REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Rugsėjo 18 d. 16:32

Europos paveldo dienos Biržuose: pažink ir pramogauk

Biržai

Reporteris SantaŠaltinis: Etaplius.lt


99568

​2019 m. rugsėjo 13-15 dienomis Biržų savivaldybėje vyko Europos paveldo dienų renginiai. Idėja rengti paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 m., o kai šis renginys išplito ir kitose šalyse, 1991 m. Europos Taryba inicijavo, o Europos Komisija pritarė, kad Europos paveldo dienos būtų rengiamos vienu metu visose Europos šalyse.

collage-15763.jpg

Lietuva prie Europos paveldo dienų programos prisijungė 1994 m., o dar po dviejų metų Paveldo dienos surengtos iš Biržuose. Paveldo dienų tema kasmet keičiama, tad renginių dalyviai turėjo progą susipažinti su dvarais ir rūmais, vienuolynais ir bažnyčiomis, istoriniais parkais, gynybiniais įtvirtinimais ir pilimis, medine architektūra, tautinių mažumų ir įvairių religinių konfesijų ar dailininkų, poetų ir rašytojų kultūriniu palikimu.

2019 m. Europos paveldo dienų tema buvo „Kultūros paveldas: pažink ir pramogauk“, tad renginių organizatoriai pasistengė informaciją pateikti žaidimų, betarpiško bendravimo forma. Rugsėjo 13 d. Biržų krašto muziejaus „Sėla“ kolektyvas Biržų „Aušros“ ir „Kaštonų“ pagrindinių mokyklų moksleivius pakvietė į edukacinę programą „Apgink Biržų pilį – apginsi Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę“. Jos metu 5 komandos apsiginklavusios racijomis, geras dvi valandas žaidė karinį-orientacinį žaidimą. Biržų tvirtovės teritorijoje moksleiviai ieškojo paslėptų užuominų, atsakydamos į klausimus ir atlikdamos įvairias užduotis komandos keliavo nuo nuorodos prie kitos, kol galiausiai rado būdą, kaip apginti tvirtovę nuo priešų.

Rugsėjo 14 d., šeštadienį, biržiečiai buvo pakviesti į pažintinę-pramoginę kelionę autobusu „Tarp Rovėjos ir Apaščios užaugusių rašytojų pėdsakais“. Kelionė buvo skirta šiemet minimiems Lietuvos vietovardžių metams ir tuos jau nykstančius vietovardžius amžiams savo kūriniuose išsaugojusiems mūsų krašto rašytojams. Kelionėje prisiminti rašytojai Stanislovas Dagilis, Jonas Mekas, Kazimieras Kristupas Daukša. Aplankytos vietos, susijusios su poeto Kazio Jakubėno, rašytojo Algimanto Zurbos, kunigo poeto Antano Strazdo, rašytojo Adolfo Sabaliausko-Žalios Rūtos ir poeto Juliaus Janonio darbu ir kūryba. Rašytojų gimtinėse keliasdešimties kelionės dalyvių laukė ne tik pasakojimai, bet ir užduotys, kuriose bus užkoduota Biržų krašto rašytojų kūryba bei mūsų krašto vietovardžių grožis ir įvairovė. Biržiečiai užsibuvo senojoje Papilio mokykloje, kur įrengta neramios dvasios rašytojo Kazio Binkio memorialinė ekspozicija. Čia kelionės dalyvių laukė ne tik K. Binkio spalvinga poezija, bet ir čia pat užaugintų žolynų arbata ir pažintinė-literatūrinė kelionė po gėlynus bei kitos pramoginės užduotys.

Rugsėjo 15 d., sekmadienį, nepabūgę pliaupiančio lietaus, į pažintinę ekskursiją po Biržų miestą „Kitaip, nei atrodo įprastai“, atėjo pusšimtis gimtojo miesto istorijai neabejingų biržiečių ir miesto svečių. Ekskursijos metu dalyviai turėjo progą pamatyti istorinių pastatų erdves, į kurias paprastai lankytojai nėra įleidžiami: muziejaus „Sėla“ laboratorijas ir eksponatų saugyklas, architekto M. Songailos moderno stiliumi suprojektuotą Žemės ūkio banką su šveicariškais seifais, unikaliomis vidinėmis erdvėmis, kuriose šiuo metu įsikūręs kuopos štabas. Daugelis nustebo apsilankę XX a. pradžioje statytuose Jansonų rūmuose, kuriuose veikė Lietuvos paštas, mat dėl įstaigos specifikos žmonės galėdavo pamatyti tik lankytojų aptarnavimo salę. Biržų pašto viršininkė Greta Vėsulienė specialiai atvažiavo iš Pasvalio, kad įleistų ekskursantus į pašto pastatą ir aprodytų biržiečiams buvusių Jansonų rūmų sales, unikalias XX a. pradžios krosnis ir laiptus bei išlikusias interjero detales.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA