REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Sausio 31 d. 13:27

Elektroninės cigaretės: pagalba ar žala?

Vilnius

Monika ViliušytėŠaltinis: Etaplius.lt


27843

Elektroninės cigaretės gali teikti milžinišką naudą visuomenės sveikatai arba daryti didžiulę žalą, priklausomai nuo to, ar jos padeda amerikiečiams mesti rūkyti, ar paskatina jaunus žmones pereiti prie tradicinių cigarečių, skelbia naujo tyrimo išvados.

Antradienį paviešinta ataskaita tyrinėja potencialią garus išskiriančių elektroninių prietaisų naudą ir žalą. Tačiau tikslus jų poveikis greičiausiai dar nebus žinomas mažiausiai kelis dešimtmečius, iš dalies dėl to, kaip lėtai vystosi rūkymo sukeliamos ligos.

„Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, kai elektroninės cigaretės yra naudojamos nerūkančių jaunuolių ir jaunų suaugusiųjų, jų daromas neigiamas poveikis aiškiai verčia nerimauti, – sako Davidas Eatonas iš Vašingtono universiteto, vadovaujantis Nacionalinių mokslų, inžinerijos ir medicinos akademijų komitetui, tyrinėjusiam šį klausimą. – Kitais atvejais, pavyzdžiui, kai suaugę rūkantieji naudoja jas, kad mestų rūkyti, jos suteikia progą sumažinti su rūkymu susijusius susirgimus.“

Kol kas nėra jokių ilgo laikotarpio tyrimų, nagrinėjančių elektroninių cigarečių naudojimo padarinius, o medikai iki šiol nesutaria, ar šie prietaisai yra veiksmingi padedant rūkaliams mesti rūkyti, rodo ataskaita.

Ekspertai taip pat rado „reikšmingų“ įrodymų, kad tie jauni žmonės, kurie naudojo elektronines cigaretes, buvo labiau linkę pereiti prie tradicinių cigarečių. Tyrėjai taip pat išsiaiškino, jog yra tik „ribotų įrodymų“, kad elektroninės cigaretės yra veiksminga priemonė, padedanti mesti rūkyti.

Komiteto atlikta daugiau nei 800 tyrimų analizė atskleidė ir dar daugiau įrodymų, atitinkančių kitų tyrėjų anksčiau padarytas išvadas. Pavyzdžiui, komisija rado „įtikinančių įrodymų“, kad didžioji dalis elektroninių cigarečių turi daugybę galimai nuodingų medžiagų. Vis dėlto, aptikta ir lygiai tokių pat tvirtų įrodymų, kad elektroninės cigaretės turi mažiau toksinų (ir mažesniais lygiais) nei tradicinės cigaretės.

Didžioji dauguma šių prietaisų veikia įkaitindami skystą nikotiną iki garų, bei yra reklamuojami rūkaliams kaip mažiau kenksminga alternatyva, kadangi jie neturi visų tradicinėse cigaretėse randamų chemikalų, dervos ar dūmų.

JAV Maisto ir vaistų administracijos komisaras Scottas Gottliebas sako, jog ryšys tarp elektroninių cigarečių ir jaunų žmonių rūkymo „kelia nerimą“: „Mums būtina pažvelgti į tokius ne pirmos būtinybės produktus kaip elektroninės cigaretės per deramą reglamentinę prizmę, kad įvertintume jų rizikas ir maksimaliai padidintume potencialią jų naudą.“

Kai kurios kitos tyrimo eigoje padarytos išvados:

— Chemikalai elektroninėse cigaretėse, tokie kaip formaldehidas, gali pažeisti žmonių DNR. Tačiau nėra aišku, ar tų chemikalų lygiai yra pakankamai aukšti sukelti vėžį.

— Visiškas perėjimas nuo tradicinių cigarečių prie elektroninių cigarečių reikšmingai sumažina į organizmą patenkančių kancerogeninių medžiagų kiekius.

— Elektroninės cigaretės kartais gali sprogti, sukeldamos apdegimus ir sužalojimus. Tokių incidentų rizika yra aukštesnė, kai šie prietaisai laikomi netinkamai ar turi nekokybiškas baterijas.

— Yra reikšmingų įrodymų, jog elektroninių cigarečių garuose yra galimai kenksmingų metalo liekanų, kurios nusėda nuo metalinių spiralių, šildančių nikotininį skystį.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA