G. Kirkilas: B. Markausko istorija yra Premjero reikalas

Vilnius
Reporteris Orinta Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį neapsisprendė dėl žemės ūkio ministro Broniaus Markausko likimo. Ilgai užsitęsusi situacija gali trukti dar mažiausiai dešimt dienų, kol paaiškės prokuratūros ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT), pradėjusių tikrinti ministro šeimos ūkio žemės nuomos aplinkybes, tyrimo duomenys.

Šią situaciją politikai vertina skirtingai. Socialdemokratas Algirdas Sysas sako, kad verdiktą B. Markausko atžvilgiu padiktavo „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. Tuo tarpu „socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas sako nesikišąs į koalicijos partnerių reikalus ir nemato nieko blogo, jei sprendimas dėl į skandalą įsivėlusio B. Markausko bus šiek tiek nukeliamas.

Galiausiai politologė Rima Urbonaitė gūžčioja pečiais ir sako, kad Premjero nuomonių ir pozicijų kaita labai didelė, o priimami sprendimai šalies politiką daro panašią į klampią pelkę.

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) lyderis Gediminas Kirkilas pernelyg nesureikšmino S. Skvernelio sprendimo kol kas palikti B. Markauską Žemės ūkio ministerijos vadovo poste. G. Kirkilas naujienų agentūrai ELTA aiškino, kad nesikiša į koalicijos partnerių sprendimus. Anot politiko, Premjeras pats turi nuspręsti dėl B. Markausko likimo.

„Manau, kad tai yra Premjero reikalas ir, aišku, „valstiečių“ reikalas. Bet yra konservatorių kreipimasis į Generalinę prokuratūrą ir FNTT. Tai Premjeras nusprendė palaukti, kas bus surasta. Jeigu toks kreipimasis yra, aš nematau didelių problemų. Mes dėl tokių smulkmenų savo koalicijos partneriams nenurodinėjame. Jeigu jie galvoja, kad reikia palaukti išvadų, tai, manau, kad tos išvados bus greitai padarytos. Nėra ten kokia didelė byla“, - kalbėjo G. Kirkilas.

„Mes galvojame, kad tai yra Premjero reikalas, jam reikia dirbti su Vyriausybės nariais. Mes (LSDDP, - ELTA) esame atsakingi už tuos ministrus, kuriuos patys delegavome“, - apibendrino politikas.

Tuo tarpu Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) priklausantis Algirdas Sysas apskritai abejojo, ar tai buvo savarankiškas Premjero sprendimas.

„Mano galva, kad šį sprendimą priima jau ne Skvernelis, o greičiausiai Karbauskis, nes jis pats turi problemų su žemėmis ir trąšomis. Manau, yra toks sutarimas, ir Skvernelis ieško pretekstų vilkinti tą procesą. Nors turbūt jam puikiai aišku, ir jis ne vieną kartą komentavo, kad dirbti tokiose sąlygose bus sunku ministrui“, - samprotavo A. Sysas.

Mykolo Romerio universiteto dėstytoja Rima Urbonaitė stebėjosi Premjero sprendimu savo verdiktą dėl B. Markausko nukelti į ateitį.

„Dar šiandien žadėjo, kad bus principingas sprendimas, tai dabar principingai nusprendė sprendimo nepriimti“, - kalbėjo R. Urbonaitė.

„Iš pradžių sakė, kad bus sunkiai įmanoma dirbti, vėliau, kad įmanoma, bet sudėtinga, dar vėliau kalbėjo apie principinį sprendimą. Dabar jau principinio sprendimo nebus, nes informacijos trūksta“, - nuomonės kaita stebėjosi politologė.

Politologės teigimu, sunku patikėti, kad Premjerui trūksta informacijos sprendimo priėmimui. Pasak jos, kalbant apie reputacijos dalykus, viskas yra daugiau nei aišku.

„Šiuo metu situacija tampa komplikuota, nors viskas galėjo pasibaigti dar praėjusią savaitę. Akivaizdu, kad jiems reikia politinio šou. Ir jie tą šou daro“, - apibendrino MRU dėstytoja.

„Žiūrint į Premjero sprendimą dėl Markausko ir įvertinant tai, kad jis kalbėjo apie šešėlio mažinimą, - tai neatrodo skaniai. Akivaizdu, kad visas skaidrumo procesas stumiamas į paraštes, o šalies politikoje daroma dar didesnė klampynė ir pelkė. Aš manau, kad tai yra situacija, kai tam tikrų grupių tam tikri interesai tampa svarbesni ir prioritetiniai“, - situaciją šalyje įvertino politikos ekspertė.

Pasak R. Urbonaitės, jei S. Skvernelis buvo apsisprendęs palikti poste ministrą dar iki pasirodant informacijai, kad FNTT pradėjo tikrinti B. Markausko šeimos ūkio žemės nuomos aplinkybes, tai rodo jo susitapatinimą su valdžia.

„Visiškas savęs sutapatinimas su valdžia, visiškas ignoravimas etikos ir reputacijos aspektų. Tokiu atveju Premjeras elgiasi vadovaudamasis principu - mums viskas galima, ignoruojant pamatinius kai kuriuos demokratinius principus ir elementarios etikos ir net įstatymų laikymosi principus“, - kalbėjo politologė.

ELTA anksčiau skelbė, kad Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis antradienį teigė, kad, B. Markauską palikus poste, neatmeta galimybės organizuoti interpeliaciją Premjerui S. Skverneliui.

Pasak politiko, „Sauliaus Skvernelio atsakomybė, ir jis turi ją prisiimti. Dabar jam labai patogu slėptis už ministro, apkaltinti Prezidentę, apkaltinti dar ką nors. Visi kiti kalti, bet jo atsakomybės nėra. Jeigu Premjeras prisiima atsakomybę už ministrą, vadinasi, jis tampa atsakingas ir už dėmę, kurią ministras užneša visai Vyriausybei. Todėl mes ir pradėsime diskutuoti ne tik apie žemės ūkio ministro atsakomybę, bet ir apie paties Premjero“, - naujienų agentūrai ELTA aiškino G. Landsbergis.

Konservatorių lyderis kalbėjo, kad interpeliacija S. Skverneliui ne tik morališkai teisinga, bet įvertinus tai, kad valdantieji, tarp kurių nemažai yra nepritariančių R. Karbauskio ir S. Skvernelio nuomonei, neturi realios daugumos Seime, yra įmanoma.

Antradienį po susitikimo su B. Markausku Premjeras pareiškė, kad žemės ūkio ministras lieka poste.

Anot Ministro Pirmininko, kadangi prokuratūra ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba pradėjo tikrinti ministro šeimos ūkio žemės nuomos aplinkybes, Premjeras nori sulaukti duomenų ir tuomet paskelbti savo sprendimą. Anot Vyriausybės vadovo, tai gali trukti apie 10 dienų.

„Išklausiau žemės ūkio ministrą, turėjome rimtą pokalbį, į visus užduotus klausimus aš gavau atsakymus, tačiau yra dar viena aplinkybė, kurią patikslinau. Faktas, kad prokuratūra ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba yra pradėjusi aplinkybių patikrinimą šitoje istorijoje, ir kol aš neturėsiu pilnos informacijos, tol galutinio sprendimo nepriiminėsiu“, - po susitikimo sakė S. Skvernelis.

ELTA