G. Landsbergis: siūlymas dėl dialogo su Rusija – trumparegiškas ir keliantis nerimą

Vilnius
Mariaus Morkevičiaus nuotr.
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad Vokietijos ir Prancūzijos siūlymas atnaujinti dialogą su Maskva yra trumapregiškas ir kelia jam nerimą.

„Tai tikrai trumparegiškas pasiūlymas, lyg būtų pamiršti panašūs praeities bandymai, kurie nedavė jokio rezultato“, – ketvirtadienį BNS sakė ministras.

Taip šalies vadovas reagavo į Vokietijos ir Prancūzijos siūlymą Europos Sąjungai (ES) apsvarstyti galimybę surengti viršūnių susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir atnaujinti bendradarbiavimo formatus.

G. Landsbergis teigė, kad jį nustebino paties pasiūlymo apimtis.

„Jos siūlo peržiūrėti ir atstatyti formatus, kurie buvo uždaryti dėl karinio konflikto pradžios Ukrainoje ir Krymo okupacijos. Tai platus spektras, o pasiūlymas atsirado tik vakar“, – kalbėjo Lietuvos diplomatijos vadovas.

„Atrodo, kaip bandymas prasmukti nepastebėtiems. Tokie pasiūlymai ir jų motyvai kelia didžiulį nerimą“, – pridūrė jis.

Ministras taip pat perspėjo, kad ES atnaujinus dialogą su Maskva, bendrijos rytų partnerės, tokios kaip Ukraina ar Moldova, būtų „paliekamos Dievo valiai“.

„Mes turime pirmiausia galvoti apie tuos, kurie siekia būti Europoje ir kuriuos Rusija skriaudžia“, – sakė G. Landsbergis.

Paryžius ir Berlynas siūlymą atnaujinti dialogą su Maskva pateikė trečiadienį per bendrijos šalių ambasadorių susitikimą.

Pasipriešinus Vidurio ir Rytų Europos šalims, ambasadoriams nepavyko suderinti bendros pozicijos, todėl klausimas buvo paliktas spręsti šalių vadovams, susitinkantiems ketvirtadienį.

Vokietija ir Prancūzija sako, kad ES turi laikytis tvirtos ir vieningos pozicijos Maskvos atžvilgiu, tačiau taip pat ieškoti būdų bendradarbiauti su Kremliumi abiem pusėm svarbiais klausimais, tokiais kaip klimato kaita, sveikata, Irano branduolinė sutartis ir konfliktai Sirijoje bei Libijoje.   

Berlyno ir Paryžiaus pateiktame ES viršūnių susitikimo išvadų projekte rašoma, kad bendrija „peržiūrės esamus dialogo su Rusija formatus, įskaitant dialogą lyderių lygiu“.

BNS