Didžiausi pirkiniai mokiniui – kuprinė ir uniforma

Marijampolė
Loreta Akelienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Artėjant naujiems mokslo metams, tėvams prireikia patarimų, kaip psichologiškai paruošti vaiką į pirmą klasę, kaip ir kur pigiau įsigyti mokyklinius reikmenis, kaip išsirinkti naują kuprinę ar uniformą.

Ne per sunki ir su dviem petnešomis

Kuprinėje turi sutilpti visas mokinio pasaulis – visi reikalingi daiktai ir priemonės. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras siūlo renkantis kuprinę atkreipti dėmesį į detales: mokyklinė kuprinė turi turėti formą išlaikančią nugarėlę ir pakietintą korpusą, atšvaitus, rankenėlę ir reguliuojamo ilgio diržus. Renkantis kuprinę, būtina ją pasimatuoti ir atkreipti dėmesį, kad kuprinės apačia nebūtų žemiau moksleivio juosmens.

Svarbu, kad kuprinė turėtų dvi petnešas, o ne vieną. Kitu atveju vienai kūno pusei tenka per didelis svoris, dėl to gali pakrypti stuburas, atsirasti pečių ir nugaros skausmų. Itin svarbu nuolat kontroliuoti kuprinės svorį. Pradinukams tuščia kuprinė negali viršyti 700 g, o vyresniems moksleiviams – 1 kg. Pilnos kuprinės svoris, pavyzdžiui, 11–12 metų vaikui rekomenduojamas ne sunkesnis nei 10 procentų jo kūno svorio.

Galima rasti uniformas viso regiono mokykloms

Be kuprinės, labai svarbi pasiruošimo mokyklai dalis (ir pagal kainą) yra mokyklinė uniforma.

„Mano metai skaičiuojami nuo rugsėjo iki rugsėjo“, – sako vienintelės Marijampolėje specializuotos mokyklinių uniformų parduotuvės savininkė Rūta Marcinkevičienė, galinti patarti, kaip išsirinkti tinkamiausią uniformą.

Jos parduotuvėje Vytauto gatvėje galima rasti uniforminių rūbų kone visoms regiono mokykloms. Šios parduotuvės feisbuko puslapyje „Mokyklines uniformos ir ne tik“ matyti, kad uniformos parduodamos Kybartų, Liudvinavo, Kudirkos Naumiesčio, Veiverių, Vilkaviškio ir kt. mokykloms, jau nekalbant apie visas Marijampolės miesto mokyklas. Pasirodo, kai kurios mokyklinės uniformos yra gana panašios: štai medžiaga žaliai raudonais langeliais tinka ir „Želmenėlių“, ir Sangrūdos, ir Akmenynų bei Alvito mokykloms.

Kai kurios uniformos reikalauja daugiau siuvėjos darbo. Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos ir Marijonų gimnazijos kostiumuose yra kantukas, kurio pasiuvimas užtrunka daugiau laiko ir todėl pabrangina darbą.

Siuvėjos darbas nebrangsta

„Mūsų, siuvėjų, darbas nė kiek nepabrango nuo euro įvedimo, tik visą laiką brangsta audiniai ir priedai. Šiandien praktiškai litas ir euras tapo lygūs: kiek seniau kainuodavo litais, tiek dabar kainuoja eurais. Anksčiau už švarko pasiuvimą imdavau 150 litų plius audinio kaina, lyg ir turėtų būti šiandien tiek pat eurų, bet daugiau kaip 50 eurų negaliu paprašyti už švarką, nes niekas nemokės. Taigi matote, kaip siuvimas nupigo“, – pasakojo moteris.

Pasirinkimas parduotuvėje tikrai nemažas, galima rinktis variantus pagal kišenę. Kai kurių mokyklų uniformos siuvamos iš pusvilnės, pvz. „Ryto“ mokyklos, bet daugelis jų medžiagą pakeitė į poliesterį, kad būtų pigiau. Anksčiau iš pusvilnės siūdavo ir Rygiškių Jono gimnazijai, bet vėliau pakeitė į viskozę su elastanu.

Tiesa, ne visi renkasi pigiausius. Štai „Želmenėlių“ mokyklos-darželio poliesterio švarkas yra daug pigesnis, bet dauguma šiemet rinkosi pusvilnę. Ir Marijonų gimnazijos daugelis pirko iš brangesnio audinio.

Dejuoja, kad brangu

Pagal medžiagas ir kainos įvairuoja. Štai švarkelis gali kainuoti 35–38 Eur, geresnės kokybės 40–50 Eur (pagal dydį). Sarafanai 29–32 Eur, sijonai – nuo 29 eurų. Vis dėlto kaip beskaičiuosi, vidutiniškai švarkelis kainuos 38 Eur,o sijonas 32 Eur – susidaro 73 eurai už komplektą, o dar gali reikėti kaklaraiščio, aišku, ir marškinių, taigi sezonui reikėtų turėti 100 eurų. Pasak siuvėjos, tikrai ne vienas pirkėjas dejuoja dėl didelių kainų. „Kitam ir 35 eurai už švarką per brangu, bet cigaretėms, brangiam manikiūrui, matau, atranda pinigų. O man pasiūti švarką – visos dienos darbas“, – sako ji.

Parduotuvėje galima rasti bet kurios mokyklos gatavų uniformų, o birželio mėnesį, pasak R. Marcinkevičienės, buvo taikoma 10 proc. nuolaida. Kai kurių mokyklų tėvai pirko vasarą, bet dauguma vis dėlto sukruto tik rugpjūčio vidury.

„Parduotuvę atsidariau pernai lapkričio vidury, taigi dar nėra nė metų. Pastebiu, kad klientų šiek tiek sumažėjo nuo lapkričio. O apskritai pirkimas, deja, gerokai krenta: prisimenu, prieš 10 metų per sezoną parduodavau 200 Rygiškių Jono gimnazijos švarkų, šiuo metu – vos 20.“ Taip yra ir dėl to, kad žmonės tuos pačius perparduoda. Jeigu vaikas neišauga, tai 4 metus išnešioja tą patį rūbą.

„Rugsėjį sezonas baigsis, susiskaičiuosiu, kas liko, ir vėl 10 mėnesių siūsiu kitam sezonui. Po 3–4 vienetus kiekvienam dydžiui“, – sako parduotuvės savininkė.