Angle down Atgal

Dviejų ligoninių vadovų kaktomuša susidomėjo ir STT

Virš Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos galvos - korupcijos skandalo debesis. Po to, kai ministerija pranešė, kad būsimuoju Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktoriumi taps konkursą laimėjęs dabartinis Šilutinės ligoninės direktorius Darius Steponkus, kilo klausimas, ar konkurso komisijos pirmininkė Odeta Vitkūnienė negalėjo būti suinteresuota D. Steponkaus pergale.

Teisės aktai sako, kad tarp komisijos narių negali būti asmenų, kurie kelia abejonių dėl nešališkumo. Tačiau abejonių kilo. „Laisvės TV“ išsiaiškino, kad komisijos pirmininke paskirtos Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Asmens sveikatos departamento direktorės, laikinai vykdančios ministerijos kanclerio funkcijas O. Vitkūnienės mama dirba Šilutės ligoninėje, kuriai ir vadovauja būsimuoju Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovu išrinktas D. Steponkus.

Tai, kad O. Vitkūnienės mama dirba jo vadovaujamoje ligoninėje, „Vakarų ekspresui“ patvirtino ir pats D. Steponkus, tačiau jis teigė, kad tai negalėjo lemti jo laimėjimo.

Nepriklausomi ekspertai nedalyvavo

Ministro A. Verygos įsakymu, skiriant naujus ligoninės vadovus, skyrimo komisijoje gali būti paskirti ir nepriklausomi ekspertai, jei tai leidžia jų kompetencija. Šie gali objektyviai ir nešališkai nuspręsti, kuris konkurso dalyvis tinkamiausias vadovauti ligoninei.

Tačiau skiriant Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovą, nepriklausomų ekspertų komisijoje nerastum nė su žiburiu - pagal „Laisvės TV“ turimus konkurso dokumentus, visi komisijos nariai yra pavaldūs ministrui.

Vadovaujant ne kartą už profesionalų darbą, pasiaukojimą, darbštumą ir pareigingumą apdovanotam Romaldui Sakalauskui Respublikinė Klaipėdos ligoninė pasikeitė neatpažįstamai. Bene didžiauias laimėjimas - atidarytas naujas gydomasis korpusas.

„Romaldas Sakalauskas kaip įstaigos vadovas yra labai energingas, organizuotas, sugeba pritraukti pačius įvairiausius finansinius šaltinius, dalyvauja įvairiuose projektuose ir ne kartą įrodė, kad sumaniai dirbant pinigų visada užtenka“, - įsitikinęs daugybę metų R. Sakalauską pažįstantis gydytojas Valdemaras Anužis.

Tačiau komisijos narių R. Sakalausko įgūdžiai nesužavėjo - jie rado geresnį kandidatą.

Kelia abejonių

Pats R. Sakalauskas įsitikinęs, kad tik komisija gali priimti teisingiausią sprendimą, tačiau, anot jo, šiuo atveju narių darbas sukėlė daug abejonių.

„Buvo 6 konkurso dalyviai. Turėjo būti 7, bet vienas jų neatvyko. Tai komisijos pasirinkimas išrinkti geriausią. <...> Bet kai kurie pasisakymai konkurso metu man pasirodė labai keisti.

Vienas dalyvaujančių konkursantų net pasakė, kad jei ir laimėtų, į jokią Klaipėdą nevažiuotų dirbti, o dalyvauja tik todėl, nes reikia.

Tikiu, kad tai parodo galimą neskaidrumą. Kyla klausimas ir dėl to, kad vienas komisijos narių įrašė net 4 balais mažesnį įvertinimą, nei tai padarė kiti komisijos nariai. Atrodo, kad tai kvepia nekompetencija arba kitais sumetimais. Konkursas kelia didelių abejonių„, - „Vakarų ekspresui“ komentavo R. Sakalauskas.

Kreipėsi į STT

R. Sakalauskas jau kreipėsi į STT. Respublikinės Klaipėdos ligoninės Viešųjų ryšių koordinatorė Marija Gabrienė pirmadienį pranešė, kad STT, reaguodama į šį skundą, nurodė Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai ištirti galimą interesų konfliktą.

„Respublikinės Klaipėdos ligoninės bendruomenė taip pat kreipėsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę, išrinktąjį prezidentą Gitaną Nausėdą, LR Seimo kontrolierių, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininką, prašydama ištirti, ar sveikatos apsaugos ministras A. Veryga nepiktnaudžiauja tarnybine padėtimi, neviršija jam suteiktų įgaliojimų, tam tikrais atvejais supainiodamas viešuosius ir privačius interesus.

Taip pat prašoma stabdyti ministro A. Verygos patvirtintą tvarką dėl ligoninių vadovų konkurso organizavimo, o jau įvykusius konkursus, kurie buvo organizuoti vadovaujantis minėta tvarka, pripažinti negaliojančiais.

Ne kartą ministras A. Veryga deklaravo, kad konkursai į įstaigos vadovų pareigas turi vykti skaidriai, bet pastarųjų dienų aktualijos parodo, kad skaidrumo SAM veikloje nėra“, - teigė M. Gabrienė.

Vadina sąmokslo teorija

Vadovo konkursą laimėjęs Šilutės ligononės vyriausiasis gydytojas D. Steponkus sako, kad įtarimai dėl galimo interesų konflikto yra nepagrįsti.

„Vertinu kaip nereikalingą ir desperatišką vadovo veiksmą. Taip, ta moteris (O. Vitkūnienės mama - aut. past.) dirba pas mus, tačiau užima labai žemas liftininkės pareigas. Net yra toks sutapimas: rekonstruojame liftus ir naikiname šią pareigybę. Nuo pavasario jai jau yra įteiktas atleidimo lapelis. Ji išeis iš darbo. Nemanau, kad konkurse man tai būtų pliusas, net jei vertintumėme, kad tai gali turėti kažkokią įtaką.

Tiek aš, tiek ministerijos pareigūnai į tai nekreipia dėmesio. O buvusio vadovo sąmokslo teorija neturi jokio pagrindo“, - įsitikinęs D. Steponkus.

Nedeklaravo

Su O. Vitkūniene susisiekti nepavyko - dienraščio žurnalistams paskambinus į Asmens sveikatos departamentą atsiliepusi darbuotoja teigė, kad direktorė vis dar atostogauja, tad nukreipė į atstovą spaudai.

Todėl O. Vitkūnienės taip ir nepavyko paklausti, kodėl ji nedeklaravo, kad jos mama dirba Šilutės ligoninėje, nors deklaracijoje yra nurodžiusi, jog anyta turi privatų odontologijos kabinetą.

„Apie tai, kad laikinai einančios pareigas kanclerės Odetos Vitkūnienės mama dirba Šilutės ligoninėje SAM vadovybei nebuvo žinoma. Šiuo metu kanclerė atostogauja, bus kitą savaitę. Pavyko sužinoti, kad jos mama Šilutės ligoninėje užima ūkinio pobūdžio pareigas, bet planuoja nebedirbti jau nuo kito mėnesio.

Sunku būtų įsivaizduoti, kaip žemiausios grandies darbuotojas gali daryti įtaką aukščiausiam vadovui. Juolab kad jos mama dirba ne toje ligoninėje, į kurios vadovus vyko konkursas.

Visgi siekiant išvengti galimo interesų konflikto, O. Vitkūnienė turėjo informuoti ministrą A. Verygą ir nusišalinti. Tuomet būtų buvęs paskirtas kitas žmogus į komsijos pirmininkus“, - komentavo ministro A. Verygos patarėja ir atstovė spaudai Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

Ji teigė, kad A. Veryga skubiai pavedė teisės ir korupcijos prevencijos specialistams atlikti vidinį tyrimą dėl susidariusios situacijos.

„Jam pasibaigus, bus priimti konkretūs sprendimai. Nepotizmas ir atvejai, kurie kelia abejonių ar sėja nepasitikėjimą sveikatos sistema, nebus toleruojami“, - pareiškė L. Bušinskaitė-Šriubėnė

Tačiau ji pabrėžė, kad labai svarbu įvertinti ir teisinius šios situacijos aspektus. „Štai ilgametis Klaipėdos Respublikinės ligoninės vadovas, kuris nepateko į antrą etapą, kreipėsi į teismą. Jei būtų priimtas sprendimas po SAM vidinio tyrimo anuliuoti konkurso rezultatus, tikėtina, kad dabartinis laimėtojas irgi kreiptųsi į teismą. Teisiniai ginčai užsitęstų, gydymo įstaiga liktų ilgą laiką be nuolatinio vadovo“, - grėsmę įžvelgė A. Verygos patarėja.

Tačiau ji taip ir nepakomentavo žurnalisto klausimo, kodėl komisijos narių sudėtyje nebuvo nepriklausomų ekspertų.

KOMENTARAS

Valdemaras ANUŽIS
Klaipėdos „Sodros“ skyriaus vadovas, gydytojas
Manau, kad sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga turi galimybę atšaukti tokį neskaidrų komisijos sprendimą ir pažiūrėti į šitą problemą valstybiškai. Su Romaldu kartu teko įgyvendinti ne vieną projektą. Dirbdamas apskrities gydytoju kartu su Romaldu Sakalausku reorganizavome ne vieną gydymo įstaigą. Klaipėdos Raudonojo Kryžiaus ligoninę vertinu ir kaip pacientas ir kaip pilietis, visais atžvilgiais tai yra pavyzdinė ligoninė. Ir tokių gydymo įstaigų Lietuvoje yra nedaug.

Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite