Angle down Atgal

Gelgaudiškio dvaro rūmuose restauruotos dar dvi krosnys

Liepos 30 dieną Gelgaudiškio dvaro sodybos (unikalus kodas Kultūros vertybių registre - 1013)  rūmuose (u.k. - 586)  Kultūros paveldo departamento Restauravimo taryba priėmė rūmų pirmo aukšto patalpoje nr. 115 restauruotas dvi krosnis. Krosnių restauravimo darbus pagal Restauravimo tarybos patvirtintą programą ir metodiką vykdė restauratorius Dainius Strazdas.

Tvarkybos darbai etapais Gelgaudiškio dvaro sodyboje ir rūmuose vykdomi jau nuo 2009 metų. Jau sutvarkyta reprezentacinė dvaro sodybos ir parko dalis, restauruota dvaro sodybos oficina, tvartas, virtuvė, oranžerija,  kumetynas ir bokštas, dvaro rūmų pastato  fasadai, didžioji dalis patalpų bei jose   esančių meninę vertę turinčių krosnių. Iš viso rūmuose išlikę 12 krosnių. Rūmų puošmena – vestibiulyje rastauruotas žalias majolikinis židinys su dviem krosnimis iš kraštų.   

2020 metų liepos mėnesį baigti ir priimti pagal  architektės Dalios Laurinaitienės  parengtą tvarkybos darbų projektą patalpos nr. 115 sienų mūro, sienų ir lubų tinko, stalių gaminių, ventiliacijos grotelių, grindų dangos – parketo, sienų medinio panelio ir lubų kesono restauravimo, grindų konstrukcijos remonto darbai.

Rūmų interjeras kažkada pasižymėjo skoningu puošnumu. Tai gražus parketas, puikios kesoninės ir su dailia gipso lipdyba lubos, ornamentuotų, brangių koklių krosnys ir židiniai, šilku ir oda išmuštas sienas dar puošė ir tapyba, gražūs medžio dirbiniai ir daug kitų vertingų elementų, kuo galėjo pasigirti tik kai kurie Lietuvos dvarų rūmai. Šalia istorizmo stiliui būdingų kesoninių lubų, Gelgaudiškio dvare  sutinkami puikaus secesijos dekoro pavyzdžiai kai kurių patalpų lubose ir majolikinėse krosnyse. Tokios krosnys, kuriose kokliai pagaminti moderno stiliumi, Lietuvoje retas reiškinys. Riti ir moderno stiliaus pavyzdžiai.

Kad rūmai dabartinį interjero vaizdą įgavo XX a. pradžioje, patvirtina ne tik atlikti tyrimai, bet ir gausus to meto Europoje vyravusio secesijos ar taip vadinamo moderno (Vokietijoje – jugendo) stiliaus panaudojimas interjere. Istorizmo stiliui priklauso suproportai virš patalpų durų, didžiojo vestibiulio židinys, kai kurių patalpų krosnys, o taip pat kesoninės, ryškios simetrijos lubos.

Europos paveldo dienų metu rugsėjo 11 d. 15 val. Gelgaudiškio dvaro sodybos rūmuose KPD Marijampolės skyrius organizuoja renginį, supažindinantį su koklinių krosnių restauravimo ypatumais. VĮ ,,Puodžių cechas“ restauratorius Dainius Strazdas skaitys paskaitą ,,Senųjų koklinių krosnių restauravimo ir pritaikymo ypatumai, remiantis įvairių Lietuvos dvarų krosnių restauravimo patirtimi“. Paskaitoje bus supažindinama su problemomis, iškylančiomis norint atkurti, restauruoti ir pritaikyti senąsias krosnis. Bus galima daugiau sužinoti ir apie restauruotas Gelgaudiškio rūmų krosnis, apie kai kurias Vilniaus miesto, Biržuvėnų, Gelgaudiškio, Raudondvario,  Pavirvytės, Renavo, Gelgaudiškio dvarų koklines krosnis. Restauratorius papasakos, iš ko daroma koklio matrica, kaip atkuriama koklio glazūra, ką daryti jeigu krosnis nudažyta. Lankytojų lauks ir technologinių pavyzdžių ekspozicija. Norintys nuo matricos galės atspausti koklį. 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite