REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2021 m. Sausio 15 d. 13:17

Gediminui Pempei –100 metų

Kaunas

Dailininko G.Pempės 75 metų jubiliejaus parodoje. 1996 m.

Ramutė ŠimukauskaitėŠaltinis: Etaplius.lt


161906

Petras Gediminas Pempė – taikomosios grafikos kūrėjas, įnešęs reikšmingą indėlį į šios dailės srities barus Lietuvoje. Dailininkas, kurio aktyvus kūrybinis kelias prasidėjo XX a. 7 dešimtmetyje, kūrė knygų viršelius ir iliustracijas, firminius ir pašto ženklus, ekslibrisus, plakatus, sveikinimų adresus. Kaligrafija yra viena iš menininką geriausiai reprezentuojančių sričių – G. Pempė vadinamas šrifto virtuozu. Apie 270 didelio formato ranka rašytų ir dekoruotų sveikinimų iškiliems Lietuvos asmenims šiandien yra pasklidę Lietuvoje ir pasaulyje, kaligrafinis talentas nuosekliai atsiskleidžia visuose darbuose.

G.Pempė jautriai ir originaliai įsijungė į atgimstančios Lietuvos naujų pašto ženklų sukūrimo procesus, nuolat dalyvaudavo konkursuose, sukūrė kelias dešimtis unikalių ženklų ir jų serijų. („Lietuvos medinės Bažnyčios“, „A.Gustaičiui-100“, „Raudonoji knyga. Stepinė gauruotoji bitė“ ir kiti)
Dailininkas sukūrė apie 100 ekslibrisų dailininkams, gydytojams, rašytojams, draugams, artimiesiems. Dažniausiai ekslibrisą sukurdavo kaip nuoširdžią padėką ir dovaną.
P. G. Pempė gimė 1921 metais, sausio 15 dieną Alytaus apskrities, Jiezno valsčiaus, Juodaviškių kaime ūkininkų Ievos (Klimavičiūtės) ir Petro Pempių šeimoje, Petras Gediminas buvo pirmasis vaikas, (gyvenime visiems ir sau buvo tik Gediminas). Vėliau gimė sūnūs Algimantas,Vytautas ir

duktė Elvyra. Visi vaikai turėjo gabumų menui, dailei. Tam, matyt, turėjo įtakos mama Ieva Pempienė, kuri buvo unikalių meninių sugebėjimų audėja. Gedimino brolis Algimantas, dailininkas savamokslis, daug metų dirbo Jiezne buitinių paslaugų kombinate dailininku. Sesuo Elvyra pripažinta ir žinoma liaudies meistrė–audėja, velykinių kiaušinių margintoja. Daug jos audinių – lovatiesių, juostų, vėlykinių margučių yra Nacionalinio Lietuvos dailės muziejaus fonduose ir ekspozicijoje, Rumšiškių buities muziejuje, Prienų krašto muziejuje. Vienintelis brolis Vytautas nepasuko meno keliu, – tapo matematiku, matematikos mokytoju, daug metų skyręs dainai ir poezijos skaitymui.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA