G. Landsbergis: Europa turi atremti neteisėtą Kinijos spaudimą Lietuvai

Lietuva
BNS Fotobanko nuotr.
Reporteris Brigita Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis dienraščiui „The Financial Times“ (FT) pabrėžė, kad Europa turi atremti neteisėtą Kinijos spaudimą Lietuvai ir joje veikiančioms užsienio bendrovėms, kitaip kyla pavojus pakenkti tarptautinei prekybos sistemai.

G.Landsbergis FT sakė, kad Kinija eskaluoja konfliktą dėl Lietuvos ryšių su Taivanu ir daro spaudimą Europos įmonėms, kurios naudoja Lietuvoje pagamintus komponentus. Apie šį spaudimą ministras kalbės ketvirtadienį ir penktadienį vyksiančiame Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų susitikime.

„Dabar Europa turi pateikti labai aiškų atsakymą. Europa turi pasakyti, kad taip negalima elgtis su bendrąja rinka. Tai išbandymas taisyklėmis pagrįstai tarptautinės prekybos tvarkai. Europa turi tam pasipriešinti“, – pridūrė G. Landsbergis.

Be kita ko, FT rašo, kad G. Landsbergis ir kiti Lietuvos pareigūnai tvirtina, kad Vilnius laikosi Pekino nustatytos „Vienos Kinijos“ politikos, tačiau turi teisę savarankiškai užmegzti verslo bei kultūrinius ryšius su Taivanu.

„Lietuva nepadarė nieko blogo, nepadarė nieko neteisėto, mes nepažeidėme jokių tarptautinių įsipareigojimų. Iš tikrųjų yra atvirkščiai. Tai, kaip elgiamasi su mūsų įmonėmis, vienašališkai pakeistas mūsų ambasados statusas, kas dabar daroma su Europos įmonėmis, visa tai greičiausiai yra neteisėta“, – interviu britų finansų dienraščiui sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras.

Taivanas siekia sušvelninti Pekino pykčio sukeltus padarinius Lietuvai, įkurdamas 1 mlrd. JAV dolerių kredito fondą Lietuvos ir Taivano projektams, 200 mln. dolerių investicinį fondą, taip pat nupirko 120 konteinerių prekių, kurios buvo užblokuotos Kinijos uostuose.

Pačios Lietuvos poziciją praėjusią savaitę sudrumstė prezidento Gitano Nausėdos pareiškimas, kad buvo „klaida“ biurą pavadinti Taivano, o ne Taipėjaus vardu.

G. Landsbergis teigė, kad Vyriausybė „derina“ pozicijas su prezidentu, nes abi pusės „visą situaciją vertina panašiai“, tačiau detalių nepateikė.

Pasak jo, „beprecedentis“ Kinijos priekabiavimas prie kitų šalių įmonių rodo, kad reikia „skubiai kurti kovos su spaudimu priemones“ Europoje ir kitur.

„Tai yra išbandymas ES ir visiems Vakarams. Mes, kaip vakarietiška visuomenė, po Antrojo pasaulinio karo jautėme atsakomybę įvesti taisyklėmis pagrįstą prekybos tvarką. Pavyko. Dabar matome, kad ji išbandoma“, – pridūrė jis.

Lietuva patiria spaudimą ne tik iš Kinijos; Baltarusija ir Rusija kelia pavojų jos rytinėms sienoms. G. Landsbergis Maskvą pavadino „geopolitine griovėja“ ir teigė, kad jos veiksmai prie Ukrainos sienos atsiliepia Lietuvai ir jos kaimynėms.

Vilnius nerimauja dėl bet kokių nuolaidų Rusijai, taip pat dėl galimybės, kad Maskva gali perkelti savo karius nuo Ukrainos į arčiau Lietuvos esančią Baltarusiją, sakė jis.

„Putinui reikia pasiųsti labai rimtą atsakymą“, – sakė G. Landsbergis ir pabrėžė tikįs, kad NATO sustiprintų saugumą Baltijos šalyse, jei situacija paaštrėtų.

ELTA