REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2021 m. Balandžio 20 d. 13:00

Dvokiantis nuotekų rezervuaras šeimai tapo galvos skausmu: rado alternatyvą

Lietuva

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


172251

Šiaulietė Toma, gimus trečiajam vaikeliui, nusprendė, kad 2 kambarių bute 5 asmenų šeimai per ankšta, todėl nutarė  ieškoti namo. Po beveik metus trukusių paieškų moteris su vyru įsigijo jaukų namelį Šiaulių rajone. Tačiau čia šeimai gyvenimą apkartino sklype įrengtas nuotekų kaupimo rezervuaras.

Gyvenimas name apkarto

„Namą pirkome iš vyresnio amžiaus moters. Žiemą ji ten beveik negyvendavo, pas dukrą Šiauliuose būdavo. Žinojome, kad galimybės jungtis prie centralizuotos nuotekų sistemos šioje vietovėje nėra, o nuotekų talpykla neatrodė tokia jau prasta išeitis. Deja, greitai supratome, kad klydome“, – pasakoja Toma.

Moteris sako, kad sklype įrengtas rezervuaras buvo maždaug 5 kubinių metrų tūrio.

„Žinote, gyvendami bute niekada net nepagalvodavome, kiek tų nuotekų išleidžiame. O čia greitai paaiškėjo, kad turint tris mažus vaikus tie 5 kubai nieko nereiškia. Ištuštinti talpą tekdavo reguliariai praktiškai porą kartų per mėnesį. Vienas išvežimas virš 40 eurų atsieidavo, tai paskaičiuokite, virš 80 eurų kiekvieną mėnesį“, – prisimena Toma.

Moteris juokiasi, kad dėl to greitai namuose prasidėjo nuotekų taupymo „kampanija“.

„Įsivaizduokite, išsimaudo vyras vonioje, o aš rėkiu, kad neišleistų vandens. Pasistatome kibiriuką, iš vonios semiam ir tualetą nuleidinėjam. Ruošiant valgyti, jei kažką darydavau be chemijos, pavyzdžiu, daržoves plaudavau – statydavau į kriauklę didelį dubenį ir surinktą vandenį nešdavau į lauką, gėlynus liedavau. Stengėmės kiek galima sutaupyti, kad kuo mažiau nuotekų susidarytų, bet iš tiesų tai buvo kova su vėjo malūnais.“

Pasak moters, erzino ne tik didelė nuotekų išvežimo kaina. Vargino ir nuolatinis skambinimas įmonei, atvažiavimo laiko derinimas. Maža to, priėjus arčiau rezervuaro, ypač karštesnėmis vasaros dienomis, nosį riesdavo tikrai ne pats maloniausias kvapas.

Tomai antrina ir 6 asmenų šeimoje nuotekų rezervuaru besinaudojantis šiaulietis. Vyras sako, kad nedidelė 3,75 kubinių metrų talpa užsipildo labai greitai, taigi ją išsiurbti būtina bent 2 kartus per mėnesį. Tai atsieina 64 eurus.

„Nemažas diskomfortas. Pastoviai reikia žiūrėti, ar rezervuaras ne pilnas. Neapžiūrėjus gali būti, kad nuotekos pradės bėgti per viršų, kažkada yra taip buvę. Toks jausmas, kad veži ir veži tas nuotekas, atrodo, ką tik skambinai ir vėl reikia skambinti“, – skundžiasi vyras.

f66a4226.jpg

Išgelbėjo nuotekų valymo įrenginys

Tomos šeima naujuose namuose taip pragyveno pusantrų metų, kol moters uošvė patarė pasidomėti, galbūt jų sklype įmanoma įrengti nuotekų valymo įrenginį.

„Pasvėrę visus „už“ ir „prieš“ nusprendėme, kad tai būtų tikrai geresnis variantas už nuotekų talpyklą. Pasikonsultavome su viena įmone, jie įvertino mūsų sklypą, visą infrastruktūrą ir pasakė, kad nuotekų įrenginį įmanoma pas mus sumontuoti. Tai pats įrenginys ir montavimas mums kainavo apie porą tūkstančių. Iš tikrųjų labai džiaugiamės, kad nebereikia kas mėnesį po du kartus skambinėti, kad išsiurbtų ir smarvės jokios kieme nebeliko. Dabar užtenka kartą per metus išsikviesti įmonę, kad išsiurbtų dumblą ir viskas“, – džiaugiasi moteris.

Toma skaičiuoja, kad per penkerius metus nuotekų išvežimas būtų kainavęs kone 5000 eurų. Už tokią sumą galima nusipirkti gana geros būklės naudotą automobilį. Todėl moteris įsitikinusi, kad nuotekų valymo įrenginys buvo naudinga ir atsiperkanti investicija, tiek finansiškai, tiek komforto atžvilgiu.

f66a4026-p.jpg

Gyventojai nesilaiko įstatymų

Pagal geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymą, nuotekų kaupimo rezervuarai privalo būti tik gamykliniai, sertifikuoti, sandarūs, uždari ir įrengiami tik tais atvejais, kai nėra galimybės prisijungti prie centralizuotos nuotekų šalinimo sistemos ar įrengti biologinio nuotekų valymo įrenginio. Privaloma sudaryti sąlygas rezervuarus tinkamai eksploatuoti ir užtikrinti sukauptų nuotekų transportavimą bei sutvarkymą.

Deja, realybė kiek kitokia. Ne paslaptis, kad daugelis gyventojų, ypač kaimo vietovėse, naudoja jokių aplinkosauginių reikalavimų neatitinkančias talpyklas nuotekoms kaupti. Maža to, nenorėdami kas mėnesį mokėti tikrai nemažų pinigų, nesibodi nuotekas leisti tiesiai į aplinką, taip darydami didžiulę žalą gamtai.

Pasak „LZT Group“ įmonės „Vandenvala“ specialistų, net ir neturint blogų kėslų bei neketinant tyčia teršti aplinkos, visada yra pavojus, kad rezervuaras gali persipildyti.

„Jeigu užmirštama patikrinti nuotekų lygį talpoje,  tokiu atveju nuotekos gali pradėti sunktis per liuką, taip patekdamos ant grunto. Teršalai gali patekti į gruntinius vandenis ar vandens telkinius ir padaryti didžiulę žalą gamtai. Už tai gresia nemenkos baudos“, – perspėja  „Vandenvalos“ atstovai.

4.jpg

Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai – tvarus pasirinkimas

Daug žmonių vis dar vargsta naudodami nuotekų kaupimo rezervuarus, tačiau pripažįstama, kad toks nuotekų tvarkymo būdas jau tapo atgyvena.

Šiuolaikiniai biologiniai nuotekų valymo įrenginiai ne tik išlaisvina nuo nereikalingų rūpesčių, bet ir yra draugiški mus supančiai aplinkai. Pagrindinis nuotekų valymo įrenginio privalumas yra tas, kad buityje panaudotas vanduo juose ne kaupiasi, o yra išvalomas. Šiam procesui nereikalingos agresyvios cheminės medžiagos, nes darbą atlieka bakterijos. Tai reiškia, kad jūsų panaudotą vandenį galima išleisti į gruntą ar atvirus vandens telkinius, nepažeidžiant ekosistemos.

Kitas valymo įrenginio pranašumas – jo eksploatacija žymiai pigesnė, nei rezervuaro. Jei kaupdami nuotekas privalote jas išsiurbti kartą ar du per mėnesį, per metus gali susidaryti kone 1000 eurų siekianti suma. Tuo tarpu turint biologinį nuotekų valymo įrenginį, jo priežiūra kainuoja viso labo iki 150 eurų per metus.

Dar vienas didelis valymo įrenginio pliusas – taupomas jūsų laikas. Tikrai nėra patogu kiekvieną mėnesį skambinti nuotekų išvežimo bendrovei ir derinti atvykimo laiką. Tenka taikytis prie vežėjo ir sukti galvą, kad bent vienas šeimos narys tuo metu būtų namie. Toks procesas tikrai vargina, ypač kai gyvenimo tempas toks greitas ir laikas kiekvienam žmogui yra labai brangus. Nuotekų valymo įrenginys nereikalauja sudėtingos priežiūros, nėra rizikos, kad jis persipildys. Pakanka periodiškai išvalyti jame susidariusį dumblą. Šis procesas nereikalauja skubos. „Vandenvalos“, kuri ne tik parduoda, bet ir montuoja bei teikia valymo įrenginių serviso paslaugas atstovai sako, kad pakanka greitai bei paprastai užsiregistruoti aptarnavimui servise ir ramiai laukti specialisto vizito.

O dar patogesnis ir pigesnis variantas – kai sudaroma valymo įrenginio priežiūros sutartis, nes pati serviso tarnyba mato, kada turi atvykti ir jus informuoja apie planuojamą vizito laiką. Pačiam klientui net nereikia dalyvauti, jei jis sutinka, kad operatoriai atvyktų į jo teritoriją.

Žinoma, tam tikrais atvejais nuotekų valymo įrenginio sklype įrengti neišeina. Kartais neįmanoma išlaikyti apsauginių sanitarinių zonų, būna per aukštas gruntinio vandens lygis, nėra kur išleisti išvalyto techninio vandens.

Tokiu atveju vienintelė išeitis lieka nuotekų kaupimo rezervuaras, tačiau specialistai įspėja, kad jis jokiu būdu negali būti pagamintas iš gelžbetonio, talpa turėtų būti iš plastiko ar stiklo pluošto.

Taip pat labai svarbu užtikrinti talpos sandarumą ir atkreipti dėmesį, kad ji būtų sertifikuota bei atitiktų visus aplinkosauginius reikalavimus.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA