Doviliškė dėkinga už profesionalumą ir dėmesį

Klaipėda
Reporteris Gargždų Banga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Galima jaustis puikiai, džiaugtis gyvenimu ir net neįtarti, kokia klastinga liga tūno organizme. Tai doviliškės Sonatos Klumbienės žodžiai, rudenį išgirdusios kiaušidžių vėžio diagnozę. Į redakciją moteris atėjo norėdama iš visos širdies padėkoti medikams ir paraginti moteris skirti laiko profilaktinėms sveikatos patik­roms. Ji neslėpė savo ligos istorijos, kuri galbūt paskatins apsilankyti pas gydytoją tas, kurios mano, jog gera savijauta visada reiškia gerą sveikatą.

Pirmiausia – šokas

Mokytojo padėjėja su specialiųjų poreikių vaikais Dovilų vaikų lopšelyje-darželyje „Kregždutė“ dirbanti S. Klumbienė vasaros pabaigoje pas šeimos gydytoją Vaidą Gedgaudienę užsiregistravo dėl profilaktinės medicininės patikros. „Šeimos gydytoja pasiūlė apsilankyti pas ginekologę, nors dėl mano darbo ši patikra nebuvo privaloma, tačiau aš sutikau“, – prisiminė moteris. Puikiai besijaučiančiai Sonatai nešmėkštelėjo nė menkiausias įtarimas, kad netrukus patirs šoką – po apžiūros gydytoja Dalina Skuodienė pasakys apie įtariamą kiaušidžių auglį. „Po to ginekologė atliko echoskopiją – auglys buvo didelis – 12x9 cm. Vis dėlto nejutau jokių simptomų, maniau, kad esu sveika, – sakė S. Klumbienė. Raginu moteris dalyvauti profilaktinėse sveikatos patikrose, specialiose mums skirtose programose, net jei niekas neskauda. – Nebūtina eiti į privačius kabinetus, mokėti didelius pinigus, nes turime gydytoją, kuri dirba atsakingai, yra dėmesinga ir jautri.“

Ir bloga, ir gera žinia

Gydytoja D. Skuodienė Sonatos neišgąsdino, kad tai gali būti piktybinis auglys, bet užregistravo pas kolegą Klaipėdoje. Nuo tyrimų rezultatų iki operacijos praėjo mažiau nei dvi savaitės. Operavęs gydytojas pacientei pranešė, kad auglys buvo piktybinis, tačiau pirmos stadijos. „Retai nustatomas šios stadijos piktybinis auglys, nes moterys nejaučia jokio skausmo ar nemalonių pojūčių, todėl neskuba tikrintis ginekologiškai“, – sakė Sonata, ligoninėje sutikusi daug jaunų, ką tik pagimdžiusių moterų, kurioms irgi buvo diagnozuota onkologinė liga.

Didžiulį gyvenimo išbandymą patyrusi Sonata su dėkingumu kalba apie savo darbą išmanančius ir ligonį suprantančius medikus. „Nuoširdžiai dėkoju gydytojai D. Skuodienei už profesionalų darbą, atliktus tyrimus, šiltą bendravimą, kuris suteikė saugumą. Apsilankiusiai po operacijos ji skyrė tiek dėmesio, jog kartais jausdavausi nepatogiai, kad užkraunu savo rūpesčius“, – negailėdama gerų žodžių ir slaugytojai Miraldai Lenkauskienei, sakė Sonata.

Šeši chemoterapijos kursai

Įveikusi šešis chemoterapijos kursus Klaipėdoje universitetinės ligoninės Onkologijos departamente moteris pripažįsta, kad tai buvo sudėtingas laikotarpis, bet ir sunkiausiomis akimirkomis ji sugebėjo įžvelgti gerų dalykų: „Ten viskas apgalvota, profesionalu. Medikai negąsdina, bet ir neguodžia, kalba konkrečiai, suteikia daug informacijos, kaip maitintis, ką skaityti.“

Kas tris savaites po kelias valandas lašant į veną vaistams jai tekdavo išgirsti daug moterų istorijų. „Kuo prastesnė situacija (kai kurios gydėsi ne pirmą kartą, o antrą ir net trečią), tuo daugiau optimizmo. Jos džiaugiasi kiekvienu niekučiu, moka palaikyti kitas, labai šiltai bendrauja“, – pastebėjo Sonata, net pasiilgdavusi susitikimo su jomis, nors fiziškai po chemoterapijos jausdavosi išsekusi. Moteris sakė, kad vaistai labiausiai veikė sąnarius: „Net šuo jautė mano ligą, glaudėsi taip stipriai, kai grįždavau iš ligoninės, kad atrodė, jog nori surinkti viską, kas blogiausia.“

Sonatą medikai perspėjo, kad gali slinkti plaukai. Jiems saugoti nemokamai skiriamas šalmas, šaldantis galvos odą ir plaukų svogūnėlius. „Išbandžiau jį, bet labai skaudėdavo galvą, tad nusprendžiau jo atsisakyti. Plaukai pradėjo slinkti, tačiau tai niekis. Jie atauga, be to, privalumas – niekada ryte nesi susivėlusi. Kokia atgulei, tokia ir atsikelsi“, – šypsojosi moteris.

Įkvepia žmonės

Šeimos, giminių, draugų, pažįstamų, bendradarbių dėmesys – visa tai Sonatai padėjo ir padeda kiekvieną dieną. „Žinojau, kad turiu gerą vyrą, bet kad tokį... Pasakyti Tomui apie ligą buvo labai sunku. Tai jis išgirdo per savo gimtadienį. Suaugusi dukra Gabrielė ir gimnazistas sūnus Jurgis sužinojo vėliau. Visiems buvo baisu. Žodis „vėžys“ neturėtų taip gąsdinti, nes medicina pažengusi. Bet kai jį išgirsti, viskas nutrūksta. Galvoji, jog pats gražumas gyvenimo: namai pastatyti, vaikai užauginti, mylimas žmogus šalia, rodos, gyvenk ir džiaukis...“ – atsigręžė atgal Sonata. Jokių žalingų įpročių neturinti, sportavusi, šokusi, dainavusi, gyvenusi gražų, aktyvų gyvenimą moteris sako, jog nekankina savęs klausimu, kodėl taip nutiko jai ir nieko nesigaili, nes nesą prasmės, į kraštutinumus nepuola. „Problemos, kurios iki ligos atrodė didelės, liko toli. 19-metis sūnus pastebėjo, kad pasikeitė ne tik mano, bet ir jo požiūris į gyvenimą. Gyvenkime ir džiaukimės tuo, ką turime“, – sako Sonata, palaikoma mylinčios šeimos, bendradarbių, šaunaus Dovilų seniūnijos kolektyvo, kurio dalis ir ji buvo, bei Dovilų etninės kultūros centro folkloro ansamblio „Lažupis“, kuriame dainuoja 9-erius metus, ir jo vadovės Lilijos Kerpienės.