ES tikisi iki birželio pabaigos atšaukti laisvo judėjimo suvaržymus

Pasaulis
Unsplash.com nuotr.
Reporteris Margarita Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Europos laisvo judėjimo zona turėtų vėl pradėti veikti iki šio mėnesio pabaigos, tačiau keliautojai iš atokesnių regionų nebus įleidžiami iki liepos pradžios, po penktadienį surengto susitikimo su bloko vidaus reikalų ministrais pareiškė vidaus reikalų eurokomisarė Ylva Johansson (Ilva Johanson).

Panikos dėl Italijoje vasarį išplitusio koronaviruso protrūkio apimtos 26 valstybės, priklausančios Šengeno erdvei, kur leidžiama laisvai, be patikrų judėti žmonėms ir prekėms, įvedė sienų kontrolę.

Tokį žingsnį šios šalys žengė nepasikonsultavusios su savo kaimynėmis, siekdamos užkristi kelią koronavirusinės infekcijos COVID-19 plitimui. Dėl šių veiksmų pasieniuose buvo susidarę transporto spūsčių, taip pat strigo medicininės įrangos tiekimas.

Laisvas judėjimas laikomas Europos politikos karūnos brangakmeniu, padedančiu klestėti verslui – taigi, daugelis žemyno pareigūnų nuogąstavo, kad suvaržymai gali sukelti grėsmę net Šengeno erdvės ateičiai.

Pastarojo meto įvykiai dar labiau padidino spaudimą, kilusį 2015 metais į Europą atvykus daugiau nei 1 mln. migrantų.

„Asmeniškai tikiu, kad turėsime vėl visiškai funkcionuojančią Šengeno erdvę ir piliečių judėjimo laisvę ne vėliau kaip birželio mėnesio pabaigoje“, – per vaizdo konferenciją žurnalistams sakė Y. Johansson.

Anot jos, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras mano, kad izoliavimas ir kitos sveikatos priemonės veikia. Centro teigimu, koronavirusas Europoje pareikalavo jau daugiau nei 168 tūkst. gyvybių – daugiausia Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Prancūzijoje ir Ispanijoje.

„Žinoma, fizinio atstumo ir kitos su sveikata susijusios priemonės vis dar reikalingos. Tačiau sveikatos priežiūros institucijos aiškiai supranta, kad nei kelionių apribojimams, nei pasienio priemonėms ES Šengeno erdvėje nėra aiškaus pateisinimo“, – pažymėjo Y. Johansson.

Nuskambėjus šiai žiniai turėtų atsidusti su palengvėjimu milijonai europiečių, tebemėginančių suplanuoti savo vasaros atostogas, kurios daugeliui prasideda liepą, kai baigiasi mokslo metai.

Visos, išskyrus būtiniausias, kelionės į Europą iš trečiųjų šalių yra ribojamos iki birželio 15 dienos, tačiau daugelis ministrų nori pratęsti šios priemonės galiojimą iki liepos pradžios, sakė Y. Johansson.

BNS