Dėl kainų augimo gamintojai kaltina valstybės tingumą

Vilnius
Eva Kazlauskienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Seime užregistruotas viešas dalies šalies gamintojų kreipimasis į valstybės vadovus. Jie prašo atkreipti dėmesį į ydingas sistemas, kurios skatina nepagrįstą kainų kilimą ir riboja konkurenciją.

Į valstybės vadovus kreipėsi Lietuvos gamintojai, prašydami tobulinti veikiančią užstato už vienkartines pakuotės sistemą. Pasak jų , dėl tokių ir panašių monopilinių sistemų sukūrimo ir nepriežiūros yra sukuriams nepagrįstas kainų didėjimas ir vis daugiau neaiškių mokesčių gula ant pirkėjų pečių.

„Kainų didėjimas ir visuomenės apvaginėjimas vyksta per neįgalias ir tingias valstybines institucijas“- sako Valdas Petkevičius , vienas iš kriepimosi iniciatorių, UAB „Druskininkų Rasa“ valdybos narys, „Kauen kraft“ valdybos pirmininkas. Pasak jo, tokios neįgalios ar suinteresuotos institucijos leidžia susikurti monopoliniams dariniams ir visiškai nesirūpina jų kontrole.

„ Prisidengiant gražiomis idėjomis vis giliau kišama ranka į pirkėjo kišenę. Kas, pavyzdžiui, yra naujas pakuotės tvarkymo mokesti? Jį įvedant ir didinant buvo tvirtinama, kad tai – gamintojo mokestis ir vartotojui tai neatsilieps.Tačiau juk akivaizdu, kad tai - naujas kainų kėlimas, nes gamintojui kiekvienas naujas mokestis didina produkto savikainą ir už ją turi sumokėti vartotojas. Per monopilinę struktūrą, prisidengiant gražiais tikslias iš kiekvieno, pavyzdžiui limonado Pet taroje pirkėjo, yra pavagiama po kelis centus. Estijoje, pavyzdžiui, tos pačios taros mokestis yra 1 centas, o pas mus - 5. Tad estai už tą pačią prekę jau vien dėl šio mokesčio moka 4 centais pigiau. Verkiame, kad mūsų kainos didesnės nei Lenkijoje, bet paimkime, kad ir šią situaciją- nė iš šio, nei iš to kiekvienas plastiko gaminys su visais mokesčiais parduotuvėje yra pabrangęs 5 centais. Ir tokių vietų yra dešimtys kiekvienoje pramonės šakoje. Įstatymais sukuriami monopoliai, o paskui niekas jų nebekontroliuoja, o bet koks skaidruvo reikalavimas yra užgniažiamas remiantis konfidencialumu“,- sako Valdas Petkevičius . Jis, kartu su kitais Lietuvos gamintojais, kreipėsi į valstybės vadovus, prašydami spręsti problemines užstato sistemos administravimo vietas. Ypač prašoma atkreipti dėmesį į kainų politikos neskaidrumą.

„Pagrindinės problemos , įvardytos šiame kreipimesi , yra kainos neskaidrumas ir neaiškumas, jokios užstato sistemos kontrolės nebuvimas ir mūsų institucijų nenoras apskritai kažką daryti. “- problemą išsakė kriepimąsi rengusi gamintojų atstovė advokatė Renata Jatužytė- Matulevičienė. Ji pripažino, kad jei valstybė ir toliau nereaguos, bus kreipiamasi Į Europos komisiją, nes susidariusi situacija ne tik prieštarauja pastarosios nurodymams, bet ir akivaizdžiai kenkia šalies gyventojų interesams.

Dabartine situacija nepatenkinti ir kreipimąsi pasirašė UAB „Druskininkų Rasa“, UAB „Kauen craft“, AB „Gubernija“ , UAB „Italiana“, ir Mažųjų aluas daryklų asociacija.

Gamintojai jau yra padavę ir grupinį ieškinį teismui.