Elektros tiekėjų pasirinkimas: mažiau galvos skausmo gaminančiam vartotojui

Lietuva
Eltos nuotr.
Reporteris Austėja Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pokyčiai dėl elektros energijos tiekimo verčia ne tik rinktis tiekėją, bet ir rimčiau svarstyti saulės elektrinės įsigijimo galimybę. Turintys nuosavą saulės jėgainę ar jos dalį saulės elektrinių parke yra mažiau priklausomi nuo kitų elektros energijos gamintojų ir nesibaimina dėl kainų augimo. Atvirkščiai, kaip tik šiame etape jie galės džiaugtis autonomiškumu bei galimybe sutaupyti papildomai.

Prasidėjęs antrasis elektros rinkos liberalizavimo etapas kelia daug klausimų ir abejonių daugeliui šalies gyventojų. Šiame etape energijos tiekėją turės pasirinkti vartotojai, sunaudojantys nuo 1000 iki 5000 kWh per metus. Tai aktualu beveik visas šeimas ir namų ūkius. Suvartojant tokį kiekį elektros energijos jau verta apsvarstyti galimybę tapti gaminančiu vartotoju.

Kaip tampama elektros energiją gaminančiu vartotoju?

Kiekvienas gyventojas, šeima ar namų ūkis, įsigijęs saulės elektrinę ar jos dalį saulės elektrinių parke, tampa gaminančiu vartotoju ir turi tam tikrų privalumų. Tai yra investicija, kuri atsiperka per 5 – 7 metus. Apskaičiuota, kad naudojant saulės sugeneruotą energiją, elektros energijos išlaidos per metus sumažėja net 3 – 4 kartus.

Galima įsirengti jėgainę, kuri atitiktų namų ir šeimos poreikius. Iš saulės gauta energija naudojama apšvietimui, šildymui, įvairiems elektros prietaisams, elektromobiliui ir bet kur kitur. Neišnaudota energija kaupiama ESO elektros tinkluose ir susigrąžinama palankiu tarifu. Taip ne tik sumažinamos šeimos išlaidos, bet ir tausojama gamta.

Kokiu būdu saulės elektrinių savininkai pasiekia autonomiškumo?

Nors specialių planų gaminantiems vartotojams nei vienas elektros tiekėjas nesiūlo, tačiau saulės elektrines įsigiję gyventojai turi tam tikrą pranašumą prieš kitus. Šiltuoju metų laiku pagamintos saulės energijos jiems pilnai pakanka: gamina ir iš karto sunaudoja apie 10 – 30 procentų. Kita dalis pagamintos energijos, t.y. perteklius, atiduodamas taip vadinamam saugojimui bei kaupimui žiemai pasaugo ESO. Tamsiuoju paros metu, kai saulės elektrinė nepagamina pakankamai elektros, jos savininkas susigrąžina atiduotą elektrą iš elektros tinklų tarsi iš nuotolinio akumuliatoriaus. Savo pagaminta elektra momentiškai jis naudojasi nemokamai, o tiekėjams moka tik už susigrąžintą energiją pagal pasirinktą ESO saugojimo planą.

Šaltojo sezono metu, kai būna mažiau saulės ir pagamintos energijos nebepakanka vartotojo poreikiams, naudojamas sukauptas perteklius. Štai čia svarbu pabrėžti, kad ypač praverčia didesnės galios jėgainė, kuri sukaupia daugiau elektros energijos. Vartotojui kyla mažiau rūpesčių šaltojo sezono metu, kuomet saulės labai mažai. Neretai pakanka per ilgesnį laikotarpį sukauptos energijos. Jei ir tenka pirkti papildomos, tai labai nedaug.

Kaip sutaupyti net ir perkant papildomą elektros energiją?

Sumažinti išlaidas ir sutaupyti padeda kelių laiko zonų tarifų planas. Juo apmokestinamas tik trūkstamas elektros energijos kiekis, išdalinus jį į kelias laiko zonas proporcingai einamojo mėnesio elektros vartojimo įpročiams. Pavyzdžiui, praėjusį mėnesį pagaminote 60 kWh, o suvartojote 150 kWh, iš kurių 60 kWh dieną ir 90 kWh naktį bei savaitgaliais. Tuomet pagal gaminančio vartotojo kainas sumokėsite už 60 kWh, o likusi dalis bus proporcingai išdalinta į laiko zonas, t.y. šiuo atveju 40 procentų papildomai išnaudotos energijos pirksite dienos tarifu, o 60 procentų – nakties tarifu. Tiesa, jei anksčiau jūsų sukauptos energijos pakaks padengti per mėnesį suvartotą kiekį, tuomet jis į laiko zonas nebus dalinamas.

Eilinę savaitės dieną, dažniausiai būdami darbe, elektros energijos sunaudojate gerokai mažiau. Naktinis tarifas paprastai galioja nuo 23 valandos vakaro iki 6 valandos ryto ir savaitgaliais. Tad norėdami sutaupyti, daugiau elektros energijos reikalaujančius darbus galite atlikti savaitgaliais arba vėlai vakare: įjungti elektra šildomus prietaisus, skalbimo mašiną, džiovyklę ar indaplovę, pakrauti elektromobilį ir t.t.

Pokyčiai elektros rinkoje – puiki galimybė tapti gaminančiu vartotoju – ne tik autonomišku, bet ir labiau tausojančiu gamtą namų ūkiu. Daugiau informacijos jums visada suteiks UAB „Saulės grąža“ specialistai.

 

Remiamas turinys