Festivalyje „Baltijos banga“ – gausus kino filmų repertuaras

Klaipėda
Reporteris Inga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Paskutinėmis rugpjūčio dienomis Juodkrantėje vyks 11-asis kino festivalis „Baltijos banga“, skirtas Lietuvos, Latvijos ir Estijos kinui, prieš vienuolika metų sumanytas kaip savo ir kaimynų profesionalaus kino sklaidos regione projektas – minintis Baltijos kelią, stiprinantis ryšius tarp kaimyninių šalių kino žmonių.

„Šiemet renginį juokais vadiname dešimta su puse „Baltijos banga“ – jis trumpesnis, kuklesnis. Nėra „Agilos“ Nidoje pastato, tad keliamės į profesionaliam kinui ir jo žiūrovams neįprastą vietą, Juodkrantę; su tuo susiję daug rizikų. Bet tikiu publikos žingeidumu, nesplopstančiu susidomėjimu savu kinu. Nepaisant aplinkybių, pavyko sudaryti įvairią programą, kurioje dera šiuolaikinės aktualijos ir istorinės atmintys. Kaip ir pernai, rodysime daug naujos lietuviškos dokumentikos. Pasiūlysime 7-8 deš. dokumentikos programą „Mažieji šedevrai“ – bus galima pamatyti, kokie filmai įkvėpė režisierių Audrių Stonį „Laiko tiltams“. Pirmą kartą festivalyje surengsime bendrą lietuviškų, latviškų, estiškų trumpametražių dokumentinių ir vaidybinių filmų programą, kurioje – dvi premjeros, Gabrielės Urbonaitės „Paskutinis skambutis“ ir Elenos Kairytės „Mudu abudu“. Kelių filmų seansai įvyks ir Nidoje“, - šiųmetinės festivalio programos akcentus vardija jos kuratorė, kino kritikė Rasa Paukštytė.

„Baltijos bangos“ organizatoriai ir šįmet pradės festivalį nauju, Lietuvos kino teatruose dar nerodytu, tačiau aktualiu ir pasaulio festivaliuose ypač paklausiu lietuvišku filmu – rugpjūčio 25 d. vakarą Neringos žiūrovai turės galimybę vieni pirmųjų pamatyti režisierės Aistės Žegulytės ilgametražį dokumentinį filmą „Animus animalis (Istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“.

Pagrindiniai A. Žegulytės filmo herojai – taksidermistai, su kuriais režisierė praleido daug dienų stebėdama gyvūnų iškamšų gamybą, „modelių“ medžioklę ir priežiūrą, vyko į taksidermistų čempionatą Suomijoje.

Taksidermistas, elnių augintojas ir zoologijos muziejaus darbuotojas gyvena aplinkoje, kurioje riba tarp gyvenimo ir mirties tapusi beveik nepastebima. Tai archajinis pasaulis, kuriame medžiojami net tik elniai, šernai, bet ir plastikiniai aligatorių manekenai. Kol pagamintos žvėrių iškamšos rungiasi dėl gyviausios pozos bei tikriausio žvilgsnio, žmogus vis bando sustabdyti laiką ir sugrąžinti gyvybę daiktams, kuriuose jos seniai nebėra.

Filmo premjera įvyko garsiąjame Tarptautiniame Lepcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalyje; filmas dalyvavo tarptautiniuose festivaliuose Belgrade, Salonikuose, Islandijos dokumentinių filmų festivalyje, „Naujųjų horizontų“ festivalyje Lenkijoje, Briuselyje, „Hot Docs“ festivalyje Kanadoje, Tel Avivo Sinematekoje Lietuvos kultūros pristatymo dienose, Šiaurės ir Baltijos šalių festivalyje „Northern Ligths“ Minske ir kt. Vilniaus tarptautinime festivalyje „Kino pavasaris“ filmas apdovanotas vieno didžiausių Europoje kino industrijos naujienų portalo „Cineurope“ prizu, o tarptautiniame Briuselio kino festivalyje pelnė Gran Prix.

„Baltijos bangoje“ filmą pristatys ir į žiūrovų klausimus atsakys režisierė Aistė Žegulytė ir prodiuserė Giedrė Burokaitė.

Kiti „Baltijos bangos“ atidarymo seansai irgi bus skirti lietuviškam kinui – įvyks naujo, rugpjūčio mėnesį kino teatruose pradedamo rodyti režisieriaus Ernesto Jankausko filmo „Čia buvo Saša“ ir dokumentinio Arturo Jevdokimovo filmo „Second Hand“ seansai.

„Baltijos bangos“ vyks rugpjūčio 25–29 d., festivalio metu bus parodyti 25 įvairios trukmės vaidybiniai ir dokumentiniai filmai, tarp kurių – ir bendros Latvijos, Estijos, Lietuvos gamybos filmai. Festivalį rengia Lietuvos kinematografininkų sąjunga, dalyvaujant kolegoms iš Latvijos ir Estijos, remia Lietuvos kino centras, Neringos savivaldybė.