Dėmesys priešgaisrinei saugai Kuršių nerijoje neblėsta

Klaipėda
Reporteris Inga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Jėgas saugant Kuršių nerijos kraštovaizdį apjungė Neringa ir Rusijos Federacijos Kaliningrado srityje esantis nacionalinis parkas „Kuršskaja kosa“.

Į UNESCO pasaulio paveldą įrašyta Kuršių nerija – dviejų valstybių, Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos, teritorijoje esantis išskirtinis žmogaus ir gamtos kūrinys, kuriam nuolatinį pavojų kelią gamtos stichijos bei gaisrai. Siekiant veiksmingai tvarkyti ir apsaugoti Kuršių nerijos išskirtinę visuotinę vertę nuolatos pabrėžiamas glaudesnio abiejų valstybių institucijų ir suinteresuotų subjektų vidaus ir tarpusavio bendradarbiavimo būtinumas.

Kaip atspindi paskutiniųjų dešimtmečių patirtys, ypač didelę žalą saugomam Kuršių nerijos kraštovaizdžiui kelia gaisrai. Todėl, siekiant abipusio bendradarbiavimo, Biudžetinė įstaiga  „Paslaugos Neringai“ bei  Rusijos Federacijos Kaliningrado srityje esantis nacionalinis parkas „Kuršskaja kosa“ įgyvendina bendrą projektą „Kuršių nerija: kova su gaisrais“. Abu partneriaisiekia bendrais veiksmais užtikrinti geresnę priešgaisrinę saugą  visame pusiasalyje.

Bendri mokymai – gebėjimų stiprinimas ir gerųjų patirčių mainai

Lapkričio 6-ąją  Neringoje vyko antrieji projekto „Kuršių nerija: kova su gaisrais“ bendri mokymai, kuriuose dalyvavo ne tik projekto partnerių darbuotojai, bet ir Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio, priešgaisrinės apsaugos, ugniagesių savanorių bei  Neringos savivaldybės atstovai. Kadangi Lietuvos ir Rusijos siena vis dar uždaryta dėl
COVID-19 pandemijos, mokymai vyko nuotoliniu būdu.

Mokymų metu dalyviai gilino teorines žinias darbų saugos srityje, aptarė gelbėjimo darbų vykdymą gamtos nelaimių atvejais bei neutralizuojant pavojingas medžiagas bei skysčius, darbo uždūmintose vietose ypatumusPo teorinės dalies vyko ir praktiniai užsiėmimai, kuriuose dalyviai turėjo galimybę susipažinti su teisingu išvirtusių medžių pjovimu, suspausto oro kvėpavimo aparatų naudojimu uždūmintose patalpose, pavojingų medžiagų neutralizavimu.  Atsižvelgiant į mokymų metu įgytas žinias ir pasidalintą patirtį, bus rengiamas bendrų veiksmų planas, kuris įgalins efektyviau dalintis informacija apie priešgaisrinę situaciją abipus sienos bei numatyti konkrečius partnerių veiksmus Kuršių nerijos gaisro atveju, sustiprinti ugniagesių gebėjimus reaguoti į ekstremalias situacijas ir stichines ar žmogaus sukeltas nelaimes.     

Projekto investicijos – efektyvesniam gaisrų gesinimui

Glaudus bendradarbiavimas tarp projekte dalyvaujančių institucijų padės greičiau reaguoti į gaisrus Kuršių nerijoje, vykdyti gaisrų prevencijos veiklas. Galimybę efektyviau gesinti gaisrus suteiks projekto metu įsigyta moderni technika.  Šių metų kovo mėnesį, užbaigus viešųjų pirkimų procedūras, Biudžetinė įstaiga „Paslaugos Neringai“  pasirašė sutartį dėl vidutinės klasės gaisrinio automobilio įsigijimo Juodkrantės ugniagesių komandai. Tikimasi, jog jau kitų metų pradžioje Juodkrantės ugniagesiai į pagalbą skubės nauju moderniu gaisriniu automobiliu su IVECO važiuokle. Naujasis modernus gaisrinis automobilis bus padidinto pravažumo, kompiuteriu valdomu siurbliu (CAN sistema), su LED apšvietimu, elektrine automobiline gerve, cisternos antstatas bus pagamintas iš korozijai atsparių medžiagų. Naujasis ugniagesių automobilis bus ne tik patikimesnis gaisrų gesinimo ir gelbėjimo operacijose,  bet ir ekonomiškesnis – naudos mažiau kuro ir bus mažiau taršus. Taip pat bus taupomos lėšos, kurios šiuo metu išleidžiamos senųjų automobilių remonto darbams. Projekto metu taip pat planuojama įsigyti apsaugos priemones Juodkrantės ugniagesiams, įrangą bei techniką efektyvesniam ir operatyvesniam gaisrų gesinimui bei gelbėjimo darbų vykdymui.

Didinamas visuomenės sąmoningumas

Šią vasarą, siekiant prevenciškai informuoti Kuršių nerijos svečius apie kylančius gaisro pavojus, buvo išleistos brošiūros, kuriose pateikiama informacija apie saugų elgesį gamtoje, o pastebėjus gaisrą, prašoma nedelsiant informuoti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112. Brošiūros, parengtos lietuvių, anglų ir rusų kalbomis, buvo dalijamos Alksnynės kontrolės poste, turizmo informacijos centre bei kitose svečių gausiai lankomose vietose. Rugsėjo mėnesį taip pat buvo suorganizuotos dviračių lenktynes, kurių pagrindinis tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į gaisrų pavojus ir jų sukeliamą žalą, akcentuojant, jog gaisrai neturi sienų bei ribų, todėl bendradarbiavimas abipus sienos – itin svarbus.