Finansų ministrė: yra kelios priežastys, kodėl valstybės pajamos augs

Vilnius
Finansų ministrė Gintarė Skaistė . Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Reporteris Austėja Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad prielaidų valstybės pajamų augimui yra ne viena, o Finansų ministerijos kitų metų ekonomikos augimo prognozės yra pačios atsargiausios. Jos teigimu, darbo užmokesčio fondo augimas lenks atlyginimų didėjimą, o Lietuvos tarptautinis konkurencingumas bus sėkmingai išlaikytas.

Po antradienį Seime pristatyto 2022 metų valstybės biudžeto frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariui Algirdui Butkevčiui kilo abejonių dėl biudžeto tvarumo, esą ateinančiais metais ekonominiai rodikliai gali ir neaugti taip ženkliai, kaip planuoja ministrė – nors numatoma surinkti 60 proc. daugiau pelno mokesčio, beveik 13 proc. daugiau pridėtinės vertės mokesčio ir 15 proc. – gyventojų pajamų mokesčio, mažmeninės prekybos ir atlyginimo kilimo tempai gali lėtėti. Be to, anot A. Butkevičiaus, kitais metais teks spręsti didėjančias transporto sektoriaus ir uosto problemas.

Parlamentaro nuomone, numatomas 3,1 proc. biudžeto deficitas gali būti didesnis, nei prognozuoja ministerija, tad A. Butkevičius paprašė ministrės išsklaidyti jam kilusias abejones.

G. Skaistė atsakė, kad formuojant biudžetą naudotos ministerijos ekonominės prognozės yra pačios atsargiausios, o prielaidų augimui pagrįsti yra keletas. Vieną jų – augantys atlyginimai.

„Viešojo sektoriaus darbo užmokesčio augimas, minimalios mėnesinės algos augimas daro įtaką darbo užmokesčio augimui kitiems metams. Prognozuojama, kad kitais metais darbo užmokestis augs apie 8 proc. Taip pat yra augantis ir prognozuojamas dirbančiųjų skaičius. Tai reiškia, kad darbo užmokesčio fondas augs sparčiau, nei darbo užmokestis“, – Seime A. Butkevičiui atsakė finansų ministrė.

G. Skaistė taip pat pastebėjo gerėjančius investicijų rodiklius, kurie, pasak ministrės, auga dviženkliais skaičiais.

„Tai reiškia, kad ekonomikos augimo prognozės pagrįstos tam tikrais tvariais rodikliais ir jeigu vertinant mūsų konkurencingumo lauką su kitomis šalimis, tai išties tuose sektoriuose, kurie yra eksportuojantys sektoriai, darbo produktyvumas yra augantis ženkliau, sparčiau, nei auga darbo užmokestis. Mes tą tarptautinį konkurencingumą taip pat išlaikome“, – tikino G. Skaistė.

Ministerijos skaičiavimais, Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) ateinančiais metais augtų 4 proc. „Kitų institucijų prognozės yra iki 5 proc. aukščiau, negu mūsų“, – pažymėjo finansų ministrė.

Visgi Lietuvos bankas rugsėjo pabaigoje paskelbtame Lietuvos ekonomikos prognozės pristatyme skaičiavo, kad šalies BVP likusią šių metų dalį turėtų augti 4,9 proc., tačiau 2022 metais sulėtėti iki 3,5 proc.

Tarptautinio valiutos fondo birželio duomenimis, Lietuvos BVP ateinančiais metais turėtų augti apie 4,1 proc.

ELTA