Ekspertas įvertino G. Nausėdos vizitą JAV: klaidų nesimato, rezultatų lauksime ateityje

Vilnius
ELTA nuotr.
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala sako, kad per prezidento Gitano Nausėdos vizitą Jungtinėse Tautose klaidų kol kas nematyti. Pasak jo, G. Nausėda vykdo savo rinkimų pažadus ir daug dėmesio skiria ekonominei diplomatijai. Taip pat, pasak L. Kojalos, prezidentas dar kartą įrodė, kad Lietuvos pozicija Rusijos atžvilgiu išlieka ta pati ir artimiausiu metu nesikeis.

„Tai yra milžiniškas formatas, labai daug pasaulio vadovų, turbūt apie 140 suvažiavo. Tai tokiame renginyje Lietuvai nėra taip lengva gauti didelį dėmesį, bet, manau, prezidentas daro tai, ką ir žadėjo daryti. Kalba daug apie ekonomiką, investicijų pritraukimą į Lietuvą. Lankosi tokiose įmonėse kaip „Nasdaq“. Iš esmės ekonominės diplomatijos tezė skambėjo dar rinkimų kampanijos metu. Manau, kryptingas darbas įeinant į prezidentui tam tikra prasme naują sritį, bet kartu ieškant savų vagų, kuriose galėtų būti efektyvus. Rezultatus, žinoma, reikės stebėti, kokie jie bus ateityje. Dabar yra pirminiai žingsniai, klaidų tai tikrai nesimato. Reikia tikėtis, kad ir rezultatai bus efektyvūs“, – Eltai teigė L. Kojala.

Ketvirtadienį Lietuvos prezidentas JAV vykstančioje Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje sakė kalbą. Joje vienas iš pagrindinių akcentų buvo Rusijos keliama grėsmė. Pasak L. Kojalos, taip atkreipiamas tarptautinės bendruomenės dėmesys, kad Lietuvos strateginiai iššūkiai Rusijos atžvilgiu nesikeičia.

„Iš esmės tai yra Lietuvos užsienio politikos tęstinumo parodymas, svarbiausių Lietuvos geopolitinių aspektų pateikimas globalioje arenoje. Tai, matyt, kad keičiantis prezidentui strateginiai Lietuvos iššūkiai nesikeičia. Tai pakankamai natūralu, kad šioje srityje matome nemažą tęstinumą. Galbūt šiek tiek skiriasi retoriniai aspektai. Bet iš esmės Lietuvos strateginė pozicija išlieka ta pati“, – teigė jis.

„Prezidentas nuolat kartojo, kad pozicija Rusijos atžvilgiu nesikeis tol, kol nesikeis pačios Rusijos veiksmai, ypač Ukrainoje. Ten situacija iš esmės nėra pasikeitus nuo pačių 2014, 2015, 2016 metų ir tendencijos išlieka tos pačios. Vadinasi, ir Lietuva išliks tarp tų šalių, kurios palaiko Ukrainą ir jos reformų procesą, gynybos stiprinimą“, – teigia L. Kojala.

L. Kojalos teigimu, G. Nausėdos kvietimo sulaukusio JAV prezidento Donaldo Trumpo atvykimas – mažai tikėtinas. Pasak eksperto, JAV kitąmet vykstantys Prezidento rinkimai sukoncentravo visą D. Trumpo dėmesį.

„Aš manau, kad tai yra natūralu susitinkant su D. Trumpu užsiminti apie galimybę jam atvykti į Lietuvą. Aišku, dabar visi puikiai supranta, kad JAV jau prasideda rinkiminis ciklas, kitais metais Prezidento rinkimai. D. Trumpas tikriausiai turės kitų prioritetų, ką jau iš esmės esame matę, net jau planuojant tokį didelį vizitą kaip Antrojo pasaulinio karo pradžios metinių minėjimas Lenkijoje, kur jis atšaukė savo atvykimą. Bet tai visiškai natūralu, kad Lietuva pasiūlo prezidentui, o galbūt galėtų atvykti ir viceprezidentas. Matyt, tai yra šiek tiek realiau. Bet kuriuo atveju, Lietuva, kaip ir visos Baltijos šalys, tikisi pamatyti vieną iš aukščiausių JAV pareigūnų netolimoje ateityje“, – teigė jis.

Prezidentas G. Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė rugsėjo 22–26 dienomis vieši Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje (JTGA), JAV.

ELTA