REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2021 m. Lapkričio 19 d. 13:15

G. Landsbergis neigia prezidento žodžius: žinučių nesu gavęs

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


194815

Prezidentui Gitanui Nausėdai ketvirtadienį pareiškus, kad užsienio reikalų ministras buvo informuotas apie Vokietijos kanclerės Angelos Merkel ir autoritarinio Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos pokalbį, Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis toliau tvirtina, kad buvo priešingai. Ministro teigimu, jis iš prezidento nesulaukė žinučių nei apie pirmąjį, nei apie antrąjį A. Merkel skambutį Vakarų nepripažįstamam Baltarusijos vadovui. 

„Aš galiu pasakyti tik tiek, kad žinučių prieš skambučius – nei pirmąjį, nei antrą – nesu gavęs nei iš prezidento, nei man turimais kanalais iš patarėjų komandos“, – penktadienį žurnalistams teigė G. Landsbergis, neslėpdamas apmaudo, kad šia tema tenka kalbėti susitikimo su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) valstybės sekretoriaus pavaduotoja Uzra Zeya metu.

Penktadienį prasidėjusio tarptautinio forumo „Demokratijos ateitis“ atidarymo proga surengtoje spaudos konferencijoje G. Landsbergis akcentavo, kad, nepaisant kelias dienas užtrukusių viešų aiškinimųsi su šalies vadovu, ketvirtadienį buvo konstruktyvus pokalbis Prezidentūroje. Jo teigimu, Prezidentūra ir ministerija dėl pagrindinių užsienio politikos tikslų sugeba sutarti.

„Noriu pabrėžti, kad vakar su prezidentu turėjome gerą ir konstruktyvų pokalbį, ir savo ruožtu galiu pasakyti, kad pagrindinius užsienio politikos tikslus matome bendrai. Einame dirbti toliau“, – pridūrė G. Landsbergis.

Ketvirtadienį prezidentas teigė, kad G. Landsbergio išsakyta kritika dėl to, kad jo vadovaujamai ministerijai apie Vokietijos kanclerės Angelos Merkel skambutį teko sužinoti ne iš Prezidentūros, o iš užsienio partnerių, nėra pagrįsta. Jo teigimu, Prezidentūra informacija dalinasi, todėl bet kokias problemas galima spręsti kalbantis, o ne per žiniasklaidą.

„Mes apie pokalbį informavome ir aš dabar tikrai nesileisiu į tokį nesolidų užsiėmimą, kuomet man rodoma, kad žinutė buvo išsiųsta ir žinutė kitoje pusėje buvo peržiūrėta. Bet iš kitos pusės aš išgirstu, kad ta žinutė kažkokiu būdu buvo nematyta“, – interviu LRT televizijai ketvirtadienį sakė G. Nausėda. 

Tiesa, G. Nausėda teigė, kad veikiausiai Prezidentūra informavo apie antrąjį A. Merkel pokalbį su Baltarusijos neteisėtu prezidentu. Tuo tarpu užsienio reikalų ministras viešai stebėjosi, kodėl jis nesulaukė jokių žinių dar apie pirmąjį Vokietijos kanclerės pokalbį su A. Lukašenka.

„Aš tiksliai neprisimenu, ar tai buvo pirmas ar antras pokalbis. Įvykiai sekė vienas kitą ir tikrai nebuvo taip, kad mes turėjome labai daug laiko reaguoti. Bet kažkurio, turbūt antrojo pokalbio, žinutė buvo išsiųsta ir parodyta kaip peržiūrėta“, – teigė prezidentas.

„Mes tikrai dalinamės visa informacija. Jei yra kažkokie komunikacijos trikdžiai, aš dar kartą primygtinai prašau ne tik užsienio reikalų ministro, bet ir premjerės, ir kitų ministrų, – nebijokite skambinti. Mano koordinatės yra žinomos. Aš visada esu linkęs bendrauti. Darykime tai ateityje. Tos mūsų audros buteliuose arba arbatos stiklinėse – jos niekam nereikalingos“, – apibendrino G. Nausėda.

Nesutarimai kilo po A. Merkel skambučio A. Lukašenkai

Pastarąją savaitę už Lietuvos užsienio politiką atsakingų asmenų pozicijos išsiskyrė po Vokietijos kanclerės Angelos Merkel skambučio autokratiniam ir Vakarų šalių nepripažįstam Baltarusijos lyderiui Aliaksandrui Lukašenkai.

Ketvirtadienį G. Landsbergis žurnalistams apgailestavo, kad, pasak jo, Vyriausybė informaciją apie A. Lukašenkos pokalbius su Vokietijos kanclere A. Merkel gavo ne iš Prezidentūros, o iš užsienio partnerių. Ministras akcentavo, kad tai yra labai negera praktika.

„Vienintelis žodis, kuriuo galiu apsakyti – apmaudu. Tai apsunkina darbą. Informaciją mes dabar gauname per mūsų partnerius. Esame susitarę, kad būtume informuoti laiku“, – ketvirtadienį Seime komentavo G. Landsbergis.

G. Landsbergio komentarus ir kritiką Prezidentūra ketvirtadienį jau spėjo įvertinti. Po ketvirtadienį vykusio neskelbto susitikimo užsienio reikalų ministras buvo paragintas komunikavimo klausimus spręsti tiesiogiai, o ne per žiniasklaidą. 

„Lietuvos Respublikos prezidentas, vykdydamas Lietuvos Respublikos Konstituciją, sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe formuoja Lietuvos užsienio politikos pozicijas. Jos buvo derinamos ir dėl Vokietijos kanclerės kontaktų su A. Lukašenka. Prezidentas kviečia užsienio reikalų ministrą jam kylančius komunikavimo klausimus spręsti ne per žiniasklaidą, o tiesiogiai. Taip yra ir efektyviau, ir greičiau. Šalies įvaizdžiui kenkia skuboti, emocijomis grįsti pareiškimai“, – Eltai perduotame komentare rašė Prezidento komunikacijos grupė.

 

 

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA