Dėl situacijos Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje kreiptasi į teisėsaugą

Vilnius
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Kaip praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), nuo gegužės 8 d. iš viso nustatyti 36 koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai, susiję su Vilniaus miesto klinikine ligonine, 9 ligoninės pacientai mirė. NVSC Vilniaus departamentas atlieka užkrečiamosios ligos židinio epidemiologinę diagnostiką, kuri vis dar tęsiasi, nes ligoninės administracija nepateikia visų būtinų duomenų, reikalingų kontaktavusiems asmenims nustatyti, bei kitos reikšmingos informacijos.

Gegužės 14 d. NVSC Vilniaus departamentas pradėjo operatyviąją visuomenės sveikatos saugos kontrolę, kurios metu nustatyti esminiai sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimai.

Netinkamai organizuojamas personalo darbas

Vyriausybei kovo 14 d. paskelbus karantiną, pagrindinis reikalavimas asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioms įstaigoms buvo perorganizuoti veiklą ir valdyti pacientų srautus, infrastruktūrą, materialiuosius ir žmogiškuosius išteklius pagal operacijų vadovo reikalavimus. Patekę į Vilniaus miesto klinikinės ligoninės priėmimo-skubios pagalbos skyrių, pacientai išskirstomi į karščiuojančius ir nekarščiuojančius, tačiau tiek vieniems, tiek kitiems priežiūros paslaugas teikia tie patys darbuotojai, nes atskiros komandos nesuformuotos. Darbuotojai taip pat yra kviečiami ir iš kitų skyrių, tačiau tai nėra žymima jų darbo grafikuose, o pateikti grafikai neparodo faktinio darbuotojų buvimo darbo vietoje, kas yra ypatingai svarbu, norint išsiaiškinti visus kontaktavusius asmenis ir atsekti galimai užsikrėtusius. Todėl kreiptasi į Valstybinę darbo inspekciją.

Netinkamai naudojamos asmens apsaugos priemonės

Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje nebuvo atskirtos patalpos saugiam darbuotojų asmens apsaugos priemonių užsidėjimui ir nusiėmimui, taip pat nustatyta, jog nepakanka ir talpų, skirtų šalinti šioms priemonėms. Kardiologijos skyriaus darbuotojai užsideda ir nusiima asmens apsaugos priemones ten pat, kur laikomi ir darbuotojų asmeniniai lauko drabužiai, daiktai ir kiti darbui skirti drabužiai, nors buvo privaloma įrengti atskiras spintas arba spintas su pertvaromis saugiam daiktų laikymui. Pakartotinai naudojamos vienkartinės neperšlampamos prijuostės.

Nepasirūpinta atskira infrastruktūra karščiuojantiems ligoniams

Nebuvo pasirūpinta atskira infrastruktūra karščiuojantiems ir nekarščiuojantiems ligoniams. Dviejuose ligoninės skyriuose tarp pacientų lovų neišlaikomi saugūs 2 metrų atstumai. Viename ligoninės skyriuje stovintys baldai netinkami valymui ir dezinfekcijai. Nešvarūs skalbiniai laikomi atvirai ir neuždengti tam neskirtoje patalpoje. Į įrengtą personalo poilsio kambarį, darbuotojai gali pateikti tik praėję 1 m atstumu tarp pacientų lovų. Tai pažeidžia ne tik ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo, bet ir Leidimų-higienos pasų išdavimo taisyklių reikalavimus.

NVSC nurodė ligoninės administracijai kuo skubiau ištaisyti šiuos pažeidimus, kurie galimai sąlygojo COVID-19 ligos išplitimą ir ligoninės pacientų mirtis. Dėl šių pažeidimų kreiptasi į Vilniaus apygardos prokuratūrą dėl aplinkybių ištyrimo ir viešojo intereso gynimo.