REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Rugsėjo 6 d. 13:22

Europos žydų kultūros dienos sekmadienį kviečia į Chaimo Frenkelio vilą

Šiauliai

Jolita KirkilaitėŠaltinis: Etaplius.lt


97888

2019 m. rugsėjo 8 d., sekmadienį, Šiaulių „Aušros“ muziejus tradiciškai minės Europos žydų kultūros dienas: 13 val. Frenkelių fabriko teritorijoje vyks orientacinis žaidimas, 14 val. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) – parodos „Frenkelių fabrikas – Šiaulių pramonės ir modernėjimo simbolis“ ir dokumentinių filmų ciklo apie Šiaulių žydus „Dingusio pasaulio pėdsakais. Žydiškieji Šiauliai“ (rež. Jūratė Sobutienė) pristatymas. Renginys nemokamas.

Europoje žydų kultūros dienos pirmą kartą surengtos 1999 m. ir šiemet mini savo dvidešimtmetį. Renginių apimtis ir geografija nuolat auga – praėjusiais metais į veiklas įsiliejo daugiau nei 420 miestų dvidešimt aštuoniose Europos šalyse.

Šiaulių „Aušros“ muziejus jau ne vienerius metus kviečia pažinti Šiaulių mieste esantį žydų kultūros palikimą. Šiais metais Europos žydų kultūros dienoms muziejus parengė orientacinį žaidimą, kuris leis plačiau susipažinti su Frenkelių fabriku ir jo istorija. Šioje aktyvioje veikloje kviečiamos dalyvauti 2–4 asmenų komandos, kurios Frenkelių fabriko teritorijoje pagal duotas užuominas keliaus nuo vieno pastato prie kito ir atliks nurodytas užduotis. Laimėtoja taps greičiausiai visas užduotis atlikusi komanda. Dalyvaujančius žaidime kviečiame rinktis prie įėjimo į Chaimo Frenkelio vilą (Vilniaus g. 74) ir su savimi turėti išmanųjį įrenginį su internetu.

Pasibaigus orientaciniam žaidimui, Europoje žydų kultūros dienos renginys tęsis Chaimo Frenkelio viloje, kur lauks parodos apie Frenkelių fabriką bei filmų ciklo apie Šiaulių žydų istoriją pristatymas.

Frenkelių šeimos fabriko gamybinių pastatų kompleksas šiandien, kaip architektūrinis, inžinerinis ir istorinis paveldas, yra saugomas valstybės. Dar prieš kelis dešimtmečius (iki 1998 m.) šiuose pastatuose veikė fabrikas „Elnias“, kuriame buvo gaminami įvairūs odos gaminiai. Tačiau fabriko istorijos pradžia siekia dar 1879 m., kai į Šiaulius atvyko Chaimas Frenkelis ir įkūrė čia nedidelę odų išdirbimo dirbtuvėlę. Įmonė pamažu augo, buvo nuolatos modernizuojama ir po kelių dešimtmečių pasiekė įspūdingus mastus. Chaimo Frenkelio odų perdirbimo fabrikas buvo žinomas visoje Europoje ir pasaulyje. Dalis iki mūsų dienų išlikusių gamybinių pastatų datuojami būtent ankstyvuoju fabriko veiklos laikotarpiu. Tai unikalus Lietuvos ir Šiaulių miesto pramonins paveldas. Miestui, kurio didžioji dalis nukentėjo per du pasaulinius karus ir kuris negali pasigirti istorinių pastatų ir nekilnojamo kultūros paveldo objektų gausa, fabriko statiniai yra ypatingą reikšmę turintis paveldas, bylojantis apie garbingą ir reikšmingą miesto istoriją.

Orientacinio žaidimo dalyvių komandų registracija vyksta telefonu: 8 41 524 392 ir el. paštu istorija@ausrosmuziejus.lt

Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus

Renginio rėmėjas – Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos



REDAKCIJA REKOMENDUOJA