Dirigentė A. Čepaitė: šiandien mums privalu vėl patirti Atgimimą

Kaunas
Dirigentė Adrija Čepaitė. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr
Irma Bagūnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

 Sekmadienio vakarą Kauno valstybinėje filharmonijoje vyks 26-ojo Pažaislio muzikos festivalio koncertas „Viltis ir Atgimimas“, kurio moto yra „Neišsitremkime. Būkime savimi“.

Lietuvos piliečių trėmimų 80-mečio sukakčiai paminėti skirto renginio programą pristatys Kauno miesto simfoninis orkestras (vyriausiasis dirigentas Constantinas Orbelianas, JAV, bei vadovas Algimantas Treikauskas), dirigentė Adrija Čepaitė, taip pat Kauno vokalinio ansamblio „Acusto“ moterų grupė (meno vadovas Kęstutis Jakeliūnas) ir skaitovas Dainius Svobonas.

Pažaislio muzikos festivalis kvies klausytojus patirti ir išgyventi skaudžią istoriją, o koncerto kulminacija taps pirmą kartą Lietuvoje skambėsianti Vilniaus apylinkėse gimusio ir gyvenusio lenkų kompozitoriaus Mieczyslawo Karlowicziaus „Atgimimo simfonija“, liudijanti žmogaus stiprybę, ištvermę bei atgimimo jėgą. Greta šio iškilaus opuso skambės žinomo lietuvių išeivijos pianisto ir kompozitoriaus Vytauto Bacevičiaus kūryba. Įvyks šiuo metu aktyviai kuriančio amerikiečių autoriaus Davido Lango kūrinio premjera Lietuvoje. Koncerte skambės ir aktoriaus D. Svobono išraiškingai interpretuojama Vytauto Mačernio bei Broniaus Krivicko poezija.

ELTA primena, kad Lietuvos gyventojų trėmimai buvo Sovietų Sąjungos aukščiausios vadovybės nutarimais vykdytos masinės okupuotos Lietuvos Respublikos gyventojų deportacijos į atokias Sovietų Sąjungos vietoves. Civilių gyventojų trėmimais siekta numalšinti pasipriešinimą sovietizacijai. Iš viso, daugiausia į Irkutsko sritį ir Krasnojarsko kraštą, buvo deportuoti mažiausiai 130 tūkstančių Lietuvos gyventojų. Dar apie 150 tūkstančių politinių kalinių bei Lietuvos partizanų buvo įkalinta priverčiamojo darbo stovyklose. Lietuvos gyventojų areštai ir trėmimai prasidėjo 1940 m., iškart po Lietuvos okupacijos ir aneksijos, o 1941 metų birželio 14–22 dienomis buvo vykdoma viena didžiausių masinio trėmimo programų – per kelias dienas iš Lietuvos išvežta apie 18 000 gyventojų.

Anot koncerto „Viltis ir Atgimimas“ programos idėjos autorės A. Čepaitės, prieš 80 metų prasidėję Lietuvos piliečių trėmimai šiandien minimi kaip valstybingumo stiprėjimo viltis ir kartu – nuolatinis kvietimas puoselėti savo kultūrą kaip bendrojo gėrio, stiprybės šaltinį. Tiek prieš aštuonis dešimtmečius, tiek dabar išgyvenant pandeminę atskirtį, menas padeda išlaikyti viltį.

„Šiandien mums ir vėl privalu patirti Atgimimą. Atgimimas prikelia, Atgimimas suvienija, pagaliau Atgimimas žadina mūsų Tautos kūrybines galias. Tegul koncerte skambėsianti muzika nubraukia gedulą ir neviltį, lai iškelia viltį gyventi ir kurti“, – sako dirigentė A. Čepaitė.

ELTA