Gavėnia anksčiau negu užgavėnės

Klaipėda
Markus Spiske temporausch.com
Mindaugas Jonušas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Tai yra skaitytojo nuomonė, už kurios turinį Etaplius.lt redakcija neatsako.

Maximos parduotuvėse Gavėnia prasidėjo anksčiau negu Užgavėnės. Lašininis turės be kovos užleisti vietą kanapiniui. Parduotuvėje iš prekybos išimama žalia mėsa, mėsos pusgaminiai. Įtariama, kad produktai užteršti salmonelėmis. Kai bus ištirtos priežastys, reikia manyti, klientai bus informuoti. Dabar skaitytojams norėtume priminti, kokią infekciją sukelia salmonelės, kokie susirgimo simptomai ir kaip išvengti užsikrėtimo.

Žinoma apie 200 salmonelių rūšių Šios bakterijos sukelia plonosios žarnos uždegimą, liga pasireiškia viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais. Serga žmonės ir gyvūnai. Dažniausiai salmonelėmis užsikrečiama per gyvūninį maistą: paukštieną, nevirintą, nesterizuotą pieną, nepakankamai termiškai apdorotus kiaušinius, kai namie gaminamas majonezas, dedant į plaktuvą žalių kiaušinių ar kremas iš plaktų baltymų.

Tada, kai mėsa sušaldoma šaldiklyje – salmonelės nesidaugina, bet kambario temperatūroje, atšildant mėsą, jos vėl gali daugintis. Salmonelės į aplinką patenka su gyvūnų fekalijomis, jas platina nesilaikantys asmens higienos, sergantys žmonės.

Užsikrėtimo šaltiniu gali būti nepakankamai nuplautos daržovės, pjaustymo lentelės, jei ant tų pačių lentelių pjaustomas virtas ir nevirtas maistas. Tarkim, kad kažkas pjaustė žalią mėsą, o paskui ant tos pačios lentelės daržoves mišrainei.
Jei žmogus pasijuto, kad negaluoja – nesąžininga eiti į svečius arba kviesti svečius į vaišes (bendrauti be maistu apkrauto stalo vis dar neišmokstame). Jei stalas padengtas iš anksto, mėsos produktai ilgai stovi ant stalo kambario temperatūroje – galima palinkėti vaišių dalyviams gero imuniteto.
Reklamoje aiškinama, jog tam, kad darbuotojams dirbti būtų įdomiau, jie dirba rotacijos būdu. Klientui neramu – ar pakankamai įgūdžių turi su maistu dirbantis asmuo, jei jis yra devyndarbis.
Gerai išvirti , sterilizuoti gyvulinės kilmės produktai, troškintos daržovės – tai saugus maistas. Niekam nepakenktų pradėti Gavėnią anksčiau. Tuo labiau, kad sveiko gyvenimo būdo propaguotojai, Vedų kultūros šalininkai nuolat primena, jog Lietuvoje valgoma per mažai daržovių.


Medikai pataria, kaip išvengti salmoneliozės:

Tinkamai tvarkyti žalią vištieną, kitą mėsą ir jų produktus:
Žalią mėsą parduotuvėje dėti į plastikinį maišelį, kad išvengti sąlyčio su kitu maistu;

Nedelsiant įdėti parsineštą maistą į šaldytuvą, kad išvengti jame esančių bakterijų dauginimosi;

Sušaldytą vištieną, mėsą atitirpinti šaldytuve;

Prieš gaminimą visada nuplauti vištieną bei kitą mėsą;

Maistą šaldytuve laikyti taip, kad jis nesiliestų su kitu maistu arba skystis nuo žalios mėsos nenuvarvėtų į vartojimui paruoštą maistą;

Kruopščiai nuplauti po tekančiu karštu vandeniu su indų plovikliu peilį, lentelę, kitus virtuvės įrankius bei rankas po žalios mėsos, vištienos dorojimo, kad išvengti kryžminės kito maisto taršos;

Pakankamai gerai išvirti, iškepti vištieną, kitą mėsą ir jų produktus. Prieš vartodami šį maistą įsitikinti, kad nebėga rausvas skystis; Neragauti ir nevalgyti žalios mėsos, faršo;

Tinkamai tvarkyti kiaušinius ir jų produktus:

Maistui nevartoti produktų su žaliais kiaušiniais, ypatingai namuose gamintų ledų, kremo, plakto trynio su cukrumi. Pramonės įmonėse šie maisto produktai gaminami iš pasterizuotų kiaušinių, todėl jie turėtų būti saugūs;

Nevartoti žalios ar nepakankamai termiškai apdorotos mėsos, vištienos, žalių kiaušinių, nepasterizuoto ar nevirinto pieno. Vartoti tik šviežius kiaušinius.

Nesuvalgytą maistą laikyti šaldytuve, o prieš vartojimą pakartotinai pakaitinti.

Visada nusiplauti rankas prieš gamindami maistą ir kiekvieną kartą po žalios mėsos dorojimo, pasinaudojus tualetu, po sąlyčio su gyvūnų, ligonių išmatomis.

Priminti vaikui nusiplauti prieš valgį rankas, ypatingai jei jis žaidė su namų augintiniu.

Negaminti maisto svečiams, pobūviui sergant.

Tuo pačiu metu netvarkyti žalios mėsos ar vištienos ir negaminti maisto kūdikiui.

Saugiausias maistas kūdikiui yra motinos pienas, kuris apsaugo ir nuo kitų ligų.

Rengiant straipsnį paaiškėjo, kad Maximos parduotuvėse užkrėsta mėsa galimai prekiauti kelias dienas.

Laukite tęsinio.