Europos paveldo dienų renginiai kvietė atrasti šimtmečio paveldą

Klaipėda
Klaipėdos rajono savivaldybės nuotr.
Reporteris Lina Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Praėjusį savaitgalį jau 25 kartą Lietuvoje vyko Europos paveldo dienos. Klaipėdos rajono savivaldybė, kaip ir kasmet, gyventojams dovanojo išskirtinius renginius, kvietusius atrasti ir pažinti šimtmečio paveldą mūsų rajone.

Europos paveldo dienos Klaipėdos rajone prasidėjo rugsėjo 21 dieną Dovilų evangelikų liuteronų bažnyčioje. Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Sonata Šmatauskienė renginį pradėjo primindama Europos paveldo dienų istoriją bei akcentuodama, kad 2018-ieji visoje Europoje paskelbti Europos kultūros paveldo metais, taip pat šiemet minime ir Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmetį, todėl šios Europos paveldo dienos skirtos šioms progoms bei kviečia kiekvieną iš mūsų įvertinti tai, ką paveldėjome ir išsaugojome.

Sveikinimo žodžius susirinkusiems tarė Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja, Turizmo tarybos pirmininkė Rūta Cirtautaitė, vicemerė, kuruojanti kultūros sritį, Violeta Riaukienė, Administracijos direktoriaus pavaduotoja, Europos paveldo dienų renginių organizavimo darbo grupės pirmininkė Ligita Liutikienė. Savivaldybės vadovės ragino šventės dalyvius atsigręžti į kultūros paveldą, esantį šalia mūsų, bei nepamiršti, kad svarbiausia – žmonės, kurie tęsia ir puoselėja ilgaamžes tradicijas, išsaugo kultūros paveldo objektus. Už priėmimą dėkota Dovilų evangelikų liuteronų parapijos kunigui Liudvikui Fetingiui, kuris sveikino visus susirinkusius ir džiaugėsi, kad šventė vyksta bažnyčioje, kuri taip pat yra paveldo objektas.

Šventės vieta – Dovilų evangelikų liuteronų bažnyčia – pasirinkta neatsitiktinai: būtent šiemet buvo atrasti ir Dovilus pasiekė šios bažnyčios statybos brėžiniai, kurių kopijas apžiūrėti galėjo visi susirinkusieji. Pasirodo, bažnyčią projektavo pasaulyje savo darbais žinomas pirmasis Prūsijos karališkasis architektas Fridrychas Augustas Štiuleris. Renginio metu J. Lankučio viešosios bibliotekos Dovilų filialo bibliotekininkė Eligija Žukauskienė pristatė bažnyčios statybos brėžinius, papasakojo apie Dovilų parapijos susikūrimą ir jos gyvavimo laikotarpį bei skatino pasvarstyti, ką šis kultūros paveldo objektas reiškia kiekvienam.

Europos paveldo dienų atidarymo renginyje buvo apdovanoti ir nuotraukų konkurso „Atraskime šimtmečio paveldą Klaipėdos rajone“ nugalėtojai, pristatyti konkurso dalyvių darbai. Socialinių tinklų vartotojai nusprendė, kad geriausias nuotraukas konkursui pateikė Gabija Pragulbeckytė ir Arūnas Balsys. Nuotraukas vertinusi komisija išrinko dar tris nugalėtojus: Justą Kasparavičių, Vytautą Liaudanskį ir Donatą Bielkauską.

Renginio dalyviams pristatyta ir išskirtinė religinių knygų, kurioms daugiau nei 100 metų, paroda, su kuria supažindino knygas paveldėjęs Klaipėdos krašto paveldo žinovas Helmutas Lotužis. Renginyje skambėjo ir vargonų muziką: trumpą koncertą susirinkusiesiems dovanojo Dovilų evangelikų liuteronų parapijose vargonininkė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto studentė Justė Šilaitė. Išskirtine muzika renginio dalyvius sužavėjo ir Dovilų etninės kultūros centro darbuotojai: Meno skyriaus vadovas, renginių organizatorius Donatas Bielkauskas bei etnologė Jolita Vozgirdienė. Vėliau visi renginio dalyviai buvo kviečiami ragauti kafijos bei pyrago, dalintis įspūdžiais.

Vienas pagrindinių Europos paveldo dienų tikslų – sudominti moksleivius ir paskatinti juos domėtis tiek savo šalies kultūra ir istorija, tiek kitų Europos šalių paveldu. Džiugu, kad moksleiviams itin naudingame Europos paveldo dienų atidarymo renginyje dalyvavo Dovilų ir Ketvergių pagrindinių mokyklų moksleiviai. Juos atlydėjusiems mokytojams buvo įteiktos archeologų Gintauto Zabielos ir Zenono Baubonio knygos „Klaipėdos rajono piliakalniai“.

Jau tradicija tampa vieną iš Europos paveldo dienų pakviesti Klaipėdos rajono gyventojus į nemokamą pažintinę ekskursiją. Šiemet joje dalyvavo daugiau nei 30 žmonių. Ekskursijos tema „10 Šimtmečio paveldo objektų Klaipėdos rajone“, ekskursijos vadovė – gidė Liucija Kyguolytė Šeputė. Ekskursijos metu autobusu buvo aplankytas Maciuičių kapinynas, Gargždų žydų žudynių vieta ir kapas Perkūnų kaime Vėžaičių seniūnijoje, Stepono Dariaus gimtinė-muziejus, J. Šaulio gimtinės vieta Balsėnų k., Veiviržėnų memorialinių objektų kompleksas (senosios kapinės, vadinamos Šv. Jurgio kapinėmis, Laisvės paminklas, Lurdas, koplytstulpis, koplytėlė, Tremtinių paminklas), Vanagų evangelikų liuteronų bažnyčia, Karaliaus Vilhelmo kanalas ir Lankupių šliuzas, J. Gižo sodyba Drevernoje, J. Birškaus sodyba Klausmylių vs. bei Eketės piliakalnis.

Reikia tikėtis, kad šių metų Europos paveldo dienos padėjo geriau pažinti paveldą Klaipėdos rajone bei paskatins ir ateityje domėtis mūsų rajono, šalies, Europos paveldu.