REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Gegužės 17 d. 18:14

ES įspėja JK dėl „nepriimtinų“ Šiaurės Airijos susitarimo pakeitimų

Pasaulis

Jungtinė Karalystė. Flickr.com nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


217009

Europos Sąjunga antradienį paskelbė, kad turės „visomis turimomis priemonėmis atsakyti“, jei Jungtinė Karalystė padarys vienašališkų pakeitimų „Brexito“ sutarties daliai dėl Šiaurės Airijos.

Britų užsienio reikalų sekretorės Liz Truss (Liz Tras) antradienio pranešimas apie vienašališkus planus dėl prekybos po „Brexito“ Šiaurės Airijoje „kelia reikšmingą susirūpinimą“, pareiškime nurodė Europos Komisijos vicepirmininkas Marošas Šefčovičius.

„[Šiaurės Airijos] protokolas yra tarptautinis susitarimas, pasirašytas ES ir JK. Vienašališki veiksmai, prieštaraujantys tarptautiniam susitarimui, yra nepriimtini“, – sakė jis.

Pareiškime nenurodoma, apie kokius veiksmus galvoja Briuselis, bet analitikai sako, kad tarp galimų žingsnių yra teisiniai veiksmai, baudžiamieji tarifai ar net viso ES ir JK prekybos po „Brexito“ susitarimo anuliavimas.

M. Šefčovičius atkreipė dėmesį, kad Šiaurės Airijos protokolas yra „Brexito“ sutarties, kuri buvo „būtinas pagrindas“ vėlesniam prekybos susitarimui, „neatsiejama dalis“.

Pasak jo, Briuselis pripažįsta „praktinius sunkumus“ įgyvendinant protokolą ir yra pasirengęs derėtis dėl „bendrų sprendimų pagal“ sutartą tekstą.

Šiaurės Airijos protokolas buvo JK „Brexito“ sutarties su ES dalis. Abi šalys jį pasirašė siekdamos užtikrinti, kad neatsirastų sausumos siena tarp JK provincijos Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos.

Atviros sienos išlaikymas yra numatytas 1998 metų Didžiojo penktadienio susitarime, užbaigusiame tris dešimtmečius trukusį kruviną tarpkonfesinį konfliktą Šiaurės Airijoje.

Nepatenkintas tuo, kad pagal protokolą atsiranda junionistus papiktinusi muitų siena tarp Šiaurės Airijos ir likusios JK dalies, Londonas ne kartą įrodinėjo, kad taip žlugdomas Didžiojo penktadienio susitarimas.

Tačiau ES sako, kad kaip tik JK pozicija gali destabilizuoti susitarimą.

BNS



REDAKCIJA REKOMENDUOJA