Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - Edmundo Malūko knygos „Vytauto žemė“ pristatymas
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Rugsėjo 20 d. 14:42

Edmundo Malūko knygos „Vytauto žemė“ pristatymas

Utena

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


53114

2018 m. spalio 4 d., ketvirtadienį, 15 val. Visagino viešosios bibliotekos filiale – meno galerijoje (Sedulinos al. 14/3) vyks naujausios Edmundo Malūko knygos „Vytauto žemė“ pristatymas.

zoomed-malukas-vytauto-zeme-knyga.jpg

Kodėl knyga turėtų būti patraukli visaginiečiams? Pirmiausia – savivaldybės teritorijoje senąją krašto istoriją mena tik vienas paminklas: Kalviškių kaime esantis Vytauto Didžiojo 500-osioms mirties metinėms paminėti pastatytas kryžius. Tai puiki proga daugiau sužinoti apie Vytautą ir tiems, kurie šalia jo gyvena, ir tiems, kas atveda ekskursuojančius, ir tiems, kurie apie jį pasakoja pamokose. Ši knyga labai patraukliai iliustruoja galimybę istorinę žinią perduoti ne tik patraukliai, bet ir integruojant laikmečio kultūros dalykus. Antra – knygos herojai į Lietuvą atsikėlė iš kitų šalių, iš Lietuvos išvyko, ištekėjo į kitas šalis, Jogaila buvo Lenkijos karalius, nors jo pirmieji portretai tapyti provoslavų meistrų…, pirmieji tarptautinės diplomatijos pasiekimai ir niekšybės… Knygoje rasite daug populiariai pateiktos kitų kraštų istorijos, jų kultūrinių – istorinių sąsajų su Lietuva. Trečia - visos šeimos, kurios ruošiasi dukrų vestuvėms, sužinos nuostabių senųjų papročių, supras, kodėl lietuvių gėlynams iki šiol tokie svarbūs akmenys, į politinę arena vyrus “paleidusios” moterys sužinos apie savo galią kreipti vyrų mąstymą humanistine linkme, taip tobulinti šalies gyvenimą ir net tai, kas Lietuvoje pirmoji pradėjo rūpintis makiažu…

Edmundas Malūkas (g. 1945) – rašytojas, veterinarijos gydytojas, Lietuvos politinis bei visuomeninis veikėjas, 2003 ir 2008-2009 m. ėjęs Trakų r. savivaldybės mero pareigas. Skaitytojų itin pamėgtas autorius, kurio knygos leidžiamos 40 000 egz. tiražais. Nuo 1992-ųjų jis kone kasmet sukuria po bestselerį. Gerbėjai ypač vertina jo kūrinius „Migla“ (1997 m.), „Vilko duona“ (1998 m.), „Juodieji želmenys“ (1993 m.) bei „Karalienė barbora“ (2004 m.). Knygų daugiau nei dešimt. Kai E. Malūkas nerašo melancholiškų, kriminalinio atspalvio ar istorinių romanų, jis kuria scenarijus kino filmams, televizijos serialams, vykdo Detektyvų rašytojų sąjungos vicepirmininko priedermes. E. Malūko detektyvuose įpinta daug žmogiškąją dramą kuriančių gijų. Savo knygoms pasirinkdamas paprastas asmenybes, lietuviškos visuomenės vidutinybes bei realiai šalį sujaudinusius įvykius, jis leidžia skaitytojui susitapatinti su aprašomais personažais, taip tarsi kviesdamas kartu išgyventi istoriją.

Didžioji dalis rašytojo knygų yra išleistos Panevėžio “Magilės” leidykloje. Kuomet ruošėsi rašyti paskutinįjį romaną “Vytauto žemė”, leidyklos savininkė kiek nusivylusi tarstelėjo, kad vėl “apie tą patį”. Tai užgavo ambicijas, todėl ši knyga, nors tradiciškai ir labai turtingu žodynu, bet – kitokia. Sakoma, kad vyrai “suauga” vėliau, todėl ir tikėjimas, ir gebėjimas įvertinti moterį visuomeninio gyvenimo kontekste į jų gyvenimus pasibeldžia kiek vėliau… Autorius sako: “Nusprendžiau apie Vytautą rašyti pasitelkiant jo žmonos Onos portretą. Ilgai ieškojau informacijos apie Oną, apie jos elgesį, charakterio bruožus ir per ją atskleidžiau garsųjį Vytautą. Per moterį, Vytauto Didžiojo žmoną Oną, jos santykius su mylimu kunigaikščiu, dukra Sofija, Jogaila, Skirgaila, Julijona ir kitais personažais išryškėja pagrindinės vertybės – meilė, ištikimybė, moteriška išmintis, tvirtas charakteris”. Knygoje žaviai parodoma taurioji moters galia vyrui – valdovui, o tai reiškia ir tuometinei politikai... Šiandien Oną vadintume tauriąja feministe…

Labai šiltai autorius aprašo ir dviejų kartų motinų – dukrų santykius. Tuose aprašymuose gausu senųjų šeimos papročių pristatymų, apeigų giliamintiškumo ir jų prasmių aiškinimų. Tai – lyg istorinio detektyvo kontekste pateiktas etnografijos vadovėlis. Kiek netikėtą savo “posūkį” į senąją religiją autorius aiškina semiotiko J.Greimo įžvalgomis: “Šiandien jau žinome, įvairių mokslininkų darbai įrodo, kad netikinčių žmonių nėra. Skiriasi mūsų tikėjimo objektai”. Anot jo, jei nagrinėsime tik „horizontalų“ tikėjimo lygmenį, tai Lietuvos mitologija atrodys tik kaip fantastinių, stebuklinių pasakų rinkinys. Jei jungsime „vertikalų“ (kryžius) – gamtameldžių religiją derinsime prie visuminio kultūros klodo (kalba, šokiai, kulinarija, karyba, buitis ir t.t.), tada atsivers visuminė samprata. Keliaudami knygos puslapiais galime labai praturtinti savąjį pasaulio suvokimą.

Autorius, knygos redaktorė G.Rinkūnienė, leidėja R.Magylienė, Visagino viešosios bibliotekos darbuotojai labai laukia visomis kalbomis pamokas vedančių Mokytojų ir ekskursijų vadovų, nes susitikimas su edukatyvios knygos autoriumi vyks tarp Turizmo (rugsėjo 27 d.) ir Mokytojo (spalio 6 d.) minėjimo dienų. Ypač vertinga ji turėtų tapti netoli nuo Vytautui skirto paminklo dirbantiems Mokytojams ir jų ugdytiniams. Tai – dovana ir darbo palengvinimas Jums Gerbiamieji. Juolab, kad autorius žada parodyti daug autentiškos filmuotos medžiagos iš Vavelio (Lenkija) ir kitų vietovių. Knyga turėtų būti įdomi ruošiantiems renginių scenarijus, įvairių tautų etniniu ugdymu ir sąsajų paieška suinteresuotoms šeimoms juolab, kad leidėja žada atvežti knygų pardavimui savikaina. O ką jau kalbėti apie rašytojo harizmą, ekspresiją, intelektą ir… stebuklingai menišką parašą jo knygoje, kurią atsinešite ar įsigysite renginyje.

Vienišas bitininkas, rašytojas, aštraus ir išmintingo žodžio meistras Edmundas Malūkas apie save sako “Dar esu neišprakaitavęs savo gyvenimo druskos…”. Susipažinkime su juo.

Organizatoriai



REDAKCIJA REKOMENDUOJA