Dažna gripo komplikacija - miežis

Šiauliai
Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriaus vedėjai gydytojai oftalmologė Danutė Merkelytė pastebi, kad miežis dažnai iškyla, persirgusiems gripu. (Zitos Katkiens nuotr.)
anonymous anonymous Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriaus vedėja, gydytoja oftalmologė Danutė Merkelytė pastebi, kad baigiantis gripo epidemijai daugėja pacientų, sergančių miežiu. Gydytoja prisimena laikus, kai net nebūdavo vaikų, sergančių šaltuoju miežiu, o per pastaruosius du dešimtmečius tiek vaikams, tiek suaugusiems ir ūmių ir šaltų miežių, gydomų operaciniu būdu – vis daugiau.

Trys skirtingi miežiai

Miežis tai yra voko krašto riebalinių liaukų arba kremzlės liaukų uždegimas. Pasak akių ligų gydytojos D. Merkelytės, tai yra giliųjų voko dalių uždegimas, o ne paviršinis, kaip gali atrodyti.

Paprastai skiriami trys miežiai: išorinis miežis, vidinis ir šaltas miežis.

Išorinis ir vidinis miežis yra ūmūs miežiai, kurie atsiranda staiga, yra skausmingi, akys patinsta, būna išskyrų. Šių miežių eiga yra greita ir žmogui labai nemaloni.

Kitoks yra šaltas miežis. Jis atsiranda labai iš lėto, žmogus gali net nepajusti, tik apčiuopia, kad voke atsirado kažkoks sukietėjimas. Šis darinys gali atsirasti po ūmaus miežio, taip pat gali atsirasti ir visiškai savaime. Augdamas šaltas miežis susikuria aplinkui kapsulę, dėl kurios visi susilaikę skysčiai negali ištekėti iš akies. Šioje situacijoje dažniausiai pasirenkamas gydymo metodas – operacija, nes reikia kapsulę prapjauti ir išskyras pašalinti.

Anot akių ligų gydytojos D. Merkelytės, kai susiformuoja šaltas miežis, paprastai skiriami ir antibiotikai. Medikamentinis gydymas gali trukti apie mėnesį. Bet jei dar nesirezorbuoja ir susiformuoja kietas darinys, kuris ne tik matosi kosmetiškai, trukdo, bet ir sukelia akies graužimą, perštėjimą, nemalonius pojūčius. Tada jau reikalinga miežio šalinimo operacija. Pasak gydytojos D. Merkelytės, paprastai operacija būna labai veiksminga ir pacientas jau kitą dieną būna darbingas. Apie savaitę dar turi panaudoti vaistus, ir ilgai užsitęsęs procesas labai greitai pasibaigia.

Priežasčių augti miežiui - daug

Tai, kad ant akies voko kyla miežis, žmogus netrunka pajusti. Oftalmologė D. Merkelytė sako, kad pirmiausia kiekvienas pajunta ir pastebi akies paraudimą. Atsiranda ir išskyrų, skausmingas infiltratas. Pagrindinis bet kurio miežio požymis - sukietėjimas. Tik ūmių miežių atveju šis darinys skaudantis, o lėtinio – šalto miežio atveju, nėra skausmo, laikosi tik sukietėjimas.

Kiekvienas, užkluptas šio nemalonaus sveikatos sutrikimo, klausia savęs ir medikų, dėl ko jam taip nutiko?

Deja, net ir medikai ne visada gali atsakyti į šį klausimą, nes priežastys ne visada yra nustatomas. Pagrindinės priežastys yra įvairūs infekcinės ligos, miežis gali iškilti ir persirgus gripu.

Pagrindinė ligos priežastis – nusilpęs imunitetas. Gali iškilti miežis ir persirgus įvairiomis ligomis, organizmui pritrūkus vitaminų. Priežastimi gali tapti ir psichologiniai išgyvenimai, atsiradę dėl iškilusių stresinių situacijų pasikeitus gyvenimo sąlygoms, pakeitus darbą.

„Dar vienas veiksnys – kitos bendrinės ligos. Pirmoje vietoje - cukrinis diabetas. Ši liga ir imunitetą sumažina, ir duoda įvairius uždegiminius susirgimus: akių, odos“, - sako akių ligų gydymo specialistė.

Miežio sukėlėjas yra bakterija - auksinis stafilokokas. Dar viena priežastis – akių vokų ligos. Tai lėtinės ligos. Viena jų blefaritas - dažna lėtinė uždegiminė vokų krašto liga, kuria gali sirgti ir vaikai, ir suaugusieji. Šiai ligai būdingi paūmėjimo ir remisijos periodai. Nors būklė nėra išgydoma, tačiau yra nemažai priemonių, padedančių kovoti su ligos sukeliamais simptomais. Esant voko krašto uždegimui, kuris gali būti lėtinis, nieko nepažeidžiantis – tik šiek tiek vokai papleiskanoja, atsiranda mikrožaizdelių. O stafilokokas kaip tik per tokius mikroįtrūkimus patenka į organizmą ir sukelia stipresnį uždegimą. Tai pagrindinė šios nemalonios ligos priežastis.

Gydymas gali būti ilgas ir varginantis

Dauguma žmonių, iškilus miežiui, laukia kol jis praeis. Arba imasi gydytis patys.

„Visaip žmonės tą miežį gydo – pirmas liaudiškas būdas: ramunėlių arbatos kompresai. Jokiu būdu negalima naudoti jokių šlapių ir šiltų kompresų, nes tai gali padėti plisti miežiui, gali išprovokuoti labai didelius akių ir junginės paburkimus“, - įspėja orftalmologė D. Merkelytė ir pataria pačiomis pirmosiomis miežio pasirodymo dienomis taikyti sausą šildymą. Tam tinka paprasčiausias išvirtas kiaušinis, tik nereikia labai karšto. Patariama įvyniotą kiaušinį į audinį uždėti ir 10-15 minučių pašildyti akį. Kai šilta, greičiau susiformuoja miežis, greičiau pratrūksta ir greičiau pradeda gyti. Bet kai jau pratrūksta, jokio šaldymo nebereikia.

Tai atvejai, kai miežis sukelia skausmą, sukyla temperatūrą, arba plinta, būtina kreiptis į šeimos gydytoją, kuris skirs gydymą. Tačiau jei per 3-4 dienas situacija negerėja, audiniai toliau tinsta, miežis didėja ir formuojasi pūlinys, būtina pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje pasidaryti kraujo tyrimą: bendrą ir dėl cukraligės bei gauti siuntimą oftalmologo konsultacijai.

Gydytojas oftalmologas skiria gydymą, pagal miežio išsivystymo stadiją. Jei tai yra pradžia ligos, gali pakakti ir antibiotikų lašų. Bet jei yra išplitęs, jei formuojasi pūlinys ar yra bendrinė reakcija – temperatūra, limfmazgių padidėjimas, tada būtina ir bendrinė antibiotikų terapija. O jeigu dar per 3-4 dienas nepratrūksta, kaupiasi pūlinys, gali tekti ir chirurginiu būdu jį atverti ir pašalinti pūlinį. Po operacijos gijimas yra greitesnis.

Tiems pacientams, kuriems pastebėti vokų pakitimai, pleiskanavimas ar net lėtinis blefaritas, reiktų labai vokus prižiūrėti, valyti, laikytis higienos, neliesti akių nešvariomis rankomis, netrinti, nebūti pridulkėjusiose patalpose. Gydytoja oftalmologė pataria akių vokams valyti naudoti specialias vienkartines servetėles.

Norint išvengti šios ligos, patariama vartoti daugiau vitaminų, ypač B grupės vitaminų, sveikai maitintis. Tačiau jei miežio nepavyko išvengti, ypatingai jei užklupo ūmus miežis ir jau formuojasi gelsva viršūnėlė, jokiu būdu negalima spausti, trinti, pradurti, nes infekcija gali išplisti ne tik į vokus, bet ir į akiduobę. Jei jau miežiai ūmūs ir nepasiduoda gydyti naminėmis priemonėmis, reikia kreiptis į medikus.

Būna ir taip, kad miežis nepasiduoda gydymui ir pereina į šaltą miežį, tada neišvengiama operacija, po kurios problemos išsisprendžia.

Pasitaiko ir šios ligos komplikacijų. Gydytoja oftalmologė Danutė Merkelytė pastebi, kad komplikacijos dažniausiai įvyksta, kai žmogaus silpnas imunitetas, miežis pradeda plisti: gali atsirasti du, ir trys miežiai, net plinta į odą. Tada skiriama antibiotikų terapija. Komplikacijos gali sukelti higienos nesilaikymas, miežio trynimas, bandymas pradurti ar gydytis netinkamai. Tada susidaro net pūlinys, kuris iš giliųjų audinių gali pereiti ir į akiduobę. Tad savigydos, pasak gydytojos, geriau veikti, o pradėjus gydymą klausyti gydytojo rekomendacijų.