ES patvirtino paramą Lietuvos įmonėms, nukentėjusioms dėl ginčo su Kinija

Panevėžys
BNS nuotr.
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Europos Sąjunga antradienį patvirtino valstybės pagalbą Lietuvos įmonėms, nukentėjusioms nuo Kinijos „diskriminacinių“ prekybos barjerų, atsiradusių kilus ginčui dėl Taivano.

Lietuva sulaukė aršių Kinijos atsakomųjų veiksmų po to, kai Taivanui buvo leista atidaryti de facto ambasadą Vilniuje. Pekinas griežtai atmeta bet kokią tarptautinę paramą salos suverenitetui.

Europos Komisija pranešė, kad patvirtino 130 mln. eurų finansinę paramą dėl „išskirtinių aplinkybių, susidariusių dėl Kinijos diskriminacinių prekybos apribojimų Lietuvai“, sakoma pranešime.

ES teigia, kad Lietuva tapo Pekino prekybinio spaudimo auka, ir kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją.

Lietuvos kova su Kinija prasidėjo, kai naujai atidarytoje Taivaniečių atstovybėje Vilniuje buvo aiškiai įvardyta pati sala, o ne jos sostinė Taipėjus, kaip įprasta elgtis, siekiant įtikti Pekinui.

Atsakydamas į tai Pekinas pažemino diplomatinių santykių lygį, o Lietuvos eksportas buvo sustabdytas Kinijos pasienyje, plačiai pasklido pranešimai, kad Pekinas perspėjo Europos eksportuotojus nutraukti visus ryšius su šia šalimi.

Pekinas teigia, kad Taivanas yra jo teritorija, ir žada vieną dieną ją užimti. Tačiau dauguma taivaniečių nenori Kinijos valdžios.

Briuselio ir Pekino santykiai pasiekė žemiausią tašką po to, kai nepavyko ratifikuoti ilgai derinto susitarimo dėl investicijų, o po to buvo pradėtos taikyti abipusės sankcijos, kurias paskatino Europos susirūpinimas dėl sunkios uigūrų mažumos padėties Kinijoje.

ES taip pat nerimauja dėl dviprasmiškos Kinijos pozicijos Rusijos karo Ukrainoje atžvilgiu ir ragina Pekiną aiškiau pasipriešinti prezidento Vladimiro Putino pradėtam karui.

ELTA