Dėl taršos – Ekstremalių situacijų komisijos posėdis

Klaipėda
Pexels.com nuotr.
Reporteris Agnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Dėl Klaipėdoje nustatytų chromo koncentracijos dirvožemyje viršijimų šiandien, lapkričio 7 d., sušauktas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis.

Posėdžio metu pristatyti taršos tyrimų rezultatai, chromo poveikis sveikatai, papildytos rekomendacijos gyventojams, tartasi su kontroliuojančiomis institucijomis dėl tolimesnių veiksmų, išklausyta uosto vadovų bei krovos kompanijų atstovų pozicija.

Viršijimai nustatyti savivaldybės vykdomo aplinkos monitoringo metu šiaurinėje miesto dalyje esančiuose Bomelio Vitės ir Didžiosios Vitės gyvenamuosiuose mikrorajonuose. Kai kuriuose mėginiuose chromo koncentracija dirvožemyje viršijo leistinas ribines vertes iki 12 kartų. Didžiausi viršijimai nustatyti ties uosto teritorija, einant toliau nuo uosto, koncentracijos palaipsniui mažėja. Mėginiai buvo imti šių metų rugpjūčio 7 d. ir perduoti tirti laboratorijai, šiuo metu savivaldybė sulaukė pirminių rezultatų, o galutinę ataskaitą tyrimus atlikusi bendrovė turi pateikti iki lapkričio 15 d.

Mero pavaduotojas Arvydas Cesiulis akcentavo, kad būtina kuo skubiau priimti sprendimus, kaip užtikrinti, kad užterštas gruntas nekeltų pavojaus žmonių sveikatai, bei nustatyti taršos šaltinį ir užkirsti kelią tolimesniam aplinkos teršimui.

Savivaldybė reikalauja peržiūrėti užterštoje teritorijoje veikiančių įmonių taršos leidimų sąlygas ir neleisti vykdyti taršios veiklos, kuri keltų pavojų aplinkai ir gyventojų sveikatai. Toks kreipimasis išsiųstas į Vyriausybę, Aplinkos apsaugos agentūrą ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkciją. Dėl kaltininko nustatymo taip pat nutarta kreiptis į Prokuratūrą.

Savivaldybė intensyvina užterštos teritorijos priežiūrą, pateikė rekomendacijas užterštoje teritorijoje esančių ugdymo įstaigų vadovams dėl saugaus ugdymo proceso užtikrinimo.

Klaipėdos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pranešė galinti paimti ir ištirti užterštoje teritorijoje užaugintų vaisių ir daržovių mėginius. Gyventojai, pageidaujantys, kad būtų ištirti jų maisto produktai, raginami susisiekti su šia tarnyba. Posėdžio metu informuota, jog ūkių, iš kurių vaisiai ir daržovės būtų tiekiami į rinką, Maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, šioje teritorijoje nėra.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamentas informavo, kad paims smėlio dėžėse esančio smėlio mėginius. Kadangi smėlis keičiamas kasmet, tai, specialistų teigimu, gali būti tam tikras indikatorius dėl taršos atsiradimo laiko.

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdyba pranešė, kad kreipėsi į Geologijos tarnybą dėl atliktų tyrimų įvertinimo.

Kitas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis planuojamas lapkričio 18 d., kai bus gauta atliktų tyrimų galutinė ataskaita bei Geologijos tarnybos įvertinimas, taip pat prašoma Uosto direkcijos, kad būtų pristatyti uosto turimų taršos tyrimo stotelių matavimo rezultatai.