REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Liepos 10 d. 13:45

Dėl vandens kiekių – skandalas Pravieniškėse

Kaunas

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


90829

Portalas lrytas.lt gavo Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos sąskaitas, kuriose užfiksuoti įspūdingi skaičiai. Vienas kalinys per mėnesį vidutiniškai sunaudoja 15 kubinių metrų šalto vandens.

Tai užkliuvo profsąjungai – jos nariai lsiekia išsiaiškinti, ar lėšos naudojamos skaidriai ir taupiai. Pravieniškių triejuose sektoriuose bausmes atlieka apie 2,3 tūkst. nuteistųjų, kurie šių metų kovą sunaudojo daugiau 35 286, o balandį – 32 263 kubinius metrus šalto vandens, vienam žmogui - apie 15 kubų.

Toks kiekis laisvėje nesusidaro daugelyje būstų, kuriuose gyvena keturių ar penkių asmenų šeimos. Daugiausiai vandens sunaudojama 2-ajame sektoriuje, kuriame kali vadinamieji „bachūrai“ – kovą ir balandį atitinkamai po 16 529 ir 14 571 kubinius metrus.

Vien tik šaltam vandeniui triejuose sektoriuose kas mėnesį išleidžiama maždaug po 40 tūkst. eurų, o bendra suma, įskaitant katilinę, pirtį, sporto salę ir kitas patalpas, mokesčius už nuotekas, mokesčių mokėtojams kainuoja 87-95 tūkst. eurų.

„Teisingumo ministerijos ir Kalėjimų departamento buvo prašyta, kad visas aštuonias šalies įkalinimo įstaigas patikrintų nepriklausomi auditoriai. Tada būtų aišku, ar pinigai jų išlaikymui naudojami racionaliai, nešvaistomi. Bet mūsų prašymai iki šiol atsimušdavo kaip žirniai į sieną“, – portalui lrytas.lt pasakojo šalies įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profsąjungos „Solidarumas“ pirmininkė V.Subačiutė.

Pasak V.Subačiutės, sumažinus išlaidas vandeniui, taupiau naudojant kitoms paslaugoms skirtas lėšas, būtų galima padidinti atlyginimus kalėjimų medikams. Pastarųjų algos įšaldytos jau daugelį metų – pavyzdžiui, slaugytojai uždirba tik apie 600 eurų. Neseniai lietuvoje buvo paskelbtas dviejų valandų trukmės įspėjamasis kalėjimų medikų streikas.

Gydytojai, slaugytojai ir kitas pareigas užimantys streiko dalyviai skundėsi pernelyg mažais atlyginimais, pavojingų darbo sąlygų neįvertinimu, reikalavo atlikti auditą. Medikai aštriai kritikavo ir Kalėjimų departamento planus kalėjimuose veikiančius sveikatos priežiūros skyrius prijungti prie laisvės atėmimo vietų ligoninės Pravieniškėse. „Jei prijungimo planai planai virstų realybe, darbo netektų skyrių vedėjai, slaugos administratoriai, vaistininkai. Dirbtų tik vienas administratorius, atliekantis 3-4 žmonių funkcijas.

Jam tektų akivaizdžiai per didelis krūvis. Taupumo sumetimais dalį medikų planuojama išmesti į gatvę, tuo tarpu kaliniai sunaudoja tokius vandens kiekius, kurių tikriausiai ir drambliams pakaktų. Vienur taupoma, o kitur susidaro kosminės sumos. Apie jas puikiai žino Pravieniškių pataisos namų administracija, tai tęsiasi jau ilgą laiką, bet situacija nesikeičia“, – teigia profsąjungos atstovė.

Pasak Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojo Vainiaus Šarmavičiaus, įstaiga nuolat stebi komunalinių paslaugų sąnaudas ir išlaidas: „Todėl identifikavus problemą šių metų pradžioje patvirtintas taupymo priemonių bausmių vykdymo sistemoje planas“. Siekiant sumažinti komunalines išlaidas įkalinimo įstaigų vadovai yra įpareigoti imtis visų reikalingų priemonių, kad būtų racionaliai valdomas įstaigų turtas ir taupomi valstybės biudžeto pinigai. Įgyvendinant šį planą esą fiksuojamas laipsniškas sąnaudų, tenkančių vienam asmeniui, mažėjimas.

Tiesa, dėl didėjančių paslaugų kainų kol kas nepavyksta sutaupyti lėšų, kurias būtų galima panaudoti kitoms, prioritetinėms sritims. Viliamasi, kad tai bus galima padaryti ateityje.

Pagal Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos pateiktą informaciją nurodomos sąnaudos susidaro dėl pasenusios infrastruktūros. Remontui reikėtų didelių investicijų, papildomų valstybės asignavimų, kurių skirti šiuo metu nėra galimybės“, – aiškino V.Šarmavičius. Pasak V.Šarmavičiaus, Pravieniškių įkalinimo įstaiga atlieka vertinimą dėl reikalingų vykdyti vandens tiekimo infrastruktūros atnaujinimo darbų ir lėšų šiam tikslui poreikio.

Vadovaujantis šio vertinimo rezultatais ir apskaičiavus lėšų poreikį, bus ieškoma galimybių gauti papildomą finansavimą ir atnaujinti pasenusią infrastruktūrą. „Kalėjimų departamentas, įgyvendindamas finansų ir veiklos planavimo bausmių vykdymo sistemoje pokyčius, numato keisti lėšų paskirstymo bausmių vykdymo sistemos įstaigoms tvarką, kur kas didesnį dėmesį teikiant finansavimui priemonių, kurios trumpesnėje ar ilgesnėje perspektyvoje duos didžiausią ekonominį efektą ir leis racionaliau valdyti įstaigų turtą ir skirtus biudžeto asignavimus“, – tvirtino V.Šarmavičius.

Teisingumo viceministras Ernestas Jurkonis taip pat atkreipė dėmesį į pasenusią infrastruktūrą, kurios kapitaliniam atnaujinimui reikia didelių investicijų: Teisingumo ministerija, būdama asignavimų valdytoja, kiekvienais metais Kalėjimų departamentui numato lėšų renovacijos darbams.

Be to, departamentas yra įpareigotas prioritetinį finansavimą nukreipti į tas sritis, kuriose yra labiausiai įsisenėjusios problemos, ypač valstybės turto valdymo sferoje. Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos direktoriaus pavaduotojas V. Svečiulis teigia, kad Pravieniškių pataisos namuoseatvirosios kolonijos 1-jame ir 2jame sektoriuose yra senos šalto vandens magistralinės trasos, kurios nebuvo pakeistos daugiau nei 30 metų. Trasų remontas atliekamas tik esant būtinumui, šalinant gedimus.

Tikėtina, kad dalis vandens gali prasiskverbti į gruntą, todėl šiuo metu yra atliekama šalto vandens trasų analizė, siekiant išsiaiškinti vietas, pro kurias, galimai, į gruntą prasiskverbia vanduo. Trečiajame sektoriuje 2016 metais beveik visa šalto vandens magistralinė trasa buvo pakeista į naują. Taip pat šiame sektoriuje atlikta pagrindinių pastatų, kuriuose laikomi nuteistieji, renovacija. Pastatuose įrengta antivandalinė tualetų įranga, kuri yra sunkiai sugadinama ir veikia tinkamai bei ekonomiškai.

Todėl, atsižvelgiant į panašų nuteistųjų skaičių 1-jame ir 3-jame sektoriuose, matomas šalto vandens suvartojimo skirtumas. Siekiant sumažinti vandens suvartojimo kiekius, jau balandžio mėnesį neekonomiški, pasenę unitazai įstaigoje buvo pradėti keisti į šiuolaikinius. Šiuo metu įstaiga atlieka skaičiavimus dėl investicijų, kurios bus reikalingos atnaujinti inžinerinius tinklus ir planuoja tolimesnius taupymo veiksmus.

Dėl netvarkos kalėjimuose, neskaidrių konkursų, neracionaliai naudojamų lėšų, kalinių tarpusavio smurto, patyčių buvo kilęs ne vienas skandalas. Bene garsiausiai apie įkalinimo įstaigų virtuvės svilėsius prabilo buvusi Kauno tardymo izoliatoriaus vyriausioji buhalterė, šiuo metu direktoriaus pavaduotojos pareigas einanti Rasa Kazėnienė. Principinga darbuotoja atskleidė, kaip viešuosius pirkimus nuolat laimi tos pačios įmonės, o už prekes ir paslaugas mokama keletą ar net keliolika kartų didesnė nei rinkos kaina.

Pavyzdžiui KTI už guolį staklėms taisyti buvo sumokėjusi 200 eurų, nors reali jo vertė nesiekė nė 5 eurų. Už gyvulinės kilmės atliekų šalinimą vienai įmonei buvo mokama po tūkstantį eurų per mėnesį, o kita tokią pačią paslaugą atliko už 92 eurus. Izoliatoriuje pirties nebuvo, bet buvo įdarbinta pirties vedėja, gaudavusi 90 proc. priedą prie atlyginimo. Pravieniškių pataisos namai nuolat minimi dėl vadinamųjų „bachūrų“ siautėjimo – faktiškai jie valdo įkalinimo įstaigą, gauna draudžiamų daiktų, smurtauja prieš silpnesnius kalinius, o kai kurie pareigūnai, turintys palaikyti tvarką, jiems pataikauja.

Parengė V. Žilionytė



REDAKCIJA REKOMENDUOJA