, žmonės patys gali pasidaryti tyrimus ir nusistatyti arseno koncentraciją, bet tokios prievolės nėra. Jeigu ji neviršija normos, nieko baisaus nėra, bet jeigu viršija 10 mg/l, tai jau tada, aišku, reikėtų susirūpinti ir to gręžinio vandens gėrimui nenaudoti“, - perspėjo J. Čyžienė.

Kaip teigė J. Čyžienė, jeigu būtų nustatyta, kad arsenas vandenyje yra gamtinės kilmės, per vandens tiekimą būtų panaudotos priemonės, kaip mažinti jo koncentraciją. Taip pat, pridūrė ji, yra priemonių, kaip paruošti užterštą vandenį, kad nebūtų arseno.

Pirmadienį J. Čyžienė susitinka su aplinkos ministru Kęstučiu Navicku. Jos teigimu, susitikime bus kalbama darbiniais, su tarnyba susijusiais klausimais.

ELTA primena, kad rugpjūtį pranešta, jog, lyginant su pernai, Raseiniuose arseno koncentracija yra ženkliai padidėjusi. Spalio viduryje tokia pati žinia atėjo iš Marijampolės, spalio pabaigoje - iš Jurbarko.

K. Navickas tikino, kad Aplinkos ministerija atliks išsamią geologinę studiją, ieškant gamtinės kilmės arseno.

„Tai rimtas signalas. Jeigu arsenas yra geologinės kilmės, tada gali ribos plėstis, ir mes turėsime labai rimtą problemą su geriamu vandeniu“, - sakė K. Navickas.

Arsenas yra sunkusis metalas, kuris gali būti mažakraujystės, neuritų, odos uždegimų, nuplikimo, galvos skausmų, skrandžio - žarnyno, kvėpavimo takų, neuropatijos, anemijos, regėjimo, klausos, hemodinamikos sutrikimų ir kitų neigiamų padarinių priežastis.

Vandens, užteršto arsenu, negalima gerti, tačiau jį galima naudoti buitinėms ir techninėms reikmėms.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA