REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2019 m. Birželio 6 d. 17:52

Floristikos mokytojai visos gėlės gražios

Klaipėda

A. VALAIČIO nuotr.

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


86891

Gėlės svarbios mūsų gyvenime: supa namuose, viešojoje erdvėje, jos neatskiriamas džiugių ar liūdnų akimirkų akcentas. Floristika – nauja specialybė, tačiau mūsų šalyje floristai jau nemažai pasiekę. Keičiasi visuomenės supratimas – dažnai prireikia floristo-stilisto paslaugų, kurios nėra pigios.

Patraukli specialybė

„Floristika – kruopštumo, kūrybiškumo reikalaujanti specialybė. Nauja ir brangi, bet šiuo metu „ant bangos“. Keičiasi visuomenės suvokimas – dažnai prireikia floristo-stilisto paslaugų“, – kalbėjo Klaipėdos technologijų mokymo centro profesijos mokytoja metodininkė Nijolė Žiupkienė.

Iš Vėžaičių kilusią Nijolę grožis viliojo ir žavėjo nuo vaikystės. „Mėgau gėles ir net turėjau savo gėlių darželį“, – sakė 16 metų grožio supratimą, pajautimą mokiniams skiepijanti floristikos mokytoja. Ji prisipažino, kad tai ne tik darbas, bet ir pomėgis. N. Žiupkienė, su šeima gyvenanti vienoje sodininkų bendrijoje Gargžduose, savo sodyboje sukūrė grožio oazę.

Klaipėdos technologijų mokymo centras kasmet vidutiniškai parengia apie 30 floristikos specialistų. Čia mokosi apie 40 proc. moksleivių iš Klaipėdos rajono. Šiuo metu Dovilų etninės kultūros centre eksponuojamos N. Žiupkienės vadovaujamų mokinių iš gamtinės medžiagos sukurtos originalios interjero detalės, įvairia technika sukomponuotos juostos tautinių raštų motyvais. Jos mokiniai dalyvauja respublikiniuose konkursuose, tarptautiniuose projektuose.

Pasak N. Žiupkienės, apie 65 proc. baigusiųjų dirba floristais – kuria savo darbo vietas, dirba pagal individualios veiklos pažymas.

„Nesunku floristams rasti darbą – geri specialistai graibstomi, tačiau trūksta motyvuotų, kūrybiškų. Juk dalis jaunimo nori daug gauti nedirbdamas, – apgailestavo N. Žiupkienė. – Kita vertus, negražiai pasielgia darbdaviai, liepdami jauniems specialistams registruotis Užimtumo tarnyboje, kad kompensuotų pusę algos.“

Patirties – iš Maltos

Šį pavasarį N. Žiupkienė moksleivių grupę palydėjo į Maltą, kur pagal Europos Sąjungos „Erasmus+“ mainų projektą jie visą mėnesį turėjo galimybę įgyti naujos patirties. „Mūsų keturios floristės dirbo gėlių salone ir sodo centre, – kalbėjo mokytoja. – Sužavėjo sodo centras, kuris priminė botanikos sodą, kur veši egzotiški augalai, nuostabi kaktusų karalystė. Gėlių salone susipažinome su Velykų papročiais, puošyba.“ Ji pastebėjo, kad Maltoje bažnyčios didįjį altorių puošia įvairių spalvų gėlėmis. Anksčiau lankydamasi Ispanijoje matė, jog tik violetinėmis.

Skersai išilgai išvažinėjusi Maltą N. Žiupkienė pasidžiaugė, jog Lietuvoje floristika aukštesnio lygio, žymiai daugiau gėlių salonų. „Mūsų puokštės sudėtingesnės – naudojame karkasus, proginius akcentus“, – palygino pašnekovė.

Kam rožės, o kam – lauko žiedai

N. Žiupkienė apgailestavo, jog per mažai žinome ir kalbame apie gėlių dovanojimo kultūrą. „Galima įteikti rožių šluotą celofane ir galima padovanoti meniškai, skoningai, su meile sukomponuotas gėles, – kalbėjo floristikos mokytoja. – Laidose per televiziją, nuotraukose spaudoje kartais pastebiu, kaip ypatingomis progomis aukštiems asmenims, žinomiems žmonėms įteikiamos tiesiai iš bazės atvežtos popieriuje suvyniotos gėlės. Betgi jos nesutvarkytos – išmirkytos chemikaluose, su spyg­liais. O jeigu įsidurs ir krauju išsiteps šventinius drabužius? Tai nepagarba žmogui, kuriam dovanojamos gėlės. Patarčiau netaupyti ten, kur nereikia.“

Pasiteiravus, kokias gėles prireikus dovanojanti ji, atsakė, jog visada galvojanti apie to žmogaus poreikius – kas jam patinka, ką mėgsta. „Yra nemėgstančių rožių, tačiau besidžiaugiančių lauko gėlėmis. Kiti mėgsta ne skintas gėles, bet gyvus augalus, – dėstė N. Žiupkienė. – Kartais žmogui padovanoja daug vazoninių gėlių, kurių jis neturi kur dėti. Viską reikia įvertinti. Nepažįstant žmogaus geriau dovanoti puokštę, nes vazonas jam gali būti našta – neturės, kur dėti.“

Pasak pašnekovės, dabar labai populiarios magnolijos, bet jos gali užaugti iki 10 metrų aukščio.

Į madą grįžta gvazdikai

Gėlės svarbios visais gyvenimo atvejais – vestuvėse, krikštynose, laidotuvėse. Tačiau tradicijos keičiasi. Antai nebepopuliaru į laidotuves neštis vainiką. „Jie išeina iš mados – tik nuo artimųjų, – sakė N. Žiupkienė. – Dabar užtenka poros žiedų ir vokelio su pinigais. Tai praktiška – mirusiajam nieko nebereikia. Betgi tai paskutinė dovana išėjusiajam: kodėl nepadovanoti didelės puokštės? Paskutinį kartą...“

O kokios šiuo metu madingos gėlės?

Pasak pašnekovės, prabangos gėlės – lelijos, orchidėjos. Egzotinės – kurkusas, protėjos. Beje, vyrui tinkamiausias – meilenis, vestuvinėms puokštėms – frezijos. Vasarą sveikinti jaunavedžius labai tinka kardeliai. Populiarėja gvazdikai – įvairių spalvų ir atspalvių. „Chrizantema laikoma gedulo gėle, o Latvijoje mačiau gražiai įkomponuotas į sveikinimo puokštes. Rožė – klasika, viena populiariausių gėlių Lietuvoje. „Man visos gėlės gražios“, – šypsojosi floristikos specialistė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA