REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kas gero ekranuose?2021 m. Balandžio 11 d. 15:33

Filmo apžvalga: „Pjūklo ketera“ (2016)

Pasaulis

Kadras iš filmo

Monika ViliušytėŠaltinis: Etaplius.lt


171194

Taip jau sutapo, kad du vakarus iš eilės teko peržiūrėti ir vėl prisiminti du itin puikius Mel’o Gibson’o režisuotus kūrinius: vieną geriausių visų laikų biblinių epų „Kristaus kančia“ (orig. pavadinimas “The Passion of the Christ”) ir ne ką prastesnę karinę dramą „Pjūklo ketera“ (orig. pavadinimas “Hacksaw Ridge”). Šįkart – apie pastarąją.

Taigi, Mel’o Gibson’o, kaip režisieriaus sugebėjimais, abejoti neverta dar nuo „Narsiosios širdies“ (orig. pavadinimas “Braveheart”) laikų, kur jis atliko ir pagrindinį vaidmenį. O vėliau ir įsimintinų kūrinių kaip mano jau paminėta „Kristaus kančia“ bei apie majų civilizaciją ir jos žiaurumus pasakojusios kino juostos „Apokalipto“ (orig. pavadinimas “Apocalypto") laikų. Visada stengdavęsis sužavėti ir įtikinti žiūrovą bei savo kino kūrinius pateikti maksimaliai tikroviškai, jam prisilietus prie karinės temos, galėjome jau iš anksto būti tikri, kad reginys paliks neišdildomus įspūdžius.

Pagal tikrus Antrojo pasaulinio karo įvykius sukurta kino juosta pasakoja apie religingą ir gilius asmeninius įsitikinimus turintį jaunuolį Desmond’ą Doss’ą (aktorius Andrew Garfield), nusprendusį stoti į armiją, baigti kariuomenės apmokymus ir tarnauti šaliai. Tačiau yra vienas didelis „bet“… Jaunuolio religiniai įsitikinimai ir pacifistinės pažiūros neleidžia jam į rankas imti jokio ginklo. Nepaisant to, Desmond’as yra įsitikinęs, kad jis gali tapti karo mediku ir jo pažiūros jam netrukdo baigti kariuomenės apmokymų. Savaime suprantama, kad tokie jaunuolio įsitikinimai pačioje armijoje iš pradžių jam „garbės neneša“ ir čia tenka kęsti kitų tarnaujančiųjų spaudimą, pašaipas ir negatyvų požiūrį. Viskas pasikeičia jam su būriu iškeliavus ir persikėlus į tikrąjį mūšio lauką Japonijoje, prie taip vadinamosios „Pjūklo keteros“.

Pagrindinį vaidmenį filme atlieka jau mano minėtas amerikiečių ir britų aktorius Andrew Garfield’as, už vaidmenį šiame filme nominuotas prestižiškiausiu kino industrijoje – „Oskaro“ apdovanojimui kaip geriausias pagrindinis aktorius. Prisipažinsiu, anksčiau plačiau susipažinęs su šio aktoriaus karjera ir darbais nebuvau, kadangi nesu didelis „Žmogaus voro“ stiliaus filmų gerbėjas. O jis vaidino abiejose „Nepaprasto Žmogaus-Voro“ (orig.pavadinimas “The Amazing Spiderman”) dalyse. Ir noriu pažymėti, kad „Pjūklo keteroje“ jam pavyko taip įtaigiai perteikti pagrindinio herojaus charakterį, mąstymą ir realistiškai pademonstruoti pagrindinius įsitikinimus, kad tokia vaidyba negali nežavėti, net jei kariniai filmai nėra jūsų prioritetinis pasirinkimas vakaro seansui.

Daugiau kaip 180 mln. JAV dolerių visame pasaulyje uždirbęs filmas sulaukė daugybės teigiamų atsiliepimų, tiek kino kritikų, tiek žiūrovų tarpe. Tiek už realistinį ir tikrovišką istorijos perpasakojimą, tiek už nepakartojamą Andrew Garfield’o vaidybą, tiek už puikų Mel’o Gibson’o režisūrinį darbą. Už kurį, beje, Mel’as Gibson’as taip pat buvo nominuotas „Oskarui“ kaip geriausias metų režisierius, o juostą pristačius Venecijos kino festivalyje sulaukė 10 minučių nepertraukiamų ovacijų pliūpsnio. Prie visų pagyrų ir apdovanojimų reikėtų nepamiršti ir filmo garso takelio, kuris taip pat tiesiog nuostabus!

Asmeniškai, renkantis peržiūrai karinius filmus, visada teikiu pirmenybę ne specialiesiems efektams, mūšio laukų vaizdams, tačiau pagrindinei idėjai, norui perteikti tam tikras mintis ir taip filmo kūrėjams priartėti arčiau žiūrovo. Kaip kad ir šiame filme tokių specialių žinučių netrūksta. Pradedant paties Desmond’o Dos’o nuolatine ir pasikartojančia istorine tapusia malda mūšio lauke: „Viešpatie, padėk man išgelbėti dar vieną“, baigiant pagrindinio herojaus kompaniono ištarta filosofine, tačiau giliai žvelgiančia fraze karo lauke: „Taikos metu sūnūs laidoja tėvus. Karo metu tėvai laidoja sūnus“.

Apibendrinant, „Pjūklo ketera“ – neabejotinai vienas geresnių visų laikų karinių filmų, nagrinėjantis ne tik pagrindinę karo temą, tačiau ir žvelgiantis į tokius aspektus, kaip religiniai įsitikinimai, dvasinė stiprybė ir nepaliaujamas troškimas gelbėti kitus savo neišvengiamame likime.

Kaip visada, lauksiu jūsų įspūdžių ir atsiliepimų apie filmą komentaruose! Sėkmės visiems ir malonaus laiko! 

Apžvalgos autorius Agnius Atstopas

IMDB

Kas gero ekranuose?



REDAKCIJA REKOMENDUOJA