G. Nausėda su A. Merkel aptarė Europos gynybos stiprinimo planus, ekonominius santykius

Vilnius
EPA-ELTA nuotr.
Reporteris Lina Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Saugumo ir gynybos politikos klausimus, kovos su informacinėmis atakomis planus, Lietuvos energetinės nepriklausomybės bei ekonominio bendradarbiavimo, įskaitant ir finansinių paslaugų srityje, prioritetus trečiadienį susitikime su federaline kanclere Angela Merkel aptarė Vokietijoje su oficialiu vizitu viešintis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

„Vokietija yra viena svarbiausių mūsų šalies partnerių Europoje. Kartu veikiame Europos Sąjungos institucijose, NATO. Atvykau ne tik susipažinti ir prisistatyti kanclerei, bet ir užmegzti dar glaudesnius dvišalius santykius, aptarti transatlantinius gynybos stiprinimo planus, – sakė prezidentas. – Vokietijos gynybinės pajėgos vadovauja priešakinėms NATO pajėgoms Lietuvoje. Taip pat išreiškiau lūkestį, kad Vokietijos lyderystė ir dėmesys NATO priešakinių pajėgų batalionui bus nuoseklus ir tęstinis.“

Susitikime su federaline kanclere A. Merkel prezidentas aptarė kovos su dezinformacija svarbą. Šalies vadovas, pasak Prezidentūros pranešimo, akcentavo dalijimosi gerąja patirtimi svarbą, kovojant su propaganda, visuomenės dezinformacija ir informacinėmis atakomis Europos Sąjungos lygiu. „Kova su dezinformacija turi būti sprendžiama Europos Sąjungos lygiu, pirmiausia paskatinant valstybes užtikrinti sistemingą ir efektyvų kovos su dezinformacija veiksmų plano įgyvendinimą“, – sakė G. Nausėda.

Reikšmingu akcentu prezidento ir federalinės kanclerės susitikime tapo ekonominių santykių aptarimas. Vokietija – viena svarbiausių Lietuvos ekonominio bendradarbiavimo partnerių, tačiau yra erdvės dar glaudesnių ryšių perspektyvai, ypač pritraukiant Vokietijos bendrovių investicijas. Prezidentas pakvietė Vokietijos inžinerijos, automobilių, aukštųjų, informacinių, bio- ir finansinių technologijų sričių investuotojus aktyviai plėtoti verslą Lietuvoje. „Galime daugiau dirbti finansinių technologijų, investicinių fondų, žaliųjų finansų, kibernetinio saugumo srityse. Per pastaruosius metus sukūrėme patraukliausią teisinę aplinką finansinių paslaugų teikėjams regione“, – sakė šalies prezidentas.

Dėmesio skirta ir energetinės nepriklausomybės temai. Federalinei kanclerei Lietuvos prezidentas akcentavo Lietuvos susirūpinimą dėl Baltarusijoje vykstančių Astravo atominės elektrinės statybų. Šalies vadovas paragino Vokietiją kartu su Europos Sąjunga siekti, kad Baltarusija atsižvelgtų į ES rekomendacijas branduolinio saugumo klausimais.

Susitikime taip pat apsikeista mintimis dėl Europos Komisijos sudėties bei rengiamos daugiametės finansinės perspektyvos. Atkreiptas dėmesys į Europos Komisijos pastangas parengti ilgalaikę Europos Sąjungos klimato kaitos ir energetikos politikos strategiją, nubrėšiančią gaires, kaip Europai pasiekti klimato neutralumą iki 2050 metų.

Su federaline kanclere paliestas ir Rusijos bei Rytų partnerystės klausimas. Prezidentas paragino tęsti sankcijas Rusijai, kol ji nenutrauks agresijos prieš Ukrainą. Tarp vadovų sutarta siekti Rytų partnerystės, išreiškiant pozityvių, europines vertybes atitinkančių reformų šalyse partnerėse lūkestį.

Šalies vadovas G. Nausėda pakvietė Vokietijos kanclerę A. Merkel atvykti su valstybiniu vizitu į Lietuvą.

Kol prezidentas kalbėjosi su federaline kanclere, pasak pranešimo, pirmoji ponia Diana Nausėdienė viešėjo Vokietijos amatų rūmuose.

Trečiadienio prezidento ir pirmosios ponios dienotvarkėje taip pat numatytas apsilankymas ir vainiko padėjimas prie Berlyno sienos memorialo, muziejaus lankymas bei susitikimas su lietuvių bendruomene Lietuvos ambasadoje Vokietijoje.

ELTA