Fiasko: pirmalaikių Seimo rinkimų nebus

Vilnius
ELTA nuotr.
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pirmalaikių Seimo rinkimų iniciatyva patyrė fiasko. Antradienį parlamentarai atmetė siūlymą paskelbti pirmalaikius rinkimus šių metų birželio 3 d.

Už tokių rinkimų surengimą balsavo 52 Seimo nariai, prieš buvo 57, susilaikė 11 Seimo narių. Parlamentarai nesutiko, kad projektas būtų tobulinamas ir 71 balsu jis buvo atmestas.

„Valdančiosios daugumos Seime nėra, jau kuris laikas Seime veikia valdančioji mažuma ir būti valdančiąją mažuma yra labai sunkus uždavinys“, - pristatydamas pirmalaikių Seimo rinkimų idėją iš Seimo tribūnos sakė Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.

Jo teigimu, Seimo opozicija bandė ieškoti kompromiso įvairiais klausimais ir tartis, tačiau tokio nuoširdaus noro iš valdančiųjų nėra.

„Akivaizdu, kad nuoširdaus noro susitarti nėra, akivaizdus vienas klausimas ir akivaizdi viena tendencija, kad kuo toliau, tuo Seimas vis giliau grims į skandalų ir peštynių liūną, nes valdantieji paprasčiausia nenori ieškoti kompromiso“, - sakė G. Landsbergis.

Jis paminėjo, kad opozicija siekė ieškoti kompromiso ir tartis, pavyzdžiui, dėl VRK pirmininkės, dėl to, ar A. Skardžius gali likti Seime, dėl „Agrokoncerno“ ir žemės koncentracijos, bet „kol kas buvome neišgirsti“.

Seimo narys Povilas Urbšys mano, kad Seimas paslydo ant parlamentaro Mindaugo Baščio apkaltos, tačiau tie, kurie „inspiruoja nutarimą dėl priešlaikinių rinkimų turi savanaudiškus politinius interesus“.

Priešlaikiniai Seimo rinkimai, parlamentaro Mindaugo Puidoko nuomone, sustabdytų gyvybiškas svarbias reformas. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad jie kainuotų apie 8,5 milijono eurų.

Nutarimo projekte, kurį parėmė 49 Seimo narių grupė, konstatuojama, kad šiurkščiai pažeidusio Konstituciją ir sulaužiusio priesaiką Seimo nario M. Basčio nepavykusios apkaltos procedūra diskreditavo Seimo kaip tautos atstovybės vardą.

Atmestame dokumento projekte pažymima, kad „Seimo valdančiosios daugumos lyderiai organizavo neteisėtus slapto Seimo narių balsavimo kontrolės būdus, taip pažeidė balsavimo slaptumo ir laisvo Seimo nario mandato principus ir todėl prarado Konstitucijos suteiktą teisę atstovauti tautai“.

Nutarimo projekte, kuris nesulaukė pritarimo, teigiama, kad „šiuo metu Lietuvą yra ištikusi parlamentinė krizė, kurią gali išspręsti tik pirmalaikiai Seimo rinkimai“.

Įstatymas numato, kad pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti rengiami Seimo nutarimu, priimtu ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių balsų dauguma, arba juos skelbia Respublikos Prezidentas Konstitucijos 58 straipsnio antrojoje dalyje numatytais atvejais. Naujo Seimo rinkimai turi būti surengti ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo sprendimo dėl pirmalaikių rinkimų priėmimo. Respublikos Prezidento dekrete dėl eilinių Seimo rinkimų, Seimo nutarime ar Respublikos Prezidento dekrete dėl pirmalaikių Seimo rinkimų turi būti nurodoma naujo Seimo rinkimų diena.

ELTA