REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2020 m. Birželio 2 d. 12:18

Generalinis prokuroras apie V. Sutkaus ir M. Zalatoriaus sulaikymą: žala galėjo būti padaryta valstybės biudžetui

Vilnius

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


133045

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, komentuodamas Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdo Sutkaus ir Lietuvos bankų asociacijos vadovo Manto Zalatoriaus sulaikymą, sako, kad žala galėjo būti padaryta valstybės biudžetui ir visiems mokesčių mokėtojams.

E. Pašilis antradienį pranešė, kad taip pat sulaikyti dar 4 asmenys.

„Turimi duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad LVK prezidentas, pasinaudodamas savo padėtimi, pažintimis ir santykiais, atstovaudamas jos narių, taip pat kitų subjektų interesams, galimai už neteisėtą piniginį atlygį darė poveikį priimant svarbius teisės aktus ir sprendimus“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė E. Pašilis.

„Akivaizdu, kad (...) konkretūs teisės aktai negali tarnauti atskiroms grupėms. Kyla pagrįstų klausimų, kad žalą galėjo padaryti visai valstybei, valstybės biudžetui ir padidėti mokestinės prievolės visiems Lietuvos piliečiams“, – kalbėjo E. Pašilis.

Jis akcentavo, kad „ikiteisminis tyrimas nėra nukreiptas prieš bankus ar sąžiningai veikiantį verslą.“

STT direktorius Žydrūnas Bartkus teigė, kad įtarimai kyla dėl neteisėtos lobizmo veiklos.

„Iš pirmo žvilgsnio tai nėra nieko neįprasto, korupcinės veikos – kyšininkavimas, papirkimas, prekyba poveikiu, bet iš kitos pusės tai susiję su lobistine veikla. (...) Neteisėtas lobizmas vyko, kas tyrimo metu ir buvo nustatyta. Iš įtakos darymo priimant vienus ar kitus sprendimus ne tik teisėkūros procese buvo pelnomasi“, – antradienį sakė Ž. Bartkus.

„Šiandienos operacijoje dalyvavo apie 100 STT pareigūnų, nuo ankstyvo ryto atlikta apie 70 kratų, apklausta nemažai asmenų, įtarimai pareikšti iš viso šešiems asmenims“, – kalbėjo jis.

Kaip patikino STT direktorius, kiti keturi įtariamieji taip pat susiję su verslo pasauliu.

„Šiandien neturime tyrime duomenų apie tai, kad būtų neteisėtai priimti teisės aktai. Pagal Lobizmo įstatymą asocijuotos verslo struktūros gali lobizmo veikla užsiimti nesiregistravusios kaip lobistai ir nevykdydamos veiklos deklaravimo, kaip privalo registruoti Lietuvos lobistai. Tai viena iš spragų. Šio tyrimo metu matome, kad linija tarp teisėto lobizmo ir prekybos poveikiu yra labai siaura. Šiuo atveju galimas teisėtas lobizmas virto prekyba poveikiu.

Šiandien tiriame, kad už piniginį atlygį galėjo, pasinaudodamas įtaka, LVK prezidentas daryti poveikį ne tik Seimo nariams, bet ir priimant kitus sprendimus kitose institucijose“, – kalbėjo Ž. Bartkus.

Vis dėlto jis patikino, kad kol kas nėra duomenų, jog Seimo nariai būtų įtraukti į schemą.

„Ponas Zalatorius, būdamas bankų asociacijos prezidentas ir galėdamas veikti asociacijos vardu kaip lobistas, tą ir darė, gindamas bankų interesus, tačiau kreipdamasis į LVK prezidentą buvo įtrauktas į galimai nusikalstamą schemą. Tai atsilyginimas už tai, kad LVK prezidentas atstovautų interesams. Jau tie veiksmai šiandien traktuojami kaip nusikalstami veiksmai“, – sakė STT direktorius.

„Tai vienas iš tiriamų keleto epizodų. Kalbama apie praėjusių metų pabaigoje biudžeto įstatymo pakete buvusį su bankų apmokestinimu susijusį įstatymo projektą“, – pridūrė jis.

Anot STT direktoriaus, aiškinamasi 400 tūkst. eurų pinigų kilmė.

„Per anksti būtų konstatuoti, kad visa ši suma gauta iš neteisėtos veiklos, tačiau jų kilmė yra tiriama“, – sakė jis.

„Kad būtų daryta neteisėta įtaka politikams, duomenų neturime“, – pridūrė Ž. Bartkus.

Kiek anksčiau antradienį Generalinė prokuratūra pranešė, kad asociacijų vadovai buvo suimti, gavus duomenų apie galimai vykdomas neteisėtas veikas: stambaus masto kyšininkavimą, papirkimą, prekybą poveikiu, turto iššvaistymą ir dokumentų klastojimą.

Kornelija Mykolaitytė, Lukas Blekaitis



REDAKCIJA REKOMENDUOJA